Celý minulý týždeň sa v Brne koncertovalo. Organizátori zavedenej akcie Expozice nové hudby dokázali šikovne vyskladať program a pritiahnuť rôzne generácie publika.
BRNO. Expozícia novej hudby je názov, ktorý skôr evokuje nejakú výstavu klasických partitúr než festival. A špeciálne nie festival, na ktorom mnohé koncerty ponúkajú zaujímavý prierez niekoľkými žánrami súčasnej hudobnej scény.
Táto akcia, ktorá v Brne funguje už 21 rokov, je zaujímavá aj pre bratislavské publikum. Okrem ľahkej geografickej dostupnosti aj preto, že ponúka podobný program ako tunajší festival Večery novej hudby.
Tento ročník, ktorý sa začal v nedeľu a skončil sa včera, priniesol niekoľko zvučných mien, medzi ktorými sa nestratili ani dva slovenské projekty. Skupina Pink Big Pig, ktorú tvoria skladatelia a hudobníci Ľubo Burgr a Marek Piaček, sa predstavila v pondelok s renomovanou nemeckou formáciou Phosphor, a mladé duo Poo, ktoré si v utorok dokonca zahralo pred hlavnou hviezdou, newyorským projektom Text of Light.
Zaplnená sála brnianskeho klubu Fléda v prítmí najskôr načúvala zvukovým vlnám, ktoré zo svojich počítačov vysielali Poo. Daniel Tóth a Robert Bitner spolu hrávajú už osem rokov a vypracovali si osobitý štýl, čo sa dnes veľmi cení. Hoci teraz miestami technika ani súhra nefungovali ideálne, temné atmosféry s pulzujúcim bítom prechádzajúce do zvukovo drsnejších pasáží dokázali vtiahnuť pozorné publikum.
Text of Light je projekt amerického gitaristu Leeho Ranalda, ktorý ho stíha popri účinkovaní v známej skupine Sonic Youth. Hoci do Brna nedorazila plná zostava zvučných mien (naživo spolu hráva výnimočne), iba trio, v ktorom lídra doplnili gitarista Alan Licht so saxofonistom Ulrichom Kriegerom, bolo sa na čo pozerať. Hudobníci totiž hrajú pred plátnom, na ktorom sa premietajú abstraktné filmy americkej avantgardy zo 70. rokov.
Text of Light však nehrajú k filmu, ale s filmom. Pohľad na plátno nechávajú divákom, oni sa viac sústreďujú na budovanie dlhých zvukových stien. Svoje nástroje atakujú šúchaním po zemi a rôznymi starými elektronickými škatuľkami, dolujú z nich spätné väzby, ktoré dokážu skvele ladiť dokopy. Bolo to pôsobivé zvukovo aj vizuálne.
Festivaly, podobne ako skupiny, majú rôzne etapy životnosti. Tých, ktoré po dvoch dekádach stále zaujímajú ľudí, nie je veľa. Expozice nové hudby v Brne je jednou z nich.