SME

Hudobný kalendár na utorok - Elton John

V anglickom meste Pinner sa 25. marca 1947 v rodine trubkára kráľovského letectva) narodil syn Reginald Kenneth Dwight. Chvíľu kráčal v otcovych šľapajach, ako 5-ročný začal navštevovať hodiny klavíra a vyštudoval hudbu na Londýnskej kráľovskej hudobnej a

Sir Elton John.Sir Elton John. (Zdroj: AP Photo/Kirsty Wigglesworth)
kadémii. Viac ho však lákala populárna hudba. V roku 1961 nastúpil na post klaviristu do svojej prvej skupiny, tá mala názov Bluesology. Hral v nej 6 rokov, potom sa rozhodol pre sólovú dráhu. V tom období začína spoluprácu s textárom Bernie Taupinom. V júni 1969 vydáva debutový album "Empty Sky". Do hitparády sa nedostal. Necelý rok na to, v júni 1970, vydáva druhý album s názvom Elton John. V hitparáde albumov sa dostal na 11. pozíciu. 25. augusta 1970 koncertuje prvýkrát v Spojených štátoch, otváral oslavy 20. výročia založenia klubu "Trubadour" v Los Angeles. V americkom rebríčku bola LP Elton John štvrtá. Balada "Your Song" z tejto platne sa dostala na 7. miesto doma a 8. v americkom rebríčku.

V novembri 1970 je Elton John v Spojených štátoch druhýkrát. Jeho koncert v New Yorku 17. novembra prenášala naživo rozhlasová stanica W-PLJ FM. V januári 1971 vychádza tretí Eltonov album "Tumbleweed Connection". Zbory na tejto platni mu naspievala Dusty Springfield. V novembri 1971 koncertuje na turné po USA, Japonsku a Holandsku. V roku 1972 vydáva dva albumy v priebehu dvoch mesiacov, v máji "Madman Across The Water" a v júni "Honky Chateau". Singel so skladbou Rocket Man bol doma druhý, v Spojených štátoch šiesty. V októbri 1972 si po boku Marca Bolana zo skupiny T.Rex zahral Elton John vo filme "Born To Boogie". Účinkuje v známej londýnskej "Royal Variety Show". Vo februári 1973 mal prvý veľký dôvod na oslavu, americký rebríček viedol so skladbou "Crocodile Rock" a získal za ňu prvú zlatú platňu. Doma na ostrovoch obsadil tento hit piatu pozíciu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Február 1973 priniesol Eltonovi Johnovi ešte jeden úspech. LP platňa "Don't Shoot Me, I'm Only Piano Player" viedla rebríčky doma aj v USA. V septembri 1973 koncertuje Elton John v známej sále "Hollywood Bowl" v Los Angeles. Mesiac nato vydáva dvojalbum "Goodbye Yellow Brick Road". Ten sa v rebríčku albumov dostal na 1. miesto doma aj v USA. "Goodbye Yellow Brick Road" bola kritikou často prirovnávaná k Seržantovi Pepperovi skupiny Beatles. Skladba s titulným názvom vyšla aj na singli. Za singel aj album dostal Elton John zlatú platňu.

V septembri 1974 pozval Eltona Johna na nahrávanie albumu "Walls And Bridges" John Lennon. V duete nahrali skladbu "Whatever Get's You Through The Night", ktorá viedla americkú hitparádu. V novembri 1973 vydáva Elton kompilačný album "Elton John's Greatest Hits". V Británii aj USA bol prvý v rebríčku albumov. 28. novembra spievali spolu Elton John a John Lennon na "Koncerte vďakyvzdania" v New Yorskej Madison Square garden skladbu "I Saw Her Standing There". Pre Ringa Starra zložil Elton spolu s Bernie Taupinom skladbu "Snookeroo". V decembri 1973 založil vlastnú spoločnosť Rocket Records. V decembri 1974 viedol Elton John americký rebríček so skladbou "Lucy In The Sky With Diamonds". Prebral ju od skupiny Beatles a získal ďalšiu zlatú platňu.

