Bratislava 18. marca (TASR)
Pri príležitosti ukončenia tohto úspešného projektu sa na jeho záver 31. marca o 13.30 hodine uskutoční sympózium O výstavách po výstave. SNM ho pripravuje s Ústavom etnológie Slovenskej akadémie vied v rámci podujatí Roka Andreja Kmeťa. Okrem spomínanej výstavy bude stretnutie venované aj prezentácii ďalšej z výstav SNM Chute a vône Slovenska Tradície kulinárnej kultúry Slovenska, ktorá je v Martine. Sympózium budú moderovať Gabriela Kiliánová s Petrom Marákym a besedovať budú Mojmír Benža, Mária Halmová, Daniel Luther, Ladislav Mlynka, Peter Slavkovský, Rastislava Stoličná a Hana Zelinová.
Ako dnes pre TASR uviedla Markéta Plichtová zo SNM, výstavu Slovensko a jeho kultúra jednota z rozmanitosti sprístupnenú v júni 2004 videlo doteraz 247.681 návštevníkov. Na nej Slováci lepšie spoznajú seba a svoje korene, zahraniční návštevníci získajú ucelený kultúrno-historický obraz o našej krajine. Autori námetu a scenára Mojmír Benža, Peter Maráky a Peter Slavkovský ju usporiadali tak, aby návštevník vnímal jej jednotlivé časti ako súčasť kultúrno-historického obrazu Slovenska. Výtvarno-priestorové riešenie výstavy Jozefa Habodásza poskytuje pútavú prehliadku vzácnych predmetov našej histórie z viacerých slovenských múzeí, čo potvrdzuje bohatú regionálnu rôznorodosť v kultúrnych, etnických, historických, prírodných, či hospodársko-sociálnych a náboženských odlišnostiach.
Prehliadka má dve línie. Prvú definuje kultúra horských a podhorských oblastí, kde dominujú výrobky z dreva, kraslice, ktoré v týchto oblastiach mali najväčšiu variabilitu výzdob. Nábytok z týchto oblastí sa nevyznačoval maľovanými vzormi (ako v nížinnej kultúre), ale bol rytý. Tieto oblasti predstavuje aj modrotlač, drotárstvo, pletenie z prútia i charakteristické hudobné nástroje, akými sú fujara, heligónka či píšťala. Druhú líniu charakterizuje kultúra nížinných oblastí s keramickými hlinenými výrobkami, dreveným nábytkom s maľovanou výzdobou, tiež rezbárske remeslo, sklárstvo, medovnikárstvo, vinohradníctvo či kníhtlač.
Na výstave je zastúpená aj Bratislava veľkoplošnými fotografiami historických a kultúrnych dominánt. Expozíciu obohacuje premietanie filmu Putovanie Slovenskom od režiséra Pavla Barabáša, ktorý za tento dokument získal viacero ocenení - najlepší film na festivale Camera Slovakia (2006), Cenu prezidenta SR Ekotopfilm (2005) a cenu za autorský prínos Agrofilm (2005). Pre návštevníka sú k dispozícii dva počítače, ktorými získa ďalšie informácie o špecifikách slovenských regiónov. Expozícia upozorňuje aj na to, že doklady o kultúrnej histórii Slovenska nie sú len v Bratislave a niekoľkých známych náleziskách, ale upriamuje pozornosť na zaujímavosti a najvýznamnejšie pamiatky, súbory, fondy, lokality v ostatných regiónoch. Informácie sú na internetovej stránke www.snm.sk.