BRATISLAVA 25. februára (SITA) - Možnosť stretnúť osobnosti slovenskej kultúry dnes majú všetci návštevníci sprievodných podujatí výstavy Ako sme žili? Slovensko v 20. storočí. V rámci pravidelných Bratislavských televíznych pondelkov Slovenské národné múzeum (SNM) uvedie televíznu klasiku Pomsta starej dámy. Uvedie ju herečka Zita Furková. V utorok sa môžu prísť záujemcovia opýtať tvorcov, ako sa pripravovala výstava. Besedovať v cykle Boli sme pri tom prídu generálny riaditeľ SNM Peter Maráky, realizátori nového architektonického a výtvarného riešenia expozície Jozef Habodász s Pavlom Chomom a filmový režisér Igor Dobiš, autor audiovizuálnych častí výstavy. V stredu 27. februára v cykle Made in Koliba pripravilo múzeum premietanie jedného z najvýznamnejších diel slovenskej kinematografie, Havettových Ľalií poľných, ktoré uvedie kameraman filmu Jozef Šimončič. Agentúru SITA o tom informovala Markéta Plichtová zo Slovenského národného múzea.
Pravidelný cyklus Bratislavské televízne pondelky nie je len vizuálnym návratom a každé premietanie spestrujú hostia. Už 3. marca sa môžu návštevníci tešiť na spomínanie herečky Božidary Turzonovovej na inscenáciu Hviezdoslavovej Hájnikovej ženy a nasledujúci týždeň príde o Tajovského hre Starý včelár porozprávať herec a riaditeľ nitrianskeho Divadla Andreja Bagara Ján Greššo. Účasť na premietaní filmu Tri gaštanové kone prisľúbil predstaviteľ jednej z hlavných úloh Juraj Kukura.
Rovnako bezplatne si môžu vychutnať priaznivci aj návraty k slovenskej kinematografii, ktoré sa pod názvom Made in Koliba konajú každú stredu o 17:15 s úvodným slovom odborníkov alebo tvorcov. Piateho marca priblíži snímku Keby som mal pušku spisovateľ a scenárista Milan Ferko, o týždeň neskôr ho vystrieda režisér Zoro Záhon, ktorý porozpráva o svojom filme Pomocník. SNM pamätá v rámci sprievodných podujatí aj na najmenších návštevníkov, pre ktorých pripravilo pod názvom RetroNedeľníček STV cyklus dopoludňajších projekcií legendárnych detských televíznych programov a relácií, vždy o 10:30. Zaspomínať si samozrejme môžu prísť aj dospelí. Do konca marca pripravili Bračekov mravčekov, Vodníka Rybku, Bambuľkine rozprávky, Bratislavské rozprávky a Danku a Janku.
Výstava nestora slovenskej umeleckej fotografie Igora Grossmana Osobnosti slovenskej kultúry včera a dnes patrí medzi sprievodné podujatia výstavy Ako sme žili? Slovensko v 20. storočí. Návštevníci tu nájdu napríklad portrét básnika a prekladateľa Milana Rúfusa, herečky Emílie Vášáryovej a Kamily Magálovej či operného speváka Petra Dvorského. Grossmannova výstava približne 160 exkluzívnych fotografií hercov, hudobníkov, spevákov, hudobných skladateľov, spisovateľov a výtvarníkov bola už v januári v Slovenskej výtvarnej únii. Výstava Ako sme žili? Slovensko v 20. storočí a jej sprievodné aktivity sú pre návštevníkov pripravené do konca októbra v sídelnej budove SNM na Vajanského nábreží v Bratislave. Výstava je otvorená denne vrátane pondelkov od 9:00 do 17:00.