Asi 60 čiernobielych záberov predstavuje cyklus Identity. Podľa kurátora výstavy Ľuboslava Mozu ich obsah tvorí symbolmi, figúrou, nahotou či expresivitou. Čambálove fotoobrazy často strohých až absurdných príbehov sú založené na kontraste. Ten pomáha zvýšiť nielen ich pôsobenie, ale najmä výpovednú hodnotu. Autor svojimi precízne dotvorenými fotografiami aj provokuje. Odhaľuje ženské i mužské telo, nastavuje zrkadlo, tváram nasadzuje masky a nastoľuje otázky, koľko identít môže mať človek a ktorú si musí vybrať.
Čambál tvrdí, že fotografovaniu sa venuje od mládeneckých čias s jednou 25-ročnou prestávkou. No ani počas nej neprestal experimentovať ani príležitostne fotiť. Vraj cena filmového materiálu mu nedovoľovala venovať sa naplno a tak od systematickej tvorby to malo pomerne ďaleko. Intenzívne sa jej venuje od roku 2003 po zakúpení prvého digitálneho fotoaparátu.
"Už po roku som vedel, že mojou nosnou témou bude človek, pretože je mnohotvárny nielen po fyzickej stránke, ale aj po duševnej," zdôvodňuje umelec svoj dominantný objekt. V človekovi je stále čo objavovať, aj keď objavujeme už objavené. Ale ten proces objavovania a kreovania je preň podstatný a vzrušujúci. Fotografiami človeka môže vyjadrovať svoje názory na dianie v ľudskej spoločnosti, na správanie, povahy a podobne. Pre autora je to nevyčerpateľné, veď stačí trochu zmeniť uhol pohľadu na danú tému a vidí úplne iné svety.
Čambál je prezidentom fotoklubu v Galante, členom bratislavského fotoklubu FOPA a Združenia výtvarných umelcov západného Slovenska. Vystavoval v Maďarsku, Poľsku a slovenských mestách Bratislava, Banská Bystrica, Košice, Piešťany a Brezno. Vlani mu vyšla prvá publikácia fotografií Identity.
Výstava potrvá do 31. marca.