BRATISLAVA. Antický príbeh boha Dionýza, ktorý ako dieťa boha Dia a smrteľníčky z Téb hľadá uznanie v meste svojho pôvodu, zaujal režiséra Róberta Csontosa svojou aktuálnosťou.
Hovorí napríklad o tom, aká je tragédia, keď človek nie je otvorený natoľko, aby dokázal prijímať nové veci napriek tomu, že ho priťahujú, alebo keď sa človeku nedostane zaslúženého uznania, či keď sa dve pravdy stretnú bez toho, aby mali chuť a vôľu sa spoznávať.
„Situácie v tejto hre sú také tragické, že nad nimi môžeme plakať alebo sa im smiať,“ hovorí režisér Csontos. Z tejto myšlienky vychádzajú Bakchantky (na snímke Juraja Mičíka), ktoré naskúšal s medzinárodným súborom v nových priestoroch na Čulenovej ulici v Bratislave. Deväťčlenná česko-slovensko-maďarsko-americká herecká zostava naštudovala hru v materinských jazykoch a vytvorila na javisku aj živú kapelu.
Na návrhu scény s tímom spolupracovala Zuzana Zacharová, kostýmy navrhla čerstvá absolventka módneho návrhárstva Monika Vontszemüová, hudobnú dramaturgiu robil Martin Rausch. V úlohe Dionýza sa predstaví režisér a niektoré monológy v jeho podaní odznejú aj v gréčtine. „Všetky dôležité veci budeme riešiť v slovenčine a češtine, takže s porozumením v jazyku by nemal byť problém,“ dodáva.
Autor: ea