Režisér Valette siahol vo filme Zmeškaný hovor po už raz sfilmovanom japonskom námete, dej preniesol do USA, dal mu moderný strašidelný náter, veľa typizovaných zvukových efektov a rovnako štandardizovaných falošných poplachov. Konečný tvar je neoriginálny sériový produkt.
Niekoľko ľudí v okolí mladej študentky Beth (Shannyn Sossamon) nájde vo svojom telefóne záhadný zmeškaný hovor a zvukový odkaz. Príjemcovia vždy do niekoľkých dní za zvláštnych okolností zahynú. Beth, kým na ňu konečne príde, je svedkom smrti niekoľkých svojich priateľov a zúfalo sa snaží vyriešiť záhadu.
Na svoju stranu získa detektíva Andrewsa (Edward Burns), ktorému za podobných okolností zomrela sestra. Spolu sa usilujú ukončiť túto nočnú moru, náznaky vznikajúceho vzťahu tu samozrejme nechýbajú.
Remake japonského hororu tvorí špecifickú podskupinu moderného amerického hororu, ktorú spája príbuzný motivický základ. Prvou spoločnou črtou je zrejme podvedomý strach z rýchlo sa rozvíjajúcich moderných technológií, ktoré neberú nijaký ohľad na ľudovú vieru v rôznych duchov.
Keďže ľudová poverčivosť tvorí kostru tradičného sveta, ide o strach z rozpadu starého sveta ohrozovaného digitalizáciou.
Je potom iba prirodzené, že tradičné mocnosti (rôzne strašidlá z ľudových rozprávaní) obsadia internet, mobil či videopásku, čím ukážu, že ich moc sa nekončí s nástupom digitálneho veku.
„Zlo“, spravidla personifikované mátohou zavraždeného dieťaťa, sa tu šíri nepochopiteľne pomocou elektronických médií, pričom žiadna racionálna analýza, ktorá sa snaží poňať toto „zlo“ ako súčasť elektronického sveta, prirodzene nepomáha.
Technológia sa tu osamostatňuje od svojho vedeckého základu, technokratický prístup tak nevyhnutne zlyháva a riešenie treba hľadať v tradičných postupoch (ako napríklad zádušná omša za upokojenie mŕtvych a podobne v závislosti od konkrétnej kultúry).
Technologická analýza obmedzuje na vytiahnutie batérie z mobilu, to však strašidlo len ťažko zastraší. Snáď jediný vtip v tomto ťažkopádnom filme je spojený práve s nedôverou moderného človeka v ľudovú poverčivosť; policajný dôstojník odporučí Beth kontaktovať svojho mobilného operátora, keď už teda má pocit, že ju ohrozuje zmeškaný hovor.
Druhou typickou spoločnou črtou je napätie a voyerská radosť z vopred ohlásenej smrti. Hrozba smrti je riadne a verejne ohlásená, t. j. vieme to my i nastávajúca obeť, a s tichou radostnou hrôzou sledujeme túto kroniku, kde krok za krokom prichádza neodvratný vopred ohlásený koniec.
Verejná ohláška hrozby má pre tento typ filmového hororu formotvorný význam, napätie tu tvorí strach z poznanej nevyhnutnosti a zúfalá snaha uniknúť jej.
V každom prípade platí, že ak zmeškáte tento film, celkom iste sa vám nič nestane.
Recenzia/film
Zmeškaný hovor. Japonsko/ USA 2008.
Réžia: Eric Valette.
Hrajú: Shannyn Sossamon, Edward Burns, Ana Claudia Talancón a ďalší.
Premiéra v SR: 28. 2.
Autor: Jakub Kudláč Autor je publicista