Odovzdávanie amerických filmových cien bude sprevádzať komik a moderátor Jon Stewart. Nad ponukou váhal, pretože sa po štrajku scenáristov cítil unavený.
BRATISLAVA. Moderovanie Oscarov je považované za jeden z vrcholov kariéry komika. No Jon Stewart stál pred dilemou, či výzvu prijme. Dôvod bol jednoduchý: štrajk scenáristov. Producentovi tejto veľkolepej šou Gilovi Catesovi to aj otvorene povedal.
Nešlo o to, že by sa známy americký komik predčasne vzdával. Jeho moderovanie Oscarov malo najlepšie kritiky od čias Billyho Crystala. Myšlienky na Oscara však u neho boli až na druhom mieste.
Dokáže robiť one–man show
Sto dní musel svoje komediálne správy The Daily Show vyrábať sám. Skoro každú čiarku napísal on. A bolo ťažké sústrediť sa tak, aby na každý deň vyrobil polhodinovú dávku vtipov z vlastnej hlavy.
Keď sa štrajk skončil, reláciu odštartoval starý hit Bruce Springsteena Born to Run. Jon Stewart hneď v úvode zavýskal: „Hej bejby, už to nie je iba obyčajná šou, vracia sa stará dobrá šou!“ Tešil sa, že scenáristi sa vrátili, a on môže iba čítať ich texty z čítačky.
Dlhá neprítomnosť scenáristov však, zdá sa, mala aj svoju výhodu. Jon Stewart ju využil na svoj vlastný úspech. Dokázal, že je majstrom improvizácie a dokáže z relácie urobiť aj one-man show. Dôkazom toho je, že sledovanosť zábavných správ, ktoré pozerajú deti aj univerzitní profesori, nepoklesla.
Aj preto sa asi cíti dostatočne istý, aby výzvu na moderovanie Oscarov prijal. Napriek tomu, že mal na prípravu nedeľňajšieho prenosu iba osem dní.
Čo môže dopadnúť zle?
Stewart pôsobí uvoľnene a je silný ako nikdy predtým, zhodnotili ho v New York Times. Jeho spolupracovníci scenáristi, sú plní entuziazmu a nápadov. Preto by cez víkend malo všetko klapnúť.
K istej úrovni by mali prispieť aj hollywoodske hviezdy, ktoré prídu na pódium tradične uviesť jednotlivé kategórie. Veď čo už môže pri Jackovi Nicholsonovi dopadnúť zle? Aspoň v to producenti dúfajú.
Stewart už prezradil, na čo sa diváci môžu tešiť. Keďže je predovšetkým politický komediant, vo volebnom roku to bude určite ostré. „Washington a Hollywood sú ako sesterské mestá. Rozdiel je v tom, že Washington má vlastne moc,“ žartuje.
Červený koberec sa pred obchodným domom Hollywood and Highland rozprestrie v noci na pondelok. Aj slovenskí vytrvalci môžu Stewartov výkon zhodnotiť. Oscarov vysiela v angličtine nemecká televízia Pro 7, s českým komentárom HBO.
Iba Stewart sa vyrovnal Crystalovi
Výnimočne sledovaná šou je takmer vždy dôkazom toho, ako sa to má v televízii robiť. Priamy prenos z Oscarov pravidelne získava cenu Emmy.
Jeho úspech závisí aj od moderátorov. Ich kvalita bola za 80 rokov kolísavá. Výkon Davida Lettermana (známeho moderátora nočnej komediálnej šou) z roku 1995 je skôr symbolom toho, ako by oscarovský večer vyzerať nemal. Jeho vtipy zaznamenali iba povinné úsmevy a potlesk. Dnes skôr vyvolávajú úsmev tým, aké boli trápne.
Komedianta Boba Hopea, ktorý šou moderoval až 18-krát, si americké publikum zapamätalo najmä vďaka jednému vtipu. „Oscara by som mal dostať aspoň za svoju účasť.“ Otázne však je, či by si cenu nezaslúžila skôr jeho rutina.
Televízny komik Chris Rock zas vzbudzoval viac pozornosti svojimi predoscarovskými výpadmi než oscarovým výkonom. Akadémia vraj nakoniec jeho výber v roku 2005 oľutovala.
Stewart je vlastne jediným, ktorého kritici považujú za solídneho nástupcu Billyho Crystala. Jeho hudobné ódy (využil ich osemkrát) nedokázal tromfnúť nikto.
Jon Stewart sa k nim však v roku 2006 priblížil. Na Oscaroch to nie je Stewart, akého ho poznáme z Daily Show. Ale predsa je tam tá iskra, ktorú všetci milujú.
(bo)