SME

Neilova elektrická extáza

Tento koncert bol ako peklo, ktoré obrátilo celú halu naruby. Neil Young hral aj staré songy tak, ako by to bolo po prvý raz.

Vprvej, akustickej časti koncertu, Neil Young potešil aj nikdy nevydanými skladbami.Vprvej, akustickej časti koncertu, Neil Young potešil aj nikdy nevydanými skladbami. (Zdroj: SITA)

VIEDEŇ. Novinový papier nikdy nevystihne to, čo sa v piatok večer udialo vo Viedni. V tamojšom Vienna Center vystúpil legendárny kanadský pesničkár Neil Young a v sále spôsobil skutočnú búrku. Je neuveriteľné, koľko má tento 62-ročný rocker energie. Všetky mladé kapely by mu mohli závidieť.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Rodinný podnik

Neil Young je na svojom Continental Tour 2007 – 2008. Minulý rok ho začal v Amerike a Kanade, teraz brázdi po Európe. V piatok sa priblížil k Slovensku. Tí, čo zmeškali v roku 1995 jeho koncert s Pearl Jam, si jeho vystúpenie nemohli nechať ujsť.

SkryťVypnúť reklamu

Jeho aktuálne turné je tak trochu rodinný podnik. Predkapelu mu robí manželka Pegi, hudobníci sú jeho najbližší priatelia. Young v minulosti striedal koncertné zostavy. Raz hral s rockovými Crazy Horse, potom s countryovými Stray Gators alebo soulovými Blue Notes. Tentoraz dal dohromady ľudí z rôznych táborov.

V rámci Continental Tour s ním na cesty vyrazil Ben Keith, pedalsteelista a gitarista, ktorý s ním hrá už od roku 1970. Basista Rick Rosas bol jeho pravou rukou na posledných albu­moch. Ralphovi Molinovi sa v piatok dostalo najväčšieho aplauzu. Veď je členom Crazy Horse!

Trochu šafranu z archívu

Po Pegi, ktorá predviedla set priemerných country pesničiek, do haly vkráčala veľká postava v bielom saku. Zobrala si jednu z niekoľkých akustických gitár a sputila From Hank To Hendrix. Vzduchom sa začal šíriť príjemný magnetizmus. Kde sa to v tomto chlapíkovi berie? V čom spočíva tá jednoduchá genialita? Ťažko povedať, málokedy v minulosti som videl na pódiu takého slobodného človeka, ktorý sa na tento svet narodil preto, aby robil radosť ostatným ľuďom.

SkryťVypnúť reklamu

Neil si v prvej akustickej časti koncertu vyberal piesne podľa nálady. Po pódiu sa občas pohyboval ako niekto, kto zabudol, čo pred chvíľou chcel. Raz si zobral akustickú gitaru, potom si sadol ku klavíru, inokedy vytiahol prekvapivo bendžo a zahral nádhernú Mellow My Mind.

Výber piesní bol podmienený charakterom jeho aktuálnych vystúpení. Na tomto turné hrá aj nikdy nevydané skladby zo svojich bohatých archívov. Občas sa návštevníci jeho vystúpení čudujú, prečo polovicu piesní vôbec nepoznajú. Okrem klasických hitov ako Heart Of Gold, Don't Let It Bring You Down alebo After The Gold prišlo aj na neznáme rarity ako Sad Movies, Separate Ways alebo Love Art Blues.

Hromy a blesky

Ale to, čo nasledoval potom, bolo úplné peklo. Jeden príjemný koncert sa s úvodnými tónmi Mr. Soul, starého hitu ešte z časov Bufallo Springfield, premenil na elektrickú extázu, ktorá trvala skoro dve hodiny.

SkryťVypnúť reklamu

To je dôvod, prečo sa oplatí chodiť na jeho koncerty. Jeho sóla, zahrané až na doraz, robia z freedžezových hudobníkov absolútnych štatistov. Dlhé improvizované pasáže, pri ktorých šľahali z pódia hromy a blesky, nás pozývali na vnútorné cesty, kam by sme v hudbe bez neho nikdy nevyrazili. Down By The River hral možno tisíckrát, ale stále sa dokáže do tohto eposu položiť natoľko, akoby to bolo po prvý raz.

Dokonalá Hey Hey, My My obrátila sterilnú halu, pripomínajúcu naše kulturáky, naruby. A nezaostali ani jeho nové piesne z posledného albumu Chrome Dreams II. Napríklad Spirit Road alebo rozsiahla No Hidden Path, jeden z vrcholov piatkového koncertu.

Na záver ešte predstavil svoju „škoricovú dievku“ v Cinnamon Girl a potom si celá hala ešte zakričala na plné pľúca hymnickú Rockin' In The Free World.

SkryťVypnúť reklamu

A bol koniec. Nie tak úplne, ešte teraz mi znie v hlave geniálne sólo a hlavne veta: Hey Hey, My My/Rock'n'roll Will Never Die!

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Kultúra

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  4. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  5. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  6. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  7. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 102 814
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 662
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 445
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 7 690
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 650
  6. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 300
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 4 561
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 519
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu