SME

Projekt Slnko v sieti oslavuje štyri roky

Slovenská filmová a televízna akadémia (SFTA) sa už niekoľko rokov pokúša preraziť stojaté vody podpory a propagácie slovenského hraného filmu a pripomenúť divákovi, že slovenský film existuje.

Bratislava 15. marca (TASR) -

Po priaznivých ohlasoch na zrealizované výročné prehliadky slovenských filmov v médiách, ako aj v širšej diváckej verejnosti, sa SFTA rozhodla pripraviť a uskutočniť projekt národných filmových cien, ktoré by štandardizovali situáciu v kinematografii a stali sa kompatibilnými s filmovými cenami v iných národných kinematografiách. Takýto projekt má ambíciu vrátiť slovenskému filmu jeho stratené pozície, vrátiť ho do povedomia širokej verejnosti a médií a zároveň vyslať signál, že má stále čo povedať svojim divákom. Samotná idea realizácie takejto ceny vznikla už dávnejšie, avšak až v roku 2004 posunula finančná podpora ministerstva kultúry projekt do reálnych kontúr.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Národná filmová cena má ambíciu stať sa slovenskou verziou výročných národných cien, akými sú v Spojených štátoch amerických Oscar, vo Francúzsku Cézar, v Taliansku David a v Českej republike Český lev. V tejto súvislosti SFTA oslovila širší okruh významných osobností a tie sa uzniesli, že národná filmová cena bude niesť názov Slnko v sieti.

Na jednej strane je Slnko v sieti odkazom na prelomové a jedno z najvýznamnejších slovenských filmových diel, snímku režiséra Štefana Uhra z roku 1962, ktorá sa považuje za začiatok československej "novej vlny", na druhej strane sa s týmto slovným spojením asociujú pojmy ako modernosť, novátorstvo a schopnosť moderného pohľadu na tradičné hodnoty, istá neuchopiteľnosť vecí a vzťahov, krátkosť okamihu, ktorý sa zhmotňuje v záblesku svetla a dodáva veciam iný odtieň a význam. Autorom víťazného návrhu ceny Slnko v sieti sa stal Oliver Leššo.

SkryťVypnúť reklamu

Národná filmová cena sa začala v roku 2004 pripravovať ako bienále. Hlavným dôvodom dvojročného cyklu je skutočnosť nižšieho počtu realizovaných filmových diel za jeden kalendárny rok. SFTA si uvedomuje potrebu väčšieho výberu filmov a jej cieľom je oceniť len naozaj kvalitné a umelecky hodnotné počiny, čo by vzhľadom na situáciu v slovenskej kinematografii dvojročný cyklus udeľovania cien mohol zabezpečiť. SFTA má snahu nastaviť úroveň ceny tak, aby od začiatku reprezentovala kvalitu a bola považovaná za prestížnu.

Po udelení historicky prvej ceny za výnimočný prínos slovenskej kinematografii, ktorú v roku 2004 dostal režisér Juraj Herz, sa prvý ročník slávnostného udeľovania národných filmových cien, v ktorom SFTA hodnotila filmovú tvorbu z obdobia rokov 2004 2005, konal počas 8. medzinárodného filmového festivalu Bratislava. Členovia SFTA vtedy v dvojkolovom hlasovaní rozhodli o nasledovnom udelení cien: výnimočný prínos slovenskej kinematografii - kameraman Stanislav Szomolányi a filmový kritik Pavel Branko, najlepší celovečerný film - Slnečný štát (r. Martin Šulík), najlepšia filmová réžia - Martin Šulík (film Slnečný štát), najlepší ženský herecký výkon - Anna Geislerová (Šílení), najlepší mužský herecký výkon - Jan Tříska (Šílení), najlepší filmový scenár - Martin Šulík a Marek Leščák (Slnečný štát), najlepší kameraman - Juraj Galvánek (Šílení), najlepší strih - Jiří Brožek (Slnečný štát), najlepší zvuk - Peter Mojžiš (Slnečný štát), najlepšia pôvodná hudba - Vladimír Godár (Slnečný štát), najlepší výtvarný počin - Jan a Eva Švankmajerovci, najlepší animovaný film - Nazdravíčko! (r. Ivana Zajacová a Jozef Mitaľ), najlepší dokumentárny film - Amazonia vertical (r. Pavol Barabáš), najlepší zahraničný film - Kukuška (r. Alexander Rogožkin).

SkryťVypnúť reklamu

Slovenská filmová a televízna akadémia sa stala v roku 2007 členom FAN asociácie národných filmových akadémií a začala užšie spolupracovať aj s Európskou filmovou akadémiou. Na základe toho bola slovenská národná filmová cena Slnko v sieti prezentovaná spolu so svojimi staršími a prestížnejšími "kolegyňami" na pódiu počas slávnostného odovzdávania Európskych filmových cien v Berlíne 1. decembra 2007.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Kultúra

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  4. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  5. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  6. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  7. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 041
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 22 010
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 826
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 938
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 614
  6. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 5 514
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 4 941
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 534
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu