Peking 24. februára (TASR) - Klasická hudba, čeliaca na Západe klesajúcej popularite, by mohla nájsť svojho "spasiteľa" v ľudnatej Číne, ktorej obyvatelia sa čoraz viac zaujímajú o iné kultúry, povedal hudobný riaditeľ Newyorskej filharmónie.
Pred nadchádzajúcimi dvoma predstaveniami najstaršieho orchestra USA v novom, futuristickom Veľkom národnom divadle v Pekingu si Lorin Maazel pochvaľoval, že Čína otvára náruč vonkajším vplyvom.
"Potrebujeme obrancu našej tradície vážnej hudby, ak má klasická hudba prežiť," povedal v sobotu novinárom. "Veľmi ľahko sa môže stať, že jedného z najdôležitejších ochrancov klasickej hudby nájdeme v čínskej krajine," zdôraznil riaditeľ newyorských filharmonikov.
Maazel, ktorý usporiadal tlačový brífing v novom divadle - budove vajcovitého tvaru krytej titánom a sklom -, dodal, že Čína je ideálnym miestom pre klasickú hudbu.
"Myslím si, že Číňania, ktorí preukazujú svoje nadšenie a veľmi, veľmi vysoký cit pre estetiku, sú ideálnou živnou pôdou pre rastúci záujem o vážnu hudbu," uviedol americký hudobník.
Dva koncerty v Pekingu sú časťou ázijského turné Newyorskej filharmónie, ktoré vyvrcholí v utorok 26. februára v Severnej Kórei - dosiaľ nevídanou návštevou popredného amerického kultúrneho telesa v tejto komunistickej krajine.
Od roku 1953, keď sa kórejská vojna skončila prímerím, zostávajú Spojené štáty a KĽDR stále de iure vo vojnovom stave a nemajú normálne diplomatické vzťahy.
Dirigent a ostatní členovia orchestra odmietli v sobotu odpovedať na otázky týkajúce sa cesty do Severnej Kórey a zamerali sa radšej na predstavenie v Pekingu.
Správu priniesla tlačová agentúra Associated Press.