a do viedenského Völkerkunde Museum na veľkolepú prehliadku Tutanchamón a svet faraónov.
VIEDEŇ. Do Viedne prišla Tutanchamónova socha spolu s ďalšími vzácnymi 140 artefaktmi. Či to spôsobil ohlas predchádzajúcej výstavy, ktorá mala tiež Tutanchamóna v názve, alebo šum na americkom kontinente, kde Tutanchamón a svet faraónov už dvakrát vystavovali, nevieme.
No vieme, že ešte predtým, než ju v nedeľu otvorili, sa cez internet predalo vyše 50 000 lístkov. O diváckom úspechu takejto prehliadky sa naozaj nepochybuje. Rozumie sa predsa tomu ľahšie ako Malevičovi.
A prečo sa štastie usmialo práve na Viedeň ako na jedinú zastávku v Európe? Vraj najmä preto, lebo mnohí z organizátorov majú k Viedni vrúcny vzťah a spomienky, napríklad na štúdium egyptológie.
Chlapec na tróne
Historický román Egypťan Sinuhet od fínskeho spisovateľa Mika Waltariho odkázal čitateľom, že opatrnosť je najdôležitejšia vlastnosť. No priblížil aj kráľovský dvor faraóna Amenhotepa IV. a príbeh poozdoboval historickými osobnosťami – od Nefertiti až po Tutanchamóna. Potom sme sa s Tutanchamónom mohli stretnúť na hodinách dejepisu. A potom? Tí šťastnejší ho našli vo vzdialených múzeách – od Louvre cez British Museum. Dnes je všetko inak. Tutanchamón je za rohom. Vo Viedni.
„Všetko bolo jedno cez druhé a na zemi nebol žiadny priestor,“ počuje návštevník v audionahrávke hlas Howarda Cartera.
Ten v roku 1922 objavil hrobku Tutanchamóna, ktorý bol prezývaný chlapčenský faraón. Začal totiž vládnuť ako osem alebo deväťročný a zomrel záhadnou smrťou ako deväťnásťročný. Hrobka bola takmer kompletne zachovaná. Nachádzali sa v nej štyri miestnosti a v nich vyše 5000 predmetov, medzi nimi, samozrejme, aj niekoľkovrstevnatý sarkofág.
Aj návštevník sa môže prechádzať štyrmi galériami, kde nachádza Tutanchamónove veci, ktoré ho mali sprevádzať v posmrtnom živote – od nádherných farebných amuletov až po zlaté sandále. Z hrobky Kráľa Tut, ako je Tutanchamón v súčasnosti nazývaný, sa nachádza na tejto prehliadke okolo 70 artefaktov. Ďalších 70 objektov patrí k ostatným faraónom.
Čo skrýva hrobka a sarkofág
Je známe, že Egypťania verili, že každodenný život po smrti je podobný tomu na zemi, a preto boli hrobky faraónov vybavené kompletne – loďami, stoličkou aj posteľou s levími nohami, zlatými náhrdelníkmi aj rozkošnou spoločenskou hrou s panáčikmi a kockami v malej škatuľke.
Ak by mali pracovať, s tým im pomôžu sošky figúrok šabti. A keďže za kožu bohov sa považovalo zlato – nešetrili ním ani vzácnymi kameňmi. Preto ak chceme pomenovať výstavu jediným slovom, postačí prívlastok oslňujúca.
Preč s mozgom
Aj pre tých, ktorí audiosprievodcov príliš neobľubujú, sú tentoraz pripravené viaceré perly. Zrejme ste vedeli, že jednotlivé dôležité telesné orgány Egypťania vyberali z tela, vysúšali a mumifikovali, napríklad pľúca. Ale mozog odhodili. Za centrum inteligencie a tiež životnej sily totiž považovali srdce. A preto ho nechali v tele.
Ak ste už niečo s Tutanchamónom začuli, nemýlite sa. Výstava s Tutanchamónom ako maskotom už po svete putovala. Nejde o totožné prehliadky. Táto ukazuje množstvo z už vystavovaných exponátov, ale aj nové veci, napríklad výskumy z roku 2005.
„Nešlo nám o to urobiť zasa úplne novú výstavu o Tutanchamónovi, ale o to, aby ste vždy, keď znova prejdete cez túto výstavu, mali pocit, že ste niečo nové objavili,“ povedal Terry D. Garcia z National Geographic Society.
Tutanchamón a svet faraónov prináša predmety od panovníkov a príslušníkov egyptskej kráľovskej rodiny, ktorí vládli v Egypte medzi rokmi 2600 pred naším letopočtom a 660 pred naším letopočtom. Prehliadka je rozdelená do tematických galérií a Tutanchomónova hrobka čaká na návštevníka až na záver.
Kým k nej dorazí, stretne Hatšepsut, Ramsesa II., Amenhotepa III., sfingy, boha podzemia Osirisoma, boha Re a Amuna, egyptské princezné, ale aj kamennú toaletu z rokov 1372 – 1355 pred naším letopočtom a šperky so skarabeusmi.
Blockbuster v múzeu
Tento typ výstavy sa nazýva blockbuster. Neznamená len tisíce predaných lístkov, obrovské náklady, o ktorých spoluorganizátor a prezident Arts and Exhibitions John Norman „prezradí“, že to bolo „veľmi drahé“, ale aj všetky tie absurdnosti okolo – v obchode múzea si môžete kúpiť klobúk Indiana Jonesa alebo Kráľa Tut ako plyšáka. Úvodný film, ktorý pri západe slnka a pyramídach navodzuje napínavú trilerovú atmosféru, odrádza. Zbytočne.
Starobylá egyptská kultúra nám dala písmo, kalendár a mnoho dalších vecí a je len prirodzené, že túžba hľadať vlastné stopy pritiahne do múzea tisícky návštevníkov. Povedané slovami riaditeľa múzea Seipela: „Že je to blockbuster výstava? No a? Som šťastný, že tu môžeme mať artefakty z Egypta.“
Výstava bude vo Viedni vyše pol roka. No ak by ste to nestihli, azda sa ešte dožijeme nejakej faraónskej muzeálnej bomby. Zatiaľ sa z egyptskej starovekej kultúry objavilo len okolo 30 percent.
K výstave
Kto bol Tutanchamón?
jeden z posledných kráľov 18. egyptskej dynastie
viedol Egypt medzi rokmi 1333 p. n. l. - 1323 p. n. l.
v súčasnosti patrí k najobľúbenejším faraónom
dnes má prezývku Kráľ Tut
Kto organizuje výstavu?
AEG Exhibitions und EMS Exhibits Vienna v spolupráci s Egyptskou najvyššou radou pre starožitnosti a Kunsthistorisches Museum
Rakva v podobe mumifikovaného tela. FOTO - SANDRO VANNINI |
Tutanchamón vo Viedni. FOTO - FRANK HELMRICH |
Leopardia hlava – ozdoba na rúcho kňazov, ktorí vykonávali pohrebný rituál. FOTO – SANDRO VANNINI |