Lars von Trier nesporne patrí medzi najvýraznejšie zjavy súčasného európskeho filmu. Jeho meno je značkou kvality, konceptuálneho vtipu a vždy veľmi originálneho filmárskeho spracovania.
Môže sa zdať prekvapivé, že von Trier si teraz vybral za žáner komédiu. Ale film Kto je tu riaditeľ? svojím charakteristickým rukopisom pomerne hladko zapadá do jeho filmárskeho kontextu, nadväzuje na jeho „ľahšie“ projekty ako seriál Kráľovstvo či Idioti.
Ako byť populárny
V prvom zábere nás víta Trierov komentár: „Tento film asi už teraz vyzerá divne... je však len neškodnou komédiou...“
Ravn (Peter Gantzler) založil a doviedol k úspechu IT firmu. Má však chorobnú potrebu popularity u svojich podriadených, preto vo firme vystupuje ako prostý zástupca najvyššieho šéfa, pričom zodpovednosť za všetky nepríjemné rozhodnutia prenáša na neexistujúceho riaditeľa.
Svojich podriadených drží Ravn skrz virtuálneho riaditeľa veľmi nakrátko, napríklad spoločný firemný výlet sa už dva roky nekonal. Zamestnancom posiela Šéf osobné e-maily z celého sveta – pre každého podriadeného Ravn konštruuje podľa svojich konkrétnych záujmov inú postavu riaditeľa, pričom vytvára nesúdržnú a neuchopiteľnú postavu.
Pozor, ide investor
Zabehnutý spôsob práce s neprítomným riaditeľom by mohol iste pokračovať na veky, keby sa Ravn nerozhodol svoju firmu predať. Islandský investor, fyziognomicky pripomínajúci vikinského bojovníka, však odmieta konať so zástupcom šéfa, veď predsa s bábkami nevyjednáva. Ravn najíma nezamestnaného herca Kristoffera (Jens Albinus), aby vystupoval ako „šéf toho všetkého“ a podpísal kontrakt s islandským investorom.
V takto nastavenej situácii rozohráva Lars von Trier viacvrstevnú ostrú satiru. Predmetom oslobodzujúceho smiechu sa stávajú všetky zúčastnené strany. Ravnova samoľúbosť a jeho potreba nezaslúženej obľúbenosti, firemné prostredie schopné prijať za svojho šéfa neschopného herca, ktorý vôbec netuší, čo sú nejaké informačné technológie a na všetkých schôdzkach pôsobí ako blázon, pseudo-umelci obraňujúci svoj záhaľčivý spôsob života nezreteľnými ideálmi a autoritami, to všetko sa mieša v sklenenej varnej nádobe Trierovej komédie až po prekvapivé a vtipné rozuzlenie.
Stačí počítač
Pozoruhodnou stránkou filmu Kto je tu riaditeľ? je, že bol nakrútený bez kameramana, či lepšie povedané, s automatickým kameramanom. Trier využil nový systém Automavision, ktorý spočíva v tom, že sa pripraví základné nastavenie záberu a fixná pozícia kamery, a potom počítač automaticky riadi zoom, sklon a panoramatický pohyb kamery.
V kombinácii s častým strihom uprostred záberov dosahuje Trier zvláštny vizuálny štýl, ktorý cielene odkazuje na Godardove filmy i na pseudo-dokumentárny žáner.
Na konci sa Trier formou komentáru ospravedlňuje divákom, čo čakali viac alebo menej: „Dostali to, čo chceli a čo si zaslúžili.“ Film Kto je tu riaditeľ? je suverénne najlepšia komédia v našich kinách za posledné obdobie.
Recenzia
Kto je tu riaditeľ? (Direktoren for det hele). Dánsko, Švédsko, Francúzsko, Taliansko, Nórsko, Island, Fínsko, SRN, 2006, 99 min.
Scenár a réžia: Lars von Trier. Kamera: Automavision.
Hrajú: Jens Albinus, Fridrik Thór Fridriksson, Benedikt Erlingsson, Iben Hjejle, Jean-Marc Barr, Lars von Trier
Premiéra v SR: dnes
Autor: Jakub Kudláč (Autor je publicista)