Bratislava 21. februára (TASR) - Sedemdesiat rokov oslávi v sobotu slovenský mím Milan Sládek, umelec, ktorý slovenskú kultúru a divadelníctvo preslávil vo svete ako málokto. Režisér, autor, scénograf, pedagóg a divadelný riaditeľ Milan Sládek patrí medzi zakladateľov československej pantomímy, ktorú tematicky a výrazovo obohatil. Zaraďuje sa medzi významných európskych predstaviteľov tohto umenia.
Narodil sa 23. februára 1938 v Streženiciach, dnes okres Púchov. Po skončení Umeleckopriemyslovej školy v Bratislave v roku 1957 študoval herectvo na Vysokej škole múzických umení (VŠMU) v Bratislave a po roku štúdia v Bratislave ďalej na DAMU v Prahe. Tam pod vedením avantgardného režiséra Emila Františka Buriana pôsobil aj v pražskom Štúdiu Divadla 34.
Po návrate do Bratislavy založil svoj prvý pantomimický súbor Horizont. V tom období už získal aj viaceré medzinárodné ocenenia. Po augustových udalostiach roku 1968 odišiel Sládek najprv na pozvanie do Švédska, neskôr emigroval do Nemecka, kde pôsobil najprv v Göteborgu, od roku 1970 v Kolíne nad Rýnom. V roku 1968 jeho Divadelné štúdio v Bratislave zatvorili.
Pravidelne spolupracoval s Goetheho inštitútom a reprezentoval Nemecko na zahraničných festivaloch a zájazdoch.
Pohostinsky vystupoval v mnohých krajinách sveta. V roku 1974 otvoril v Kolíne divadlo Kefka, nazvané podľa jednej Sládkovej divadelnej postavy, ktoré bolo vtedy jedinou stálou pantomimickou scénou v celej západnej Európe. V roku 1987 začal Milan Sládek prednášať pantomímu na Vysokej škole umeleckej v Essene. Po novembri 1989 sa vrátil domov a v januári 1992 založil v Bratislave divadlo pantomímy Aréna ako medzinárodný inštitút pohybového divadla so sídlom v Bratislave. Do polovice mája 2002, kedy ohlásil odchod z divadla a odchod do Nemecka, v divadle pôsobil ako riaditeľ, herec a režisér. V Nemecku sa zúčastňuje na festivaloch, rôznych predstaveniach a opäť sa vracia k práci s mladými ľuďmi.
Na Slovensku bol umeleckým riaditeľom medzinárodného festivalu pantomímy Kaukliar, s ktorým, ako aj so Slovenskom, sa na poslednom (siedmom) ročníku v roku 2002 rozlúčil hrou DAR.
Milan Sládek sa verejnosti predstavil aj ako maliar a výtvarník a svoje práce predstavil na viacerých výstavách.
Je držiteľom štátneho vyznamenania Rad Ľudovíta Štúra III. triedy za celoživotné dielo v oblasti pantomímy, pedagogickú činnosť a dlhoročnú reprezentáciu Slovenskej republiky v zahraničí (september 2000). V roku 2002 mu za celoživotné dielo udelili Cenu Jozefa Kronera.