SkryťVypnúť reklamu

V marci 1975 zložil pre priateľku, slávnu americkú tenistku Billy Jean Kingovú a jej tenisový team "Freedom", skladbu s názvom "Philadelphia Freedom". Nahral ju pod názvom "The Elton John Band". Tá bola úspešná a dva týždne viedla americký rebríček. V novembri 1975 si Elton John pripísal na svoje konto ďalší americký úspech. Hitparádu za veľkou mlákou viedol so skladbou "Island Girl".

V USA bol Elton John zatiaľ úspešnejší ako doma na starom albióne. 25. augusta 1975 vystúpil na dvoch benefičných koncertoch v klube Trubadour v Los Angeles, tam, kde pred piatimi rokmi koncertoval prvýkrát v Spojených štátoch. Výťažok pre Očný inštitút Julesa Steina Univerzity Of California vyniesol 150 tisíc dolárov. Už 21. novembra 1975 odhalili Eltonovi Johnovi hviezdu na "Hollywoodskom chodníku slávy" a tento deň bol v Los Angeles vyhlásený za deň Eltona Johna. V marci '76 pribudla jeho vosková figúra v známom múzeu figurín "Madame Tussand". Elton bol prvou rockovou hviezdou, ktorej sa od čias Beatles dostalo tejto pocty. Rok 1976 mal Elton John úspešný konečne aj v rodnej Británii. Prvýkrát od začiatku svojej kariéry sa dostal na čelo anglického rebríčka so skladbou "Don't Go Breaking My Heart". V duete pomohla speváčka "Kiki Dee". Elton John bol prvým rockovým interpretom, ktorého 1. októbra 1977 uviedli do "Dvorany slávy v slávnej Madison Square Garden v New Yorku".

SkryťVypnúť reklamu

3. novembra 1977, na koncerte v londýnskom Empire Pool, Elton John vyhlásil, že prestáva naživo vystupovať. To platilo iba do februára 1979, keď začal vo Švédsku znova s koncertmi. Hneď v marci odštartoval Elton svetové turné. V rámci tejto šnúry vystúpil prvýkrát aj v Sovietskom zväze, Moskve a Leningrade. Hneď prvý koncert v Leningrade bol skvelý. Elton bol prvou západnou pop-hviezdou, ktorá koncertovala v krajine Sovietov. V rozhovore pre časopis "Savetskaja kultura" Elton John priznal, že na začiatku mal obavy, ako leningradské publikum prijme jeho repertoár. Bol prekvapený reakciou poslucháčov, aj tým, že poznali jeho piesne.

Na jar roku 1984 zavítal Elton John aj na dva koncerty v Československu v Prahe a Ostrave. Od polovice 80-tych rokov sa Elton John venoval častejšie charitatívnym akciám na podporu boja proti AIDS. 13. marca 1985 vystúpil na koncerte Live Aid, spieval s Georgeom Michaelom. Záver roka 1985 mal opäť úspešný. Počas novembra sa na 3. miesto anglickej hitparády dostala jeho skladba Nikita. Druhú polovicu roka 1986 strávil Elton John opäť na cestách. Koncertoval v Spojených štátoch, potom prišla na rad Austrália. Tu sa počas koncertu v Sydney zrútil na javisku, a potom Austráliu spoznával pár dní iba z nemocničného lôžka. V septembri 1988 opäť koncertuje v Spojených štátoch predskupinu mu robili škótski Wet Wet Wet. V marci 1989 začína 50. koncertné európske turné. Predskokana mu robil Nick Kershaw. V máji 1989 dostal Elton John od americkej národnej akadémie populárnej hudby "Hitmakerskú cenu". 7. apríla 1990 vystúpil Elton John na koncerte Farm Aid v Indianopolis. Navštívil aj Ryana Whitea, chorého na AIDS. Ten štyri dni nato zomiera a John mu na pohrebe zaspieval skladbu "Skyline Pigeon". V novembri 1990 vychádza kompilačný dvojalbum "Very Best Of Elton John". Ten sa dostal na 1. miesto v anglickej hitparáde albumov.

