SME

Slovenský bigbít je po polstoročí zdokumentovaný knižne i na DVD

Bratislava 24. februára (TASR) Unikátny dokument o významnom období modernej populárnej hudby predstavuje nová kniha Slovenský bigbít. Jej súčasťou sú ...

Bratislava 24. februára (TASR) Unikátny dokument o významnom období modernej populárnej hudby predstavuje nová kniha Slovenský bigbít. Jej súčasťou sú dve DVD z rovnomenného 10-dielneho televízneho cyklu a jedno so záznamom minuloročného koncertu Legendy 60 v bratislavskom PKO.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ako tvrdí jej spoluautor Ľuboš Jurík, kniha nie je len o hudbe, ale aj o atmosfére a spoločenských pomeroch v 60. rokoch 20. storočia. O vtedajšej dobe a mladej generácii prostredníctvom ľudských príbehov, o osudoch bítových nadšencov, ktorých zlákala západná hudba. Bola pre nich novou výzvou, životný štýl s pocitom slobody, iný hodnotový systém aj určitý odpor voči politickej atmosfére, morálnemu a etickému marazmu. Ovplyvnil ich rock a beat, Elvis Presley, Beatles, Rolling Stones a ďalší interpreti. S nimi sa v amatérskych podmienkach vyvíjal slovenský bigbít v úzkom kontexte s českým. Preto neprekvapilo, že najvýznamnejší český bigbiťák hudobník, skladateľ a spevák Petr Janda bol krstným otcom knihy na jej nedávnom predstavení v legendárnom bratislavskom Véčku. Tam ocenil, že slovenský bigbít bol dôležitou kapitolou v rámci Československa. "Keď som v roku 1964 počul váš Beatmen, tak to bola bomba," zaspomínal stále aktívny český rocker.

SkryťVypnúť reklamu

Aj podľa textára Kamila Peteraja bol slovenský bigbít veľký fenomén, ktorý zachraňoval česť našej populárnej hudby v bývalom spoločnom štáte a vďaka nemu máme históriu, na ktorú môžeme byť hrdí. Dôverným pripomenutím dávnych, hudobne radostných čias bol aj mini koncert trnavskej skupiny The Breakers. Nielenže to bolo v najvýznamnejšom slovenskom klube, ale kapela hrala na pôvodnej tesláckej aparatúre so stále nádherným zvukom, ktorý si pri bigbítových svetových hitoch vychutnalo preplnené Véčko ako v časoch najväčšej slávy. "Hráme v zostave ako pred štyrmi desaťročiami," potvrdil TASR gitarista a spevák Peter Bonzo Radványi z Trnavy. Aj zásluhou koncertu bolo predstavenie knihy sviatkom pre priaznivcov beatovej hudby.

Takmer 400-stranová publikácia z vydavateľstva Slovart nie je odborná štúdia o kvalitách a dejinách spomínanej hudby na Slovensku. Čítavým spôsobom však približuje nielen bítový život v Bratislave, Košiciach, Prešove, Žiline, Trenčíne, Zvolene, Nových Zámkoch, Banskej Bystrici a iných mestách. Je silnou generačnou výpoveďou o spoločenskom dianí, je tiež psychologická a sociologická sonda do tých čias. Nešlo len o hudbu, bola to doba nových objavov aj v literatúre, divadle, filme a filozofii. Tiež rušný klubový život až do tzv. normalizácie, keď nastali rôzne obmedzenia, prísna kontrola vlády a komunistickej strany aj v populárnej hudbe. Dovtedy sa bigbít hral i na kulturistických súťažiach v bratislavskom PKO (1967 a 1968), kde sa Juraj Vyšný stal prvým majstrom ČSSR. Na tieto súťaže on navrhol plagáty a úspešne hral v českých filmoch, kým po vstupe vojsk Varšavskej zmluvy v auguste 1968 neemigroval do Švajčiarska.

SkryťVypnúť reklamu

"S knihou som veľmi spokojný, prekonala moje očakávanie po všetkých stránkach," zhodnotil ju pre TASR iniciátor projektu Dodo Šuhajda, bývalý člen skupín The Strangers a The Buttons. Oceňuje jej obsažnosť, grafiku i neplánovaný bonus v podobe troch DVD, ktoré samé o sebe sú veľmi cenné aj keď so zostrihanými rozhovormi s asi 60 bigbiťákmi. Podľa neho kniha je ešte vzácnejšia, pretože obsahuje celé rozprávania pamätníkov i množstvo dobových fotografií. Pútavé sú samotné kapitoly od začiatkov slovenského bigbítu cez prvé koncerty, festivaly v Prahe a Bratislave, veľkú éru skupín The Beatmen, The Phantoms a The Soulmen, bítových bubeníkoch až po poéziu v textoch. Čestné miesto v dejinách má aj skupina Prúdy a jej platne či spomienky známeho hudobníka Fedora Freša alebo Juraja Šeba zo Žiliny. Prekvapením je rozprávanie novinára Mariána Babica, ktorý sa spriatelil s členmi skupiny Manfred Mann počas ich koncertu v roku 1965 a robil im sprievodcu pri prehliadke centra Bratislavy i pri nákupoch v obchodoch.

SkryťVypnúť reklamu

ep zll

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Kultúra

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  4. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  5. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  6. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  7. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 060
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 22 028
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 831
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 947
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 628
  6. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 5 475
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 4 958
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 534
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu