Miláno 3. marca (TASR) -
Podľa slov Moniky Curthovej spevák pokojne zaspal, jednoducho prestal v istej chvíli dýchať a netrpel.
Giuseppe Di Stefano, ktorého aktívna umelecká dráha sa skončila v 80. rokoch minulého storočia, sa na sklonku roku 2004 stal vo svojom dome v africkej Keni obeťou brutálneho prepadu. Až po prevoze na milánsku kliniku San Raffaele sa podarilo stav pacienta, ktorý istý čas ležal v kóme, stabilizovať. Z následkov prepadu sa však umelec už nikdy úplne nezotavil.
Rodák zo sicílskej Catanie vyrastal v severotalianskom Miláne. Na opernej scéne debutoval v Reggio Calabria v roku 1946 ak Des Grieux v Massenetovej opere Manon. O rok neskôr sa v rovnakej úlohe predstavil už v milánskej La Scale.
V 50. a 60. rokoch XX. storočia bol Di Stefano najlepšie plateným operným spevákom planéty, aj keď miláčikom publika bol v tom čase o šesť rokov starší Mario del Monaco. Di Stefano si však postupne podmanil v inscenáciách Verdiho Rigoletta a Pucciniho Toscy tak publikum v Metropolitnej opere v New Yorku, ako aj v londýnskej Covent Garden. Neskôr bol však aj pravidelným hosťom na ďalších špičkových operných scénach, vrátane Paríža, Viedne, či San Francisca.
V londýnskej Covent Garden postihli v roku 1963 v inscenácii Pucciniho Bohémy speváka, ktorý medzičasom nosil prezývku Callasovej tenorista v súvislosti s častým vystupovaním s touto opernou divou, hlasové ťažkosti. V nasledujúcich mesiacoch ho tam nahradil talentovaný interpret, ktorého menom spoznal v nasledujúcich rokoch celý operný svet - Luciano Pavarotti.
Giuseppe Di Stefano, ktorý pri produkcii celého radu operných nahrávok spolupracoval so špičkovými umelcami svojej doby, si po skončení speváckej kariéry vyskúšal i režisérske povolanie, keď pripravil niekoľko inscenácií známych operných diel.