Paríž 26. marca (TASR) - Ak má divadelné umenie prežiť, musí sa neustále obnovovať a do svojho prerodu začleňovať nové nástroje a nový jazyk. Ak umelci chcú ukázať svet v celej jeho zložitosti, je potrebné, aby prichádzali s novými formami a myšlienkami. Zároveň musia byť presvedčení, že diváci budú dostatočne inteligentní, aby v nekonečnej hre svetla a tieňa rozpoznali podobu ľudstva, napísal kanadský scénograf, dramatik, herec a filmový režisér Robert Lepage v medzinárodnom posolstve k Svetovému dňu divadla pripadajúcemu na 27. marca.
Svetový deň divadla bol založený v roku 1961 členmi Medzinárodného divadelného inštitútu (ITI) a 27. marca sa slávi každý rok prakticky na celom svete.
Návrh na ustanovenie Svetového dňa divadla predložil v júni 1961 v Helsinkách prezident Arvi Kivimaa v mene Fínskeho strediska Medzinárodného divadelného ústavu. Vo Viedni na 9. svetovom kongrese Medzinárodného divadelného ústavu bol návrh aklamačne schválený.
ITI je významná mimovládna organizácia pôsobiaca v oblasti scénického umenia. V súčasnosti má ITI v približne stovke krajín národné strediská. Základy ITI položila v roku 1948 v Prahe OSN pre vzdelanie, vedu a kultúru (UNESCO) a medzinárodná divadelná komunita. Prostredníctvom národných stredísk ITI, ktorého generálny sekretariát je v parížskom sídle UNESCO, podporuje medzinárodné výmeny v oblasti teoretických poznatkov a praxe divadelného, lyrického i tanečného umenia s cieľom posilniť mier a priateľstvo medzi národmi, prehĺbiť vzájomné porozumenie a v neposlednom rade aj rozšíriť spoluprácu medzi všetkými, čo pôsobia v scénickom umení, uvádza UNESCO na svojej internetovej stránke.
Pri príležitosti Svetového dňa divadla sa v jednotlivých štátoch organizujú rôzne národné i medzinárodné divadelné akcie. Jednou z nich je posolstvo, ktoré na podnet Medzinárodného divadelného inštitútu napíše svetovo významná divadelná osobnosť. Autorom prvého Medzinárodného posolstva bol v roku 1962 francúzsky umelec Jean Cocteau. Pri príležitosti Svetového dňa divadla vo viacerých krajinách organizujú osobitné predstavenia, ale aj prednášky, kolokviá, rozhovory pri okrúhlom stole, prípadne odovzdávajú cenu za výkony v divadelnom a tanečnom umení, otvárajú sa nové divadlá, alebo v tých existujúcich, pripravia deň otvorených dverí.
Medzi autorov posolstva sa v roku 1994 zaradil aj Václav Havel.
Autor posolstva v roku 2008 Robert Lepage sa narodil v roku 1957 v kanadskom Québecu. Oboznámil sa s viacerými formami umenia, najväčšmi ho však zaujalo divadlo. V roku 1975 ako 17-ročný začal študovať na Divadelnom konzervatóriu (Conservatoire d'art dramatique) v Québecu. Ovláda všetky zložky divadelného remesla: nadanie uplatňuje nielen ako divadelný režisér, ale aj ako scénograf, dramatik, herec aj filmový režisér. Od základov otriasol dogmou klasickej divadelnej réžie, bez problémov využíva najnovšie technológie. Zdrojom inšpirácie sú pre neho súčasné dejiny.
Zdroje: www.unesco.org, www.iti-worldwide.org