BRATISLAVA 29. februára (SITA) - mám a hudbe. Sprevádzať ju budú indickí hudobníci na tradičných nástrojoch. Spievať bude Gíta Radžendran, Prem Kumar bude hrať na perkusný nástroj mridangam, Šatis Poduval na bubienok edaikka a Gíta Mohan na strunový nástroj vína. V pondelok o 19:00 vystúpia v historickej budove Slovenského národného divadla v Bratislave a v utorok o 19:00 v Komornom divadle ECC v Banskej Bystrici, informovala Soňa Čermáková Uličná z Ministerstva kultúry SR.
Ženský klasický sólový tanec mohiniattam z juhoindického štátu Kerala je tancom nebesky krásnej Mohini z hinduistickej mytológie. Známy svojimi gracióznymi a precítenými pohybmi bez strohého zapájania nôh pripomína mohiniattam rozprávkovú scenériu nežného vlnenia zelených ryžových polí a kokosových paliem. Tancuje sa podľa hudby v štýle sopán, ktorú v minulosti hrávali v keralských chrámoch. Tanec zvyčajne pojednáva o láske a oddanosti. Pomalé vlnivé pohyby spolu s nepatrnými výrazmi tváre odlišujú mohiniattam od iných indických klasických tanečných foriem. Hlavným emotívnym prvkom tohto tanca je lasya, čiže zmyselnosť, uvádza sa na stránke divadla www.snd.sk.
Kedysi sa mohiniattam tancoval iba v chrámoch. Až v 18. a 19. storočí ho spopularizovali králi z Travancoru, a tým sa tanec všestranne obohatil. Jeho obľúbenosť síce niekoľko desaťročí klesala, no v polovici 20. storočia sa zrevitalizoval vďaka slávnemu malayalamskému básnikovi Vallatholovi Narajanovi Menonovi. Mohiniattam tak opätovne získal významné postavenie medzi indickými klasickými tanečnými formami.
Všestranná umelkyňa Deepti Omchery Bhallová je majsterkou indických klasických tanečných foriem a hudobníčkou so silným zakotvením v karnatickom i hindustánskom hudobnom štýle. Je zriedkavou kombináciou speváčky, tanečníčky, výskumníčky a autorky, vo všetkom rovnako talentovaná a skvelá. Bhallová získala doktorát v karnatickej hudbe na Univerzite v Dillí, kde v súčasnosti pôsobí ako profesorka karnatickej klasickej hudby. Predstavila sa vo viacerých krajinách vrátane Nemecka, Švajčiarska, Rakúska, Talianska, Dánska, Egypta, Japonska, Kórey, Malajzie, Singapúru, Ruska a Spojených arabských emirátov.