Nijaká novina. České levy patria rodine Svěrákovcov. Najviac cien majú ich Vratné lahve. Jan Svěrák uspel aj ako producent Tajností - film režisérky Alice Nellis získal hlavnú cenu.
V sobotu večer sa v Prahe rozdávali vysvedčenia a najlepšími žiakmi sa stali filmy Tajnosti a Vratné lahve. V televíznom programe by ste túto udalosť našli pod názvom Český lev. Lenže úlohu moderátora dostal unikátny originál Jaroslav Dušek a ten si zo slávnostného pódia spravil školskú triedu.
Roboty ako na kostole
Aby sa vraj neocenení filmári necítili nakoniec aj nepovšimnutí, pri každej kategórii zvolával na pódium všetkých troch nominovaných. Učiteľským tónom sa ich pýtal prosté otázky (Chceli by ste túto cenu?), a keďže to bol zmierlivý učiteľ, po odpovedi ich zvyčajne pochválil (Výborná odpoveď). Zo svojej pozície s nimi mohol aj cvičiť, niekomu prikázal víťaza prečítať, druhému zasa odovzdať leva.
Tak sa stalo, že za víťaza v kategórii najlepší scenár vyhlásil samého seba Zdeněk Svěrák. Mimochodom, kedysi tiež učiteľ. Ešte raz pripomenul, ako drasticky ho syn, režisér Jan Svěrák nechával príbeh Vratných lahví prepisovať. A poďakoval všetkým kresťanom v českej filmovej akadémii, ktorí pochopili, že s tým mal roboty ako na kostole.
Mladý Svěrák dostal Českého leva za najlepšiu réžiu. Krátku chvíľu na pódiu využil na to, aby svojho otca za všetkú tú lopotu utešil - vďaka nemu je vraj režisérom. Prvýkrát mu to napadlo, keď mal tri roky a Zdeněk mu na koberci predvádzal, ako sa odrazu môže zrútiť lietadlo.
Vratné lahve vyhlásili aj za divácky film. V tom nebolo žiadne tajomstvo ani prekvapenie, pretože na Svěrákovcov sa prišlo pozrieť vyše milióna Čechov. Akadémia ich odporučila aj do súťaže o cudzojazyčného Oscara.
Bezkonkurenčný Trojan
Bolo by teda logické, že Vratné lahve dostanú aj hlavnú cenu Českých levov, za najlepší film. Jan Svěrák si ju síce ako producent prevzal - ale za Tajnosti. Teda za film, ktorý napísala a režírovala talentovaná Alice Nellis.
V krásnom príbehu štyridsiatničky v zamotanom citovom rozpoložení dostala hlavnú úlohu Iva Bittová. Keby film Tajnosti súťažil iný rok, asi by aj ona dostala leva. Tento rok sa však spolu s ňou objavila v jednej kategórii aj Marion Cotillard, pretože Česi sú koproducentom filmu Edith Piaf. A česká akadémia nehlasovala proti Oscarom, Césarom a Zlatým glóbusom. Okrem nej dostal film Edith Piaf ceny aj za najlepšiu hudbu a zvuk.
Podobne bez napätia vyznelo aj vyhlasovanie najlepšieho herca. Je ním Ivan Trojan z filmu Václav. Jeho postavu opísali na večere celkom stručne: „Vyzerá, že nevie napočítať do päť, ale on pritom dokáže prednášať poéziu.“
Ale to môžeme vidieť v kine, Václav sa už u nás pár dní premieta.
Z víťazov Českých levov nám ostáva vidieť už len čiernobiely film o českom hudobnom undergrounde ...a bude hůř. Pôvodne sa premietal len po krčmách, nedávno však prešiel aj do kín. My by sme ho mali uvidieť na prelome marca a apríla na prehliadke Febiofest.
České levy
Najlepší film: Tajnosti
Najlepšia réžia: Jan Svěrák (Vratné lahve)
Najlepší scenár: Zdeněk Svěrák (Vratné lahve)
Mužský herecký výkon v hlavnej úlohe: Ivan Trojan (Václav)
Ženský herecký výkon v hlavnej úlohe: Marion Cotillard (Edith Piaf)
Mužský výkon vo vedľajšej úlohe: Jan Budař (Václav)
Ženský výkon vo vedľajšej úlohe: Zuzana Bydžovská (Gympl)
Najlepšia kamera: Ramunas Greičius (Tajnosti)
Najlepšia hudba: Becky Benthamová, Edouard Dubois, Christopher Gunning (Edith Piaf)
Najlepší strih: Jiří Brožek (...a bude hůř)
Najlepší zvuk: Laurent Zeilig (Edith Piaf)
Najlepší výtvarný počin: Jan Balej (Jedné noci v jednom městě)
Divácky najúspešnejší film: Vratné lahve
Cena filmových kritikov: Tajnosti
Najlepší filmový plagát: Martin Kaiser (...a bude hůř)
Najlepší zahraničný film: Kurz negativního myšlení (Nórsko)
Cena za celoživotné dielo: režisér Vojtěch Jasný
Cena Sazky za najlepší doteraz nerealizovaný filmový scenár: Zdeněk Mahler (Nokturno)
Najčastejšie legálne sťahovaný film z internetu: Vratné lahve
![]() |