Los Angeles 26. februára (TASR) Priamy prenos z nedeľňajšieho odovzdávania 80. ročníka cien Americkej filmovej akadémie si podľa agentúry Nielsen Media pozrelo len 32 miliónov divákov. Je to najnižší počet divákov v histórii odovzdávania Oscarov.
Komentátori vidia za nízkou sledovanosťou dva dôvody. Prvým z nich je fakt, že žiaden z tohtoročných nominovaných filmov nepatril medzi komerčne výnimočne úspešné projekty. Druhú príčinu nezáujmu amerických divákov vidia analytici v skutočnosti, že všetky oscarové ocenenia v hereckých kategóriách si odniesli herci spoza hraníc USA.
Prezident Americkej filmovej akadémie Sid Ganis ešte dva dni pred galavečerom upozornil, že z tohtoročných filmov nominovaných v kategórii najlepší film prekročil v USA hranicu 100 miliónových tržieb iba film Juno. Všetky ostatné štyri filmy dohromady zaznamenali tržby vo výške necelých 190 miliónov USD.
"Keď bol nominovaný Titanic, ratingy boli úžasné, film zaznamenal tržby vo výške takmer miliardy dolárov, niektorí diváci ho videli dva, aj trikrát. Naopak, v roku, keď súťažil Anglický pacient, ani všetkých päť nominovaných filmov nezarobilo dohromady 200 miliónov USD," vysvetlil pre médiá producent tohtoročnej oscarovej show Gil Cates. Oscarový prenos, počas ktorého získal film Titanic ceny v 11 kategóriách, si pozrelo rekordných 55 miliónov divákov.
Víkendové výsledky ukazujú, že počet divákov bol teraz ešte nižší než v roku 2003, kedy oscarový prenos utrpel v dôsledku invázie USA do Iraku. O hollywoodsku ceremóniu malo vtedy záujem iba 33 miliónov divákov, čo je však ešte stále o milión viac než v tomto roku.
Americkí diváci stratili záujem o oscarovú show aj preto, že medzi nominovanými hercami nebola s výnimkou Georgea Clooneyho žiadna veľká americká filmová hviezda. Veľké prekvapenia sa udiali v ženských hereckých kategóriách, kde si cenu odniesla v USA prakticky neznáma Francúzska Marion Cotillardová a britská herečka Tilda Swintonová. Ani jednu z nich bežné americké publikum nepozná.
V mužských hereckých kategóriách neboli výsledky žiadnym prekvapením. Britsko-írsky herec Daniel Day-Lewis si odniesol cenu za stvárnenie ropného magnáta Daniela Plainviewa. Javier Bardem, známy aj z filmu Láska v čase cholery, si po rokoch pokusov o dobytie Hollywoodu odniesol do Španielska vysnívanú zlatú sošku. Bardem bol na Oscara nominovaný už v roku 2001 a do histórie sa už vtedy zapísal ako vôbec prvý španielsky herec nominovaný na toto ocenenie.
Pokiaľ boli výsledky tohtoročných Oscarov zaujímavé pre Európu, oveľa menej atraktívne boli pre americké televízne publikum, ktoré sa zmenšilo aj vďaka mnohým reprízam počas posledných troch mesiacov, keď štrajkovali členovia Amerického cechu scenáristov. Napriek tomu však zostal rating slávnostnej show pre nákupcov reklamy zaujímavý, pretože aj s diváckou obcou na úrovni 32 miliónov zostali Oscary najsledovanejším a mimoriadnym zábavným programom v USA.
(spolupracovníčka TASR Mária Ondruchová) hol