Prezentované obrazy sa vyznačujúvzácnym koloritom, premyslenou kompozíciou a kultivovaným maliarskym rukopisom.Ivan Csudai patrí medzi tých maliarov, ktorí nechápu obraz ako okno do sveta,ale ako novú skutočnosť, stvorenú umelcovou fantáziou.
V jeho obrazoch sa preto bez problémov prekračuje hranica medzi prirodzenýma nadprirodzeným svetom. Náš život v prirodzenom svete veci a vzťahyzjednodušuje, snívanie v paralelnom svete obohacuje, preto sú dôležité oboje,pretože bez zjednodušovania by sme neprežili, bez snívania, samozrejme aj toho,čo je surovinou umenia, by sme sa mohli k smrti unudiť.
V reči obrazov to vyzerá tak, že do prostredia, ktoré pripomína našedomovy, naše okolie, vstupujú postavičky, ktoré majú svoj pôvod v rozprávkach.Avšak dôležité nie je to, že vieme identifikovať, čo pochádza z prirodzeného ačo z alternatívneho sveta, ale vzťahy, do ktorých vstupujú. Jednoduchopovedané, dôležité nie sú jednotlivé prvky a figúry, ale vzájomné stretnutie,ktoré ich obohatilo o nové významy. Tieto obrazy totiž ponúkajú mnoho na videnie a rovnako mnoho premyslenie. Ich tvorca totiž chce, aby jeho obrazy oslovovali diváka svojouvizualitou. Na jednej strane autor chce, aby tieto obrazy zaujali svojouoriginálnou vizualitou, teda nie tým, čo je, metaforicky povedané, pred nimi,nad nimi alebo za nimi, ale tým, čo je na ploche obrazu. Na druhej strane chce,aby divák popri estetickej slasti videnia aj komunikoval s obrazmi, a pretotieto obrazy provokujú dialóg, v ktorom sa divák pýta a obrazy odpovedajú.Vďaka tejto ambivalencii sa môže intelektuálny divák baviť rôznymi spôsobmičítania obrazu, a vďaka tomu obraz môže potešiť aj hedonistického či dokonca detskéhodiváka.
Obrazy, ktoré preznetuje výstavaNové obrazy môžeme považovať aj za príspevok k zušľachťovania nášho sveta. Tohosveta, na ktorom je nelen čo zdokonaľovať, ale na ktorom je omnoho viac toho,čo treba skrášľovať, pretože inak by sa tento svet stratil v bezduchej šedosti,a to si asi málokto praje.
Ivan Csudai (1959) popri tom, žesa už viac ako dve desaťročia profesionálne venuje maľbe, pôsobí aj akoprofesor Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave. Vychoval mnoho talentovaných umelcov, medzijeho žiakov patria napríklad Dávid Baffi, Andrea Bartošová, Michal Černušák,Michal Czinege, Juliana Mrvová, Rastislav Sedlačík, Martin Sedlák a Erik Šille,pričom väčšina z nich už získala mnoho ocenení.
vernisáž výstavy: vo štvrtok28. februára o 17.00 h
miesto konania: GMB - Pálffyho palác, Panská 19
kurátor: Peter Michalovič
trvanie výstavy: do 13. apríla
otvorené: denne okrem pondelka11.00 - 18.00 h
Autor: GMB