SkryťVypnúť reklamu

20. apríla 1992 vystúpil Elton John na koncerte vo Wembley, ktorý zorganizoval Brian May na pamiatku Freddie Mercuryho. V júni 1992 vydáva album s názvom The One, dostal sa na 2. miesto v hitparáde. Ďalší rok nato vychádza album "Duets" a v decembrovom rebríčku albumov sa dostal na 5. miesto. V roku 1994 prichádza do kín ďalší animovaný film z dielne Walt Disney Production Leví kráľ The Lion King. Režisérom bol Roger Allers. Hudbu k filmu zložil Elton John, texty napísal Angličan Tim Rice, po boku slávneho Andrew Lloyd Webera známy to spoluautor muzikálov Jesus Christ Superstar či Evita. Hitom z tohto filmu sa stala skladba "Can You Feel The Love Tonight", ktorá bola nominovaná na Cenu Grammy.

A Elton John pokračoval v úspechoch ďalej. V marci 1995 vychádza ďalší album s názvom "Made In England". Je na ňom spolu 11 piesní, hudbu zložil, samozrejme, Elton John, texty ku všetkým piesňam napísal Bernie Taupin. V anglickom rebríčku sa dostal na 3. miesto. Za rok 1997 dostal Elton John Cenu Grammy za skladbu "Candle In The Wind", ktorú venoval tragickej smrti princeznej Diany. Tento singel sa stal "Najpredávanejším singlom všetkých čias". Na podklade historického námetu zložili Elton John a Tim Rice zrejme aj po úspešnej spolupráci na filme Leví kráľ muzikál Aida. Ten sa hral na Broadway. Album vychádza v marci 1999 a jednotlivé skladby nahrali takí speváci ako Sting, Tina Turner, Shania Twain, Lenny Kravitz či skupiny Spice Girls a Boys II Men.

SkryťVypnúť reklamu

Diskografia Eltona Johna je do dnešných dní veľmi rozsiahla a úspešná tu je zopár údajov: na scéne populárnej hudby 40 rokov, viac ako 55 singlov na popredných miestach americkej aj anglickej hitparády, k tomu viac ako 55 vydaných albumov a kompilácií, predaj platní prevýšil sumu 200 miliónov kusov. 24. februára 1998 mu kráľovná Alžbeta II. udelila titul Sir.

dež gl

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Kultúra

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 985
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 832
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 6 165
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 432
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 089
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 630
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 229
  8. Maratónska kampaň, ktorú nebudeme vidieť, ale budeme o nej počuť 1 833
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Jason Momoa, Emma Myers, Danielle Brooks a Sebastian Hansen v Minecraft vo Filme.

Vypočujte si tipy na filmové novinky v podcaste Vertigo.


a 3 ďalší 1
Riaditeľ Lúčnice Pavol Pilař.

Miesto Lúčnice je v spoločnosti silné, myslí si.


26
Herec Kristián Baran ako telocvikár v seriáli Sľub.

S postavou telocvikára v seriáli Sľub má skoro všetko spoločné.


Jana Labajová, Marián Mitaš a Liv Bielovič v seriáli Lásky v Istanbule.

Seriál Vina odhalí nový prípad, Ranč vystriedajú Lásky v Istanbule.


  1. Daniel Bíro: Komiksy manga sú v súčasnosti tále populárne a obľúbené. Vedeli ste, že majú charakteristický štýl kresby a čítania?
  2. Melita Gwerková: Keď sa múza stane slávnejšou ako jej obdivovateľ
  3. Zuza Fialová: Viac konzumu - viac nešťastia. Súmrak modernity v dvoch zásadných knihách.
  4. Katarína Mikolášová: Banja Luka je dnes živým centrom kultúry a turistiky
  5. Adriana Boysová: Volajme ho Sam. Vypočutý Bohom.
  6. Martin Šuraba: Harry Potter: Čarodejnícky almanach
  7. Jozef Černek: Ako vznikajú kulisy
  8. Ľuboš Vodička: Technické múzeum vo Viedni
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 019
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 72 923
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 43 479
  4. Rado Surovka: Raši dostal padáka 38 219
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 042
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 116
  7. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 18 654
  8. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 585
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business
SkryťZatvoriť reklamu