Snoop Dogg: Ego Trippin
Geffen Records / EMI
Ego Trippin je deviaty album rappera, ktorého preslávil jeho ležérny prejav a vymýšľanie nových nárečových slov, ktorý ani nie pred rokom navštívil Bratislavu a ktorý patrí k tomu najlepšiemu na americkej hip-hopovej scéne. Aj keď bol jedným z tých, čo pred pätnástimi rokmi odštartovali vlnu gangsta rapu a dodnes z nej ťaží, na rozdiel od mnohých jeho kolegov vás však pri jeho počúvaní nebolí hlava. Na Ego Trippin nenájdete nijaké hviezdne spolupráce za mikrofónom a s výnimkou jednej skladby od The Neptunes ani slávnych prvoligových producentov. Album, ktorý mal byť pôvodne úplne bez hostí, nakoniec dopadol tak, že za Snoopom stojí armáda ghostwriterov. Napriek tomu bude jedným z najpodstatnejších rapových albumov roka.
Leona Lewis: Spirit
Syco Music / Sony BMG
V roku vyhrala britskú spevácku súťaž X-Factor, obdobu hľadania spievajúcej Superstar a širokou verejnosťou i kritikmi je považovaná za jednu z najtalentovanejších mladých britských speváčok. Možno s Amy Winehousovou za jednu z dvoch.
Jej debut Spirit, z ktorého sa len vo Veľkej Británii predali dva milióny kusov, sa nesie v ľahkej retro polohe súčasného popu. Dominantný a bezchybný spev Leony Lewis však trpí producentskou neschopnosťou a istou zaostalosťou. Od čias Whitney Houstonovej sa pop takto nerobí. Leona Lewis má však unikátny hlas a už kvôli nemu je jej debut jednou z tých zaujímavejších vecí na súčasnej popovej scéne. A tiež výnimkou potvrdzujúcou pravidlo, že dobré speváčky možno nájsť aj prostredníctvom televízie.
VA: You Don’t Know: Ninja Cuts
Ninja Tune / Wegart
Myslíte si, že poznáte produkciu britského kultového vydavateľstva Ninja Tune? Omyl! Presvedčí vás o tom práve tento trojdiskový výber toho naj: lepšieho, známejšieho, progresívnejšieho z produkcie tohto vydavateľstva.
Nebyť Ninja Tune, nejestvovalo by mnoho výbornej muziky a jedným z dôkazov je práve táto kompilácia. Pritom práve nindžovia sa už niekoľko rokov nesústreďujú iba na tanečnú a elektronickú hudbu, Bonobo, Amon Tobin i Cinematic Orchestra sa priklonili k akustickému prejavu, Fink je pesničkár, Modeselektor ponúkli dubstepový remix, Wiley grime, Kentaro, Shadow či Kid Koala sú turntablisti. Čo meno, to kapitola progresívnej úžasnej hudby. Viac niet čo dodať.
Van Morrison: Keep It Simple
Universal
Írsky bard Van Morrison vydáva albumy so železnou pravideľnosťou. Neuplynie rok, kedy by sa ten legendárny hudobník nepripomenul niečim novým. Vyplýva to z toho, že veľa času trávi v nahrávacom štúdiu, z čoho neskôr zostavuje nové albumy. Keep It Simple ale napísal na jeden záťah a prvé kritiky hovoria o vôbec jeho najlepšom albume za posledné roky, ktorý sa vyrovná jeho platniam Healing Game albo Back On Top. Album ponúka jedenásť pesničiek s typickým vanmorrisonovským soundom ma pomedzí soulu, folku, džezu a blues. Je to jeho tridsiaty radový album v poradí. Možno sa na prvé počutie opakuje, ale netreba sa nechať zmiasť. Jeho hudba znie stále sviežo a pravdivo.