SME

Viera Dubačová: Nie sme žiadne večné deti

Nedávno sa divadelná režisérka VIERA DUBAČOVÁ vrátila z pobytu z USA, kde pracovala na ojedinelom projekte. Podobne ako kedysi pri zakladaní Divadla z Pasáže ide hlavou proti múru. Verí, že z Banskej Bystrice sa stane centrum komunitného umenia, ktoré vyt

Viera Dubačová od roku 1981 pôsobila v Bábkovom divadle v Banskej Bystrici ako bábkoherečka. Je spoluzakladateľkou, spoluautorkou, dramaturgičkou, režisérkou a bola prvou umeleckou riaditeľkou ojedinelého Divadla z Pasáže.Viera Dubačová od roku 1981 pôsobila v Bábkovom divadle v Banskej Bystrici ako bábkoherečka. Je spoluzakladateľkou, spoluautorkou, dramaturgičkou, režisérkou a bola prvou umeleckou riaditeľkou ojedinelého Divadla z Pasáže. (Zdroj: SME – JÁN KROŠLÁK)

vorí most medzi západom a východom.

Medzinárodný projekt Nevesty, ktorý pripravujete cez divadelnú inscenáciu, prezentuje tri rôzne svetové kultúry. Ako sa táto netradičná myšlienka zrodila?

„Pred tromi rokmi na festivale komunitných divadiel v Rotterdame. S teatrologičkou Ankou Gruskovou sme tam videli predstavenia Rosalby Rolón – riaditeľky divadla v Bronxe a Mie Grijp, zakladateľky divadla Sering v Antverpách. Tvorivo sme sa zblížili a pozvala som ich na festival komunitných divadiel do Banskej Bystrice. Vtedy sme začali uvažovať o spolupráci. Anka Grusková priniesla tému Nevesty, ktorá nás všetky oslovila. Sme z rôznych kultúr, takže sa nám zdalo zaujímavé pozrieť sa cez akt obyčajného sobáša do sveta žien, žijúcich v úplne odlišnom prostredí.“

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Je vzhľadom na vzájomnú vzdialenosť hľadanie konečnej podoby inscenácie náročné?

„Je komplikované už preto, že každá z nás si musí formou rôznych grantov hľadať prostriedky, aby sme sa vôbec mohli stretávať. Skúšame dva roky a máme pripravenú polovicu hry. Je to úžasná práca, otvára nám veľa svetov a hovoríme o veciach, ktoré sú medzi nami veľmi rozdielne. Od toho, odkiaľ pochádzame, až po to, čo nás spája a kam smerujeme. Je to v konečnom dôsledku silná výpoveď o ľudskej podstate každej z nás.“

Klasický scenár zrejme nemá v podobných projektoch šancu. Aký postup ste zvolili?

„Musím priznať, že niekedy je to bolestné hľadanie, nevyhli sme sa ani tvrdým názorovým stretom. Všetky sme tvrdohlavé, máme odlišné režijné videnie. Rukopis každej z nás je dosť vyhranený, takže sme sa museli naučiť robiť kompromisy.“

SkryťVypnúť reklamu

Je tým kompromisom metóda prelínania, ktorá spája jednotlivé príbehy?

„Ukázalo sa to ako najúčinnejší postup. Pôvodne sme mali pripravený scenár, ktorý sme museli zmiesť zo stola, začať úplne nanovo, aby sme sa k nemu postupne vrátili. Veľa sme sa stretávali a hovorili k téme, takže sme si vytvorili základnú premisu a z nej sme vychádzali. Od jednoduchých svadobných šiat a vzťahu k nim sme prešli až ku vzťahu k mužom, k ľuďom i k sebe navzájom. Hráme akoby vlastné príbehy, ktoré nás v živote ovplyvnili. Niekedy sú to viac tvorivé hádky ako diskusie. Tento pozitívny stres nás však povzbudzuje.“

Dovoľuje vám časová náročnosť projektu uvažovať nad konkrétnym termínom premiéry?

„Verím, že sa nám to podarí na budúci rok na festivale komunitných divadiel v Banskej Bystrici. Následne by sme chceli urobiť premiéry aj v New Yorku a Antverpách. V tomto predpremiérovom roku chceme stretávanie zintenzívniť, takže ma opäť čaká šnúra Antverpy, New York a Banská Bystrica. Za rok sa z vás mnohé veci vyplavia, niečo vidíte inak, takže v záverečnej fáze sa chceme sústrediť na kvalitný výsledok.“

SkryťVypnúť reklamu

Komunitné divadlo je na Slovensku málo známy pojem. Už niekoľko rokov sa ho snažíte propagovať cez festival Arteterapia a netajíte sa tým, že Banská Bystrica by mohla byť centrom komunitného divadla.

„Ľudia často majú nepresnú predstavu o tom, čo komunitné divadlo je. Zväčša to zužujú na umeleckú prácu s mentálne postihnutými, hoci ide o podstatne širší záber. Je to umelecká tvorba istej komunity, ktorá spoločne cíti, myslí, má určité väzby. Nemusí ísť pritom vždy iba o menšinovú komunitu, hoci s týmto názorom sa stretávame dosť často. V oblasti komunitného divadla existujú tri formy – ak divadlo robíme s danou komunitou, pre ňu, alebo v jej prospech. Všetky sú veľmi dôležité, lebo sa cez ne môžeme dozvedieť viac o komunite, jej zmýšľaní, spôsobe života.“

SkryťVypnúť reklamu

Má komunitné divadlo vo svete vzory?

„Určite je to Augusto Boal z Brazílie, ktorý sa považuje za otca komunitného divadla. Pripravuje stáže, školenia, snaží sa vzdelávať ľudí k umeleckej práci v komunitách po celom svete. Začal na predmestí Sao Paula, cez divadlo sa snažil vzdelávať napríklad robotníkov, veľa času venoval deťom zo sociálne slabých rodín.“

Komunitné divadlá to v spoločnosti nemajú jednoduché. Divadlo Sering v Antverpách napríklad rieši zložité vzťahy medzi dvoma národnosťami Maročanov.

„Komunita Maročanov je navonok uzatvorená, takže ani mestská samospráva si hneď nevšimla, že v nej vznikajú spory. Na jednej strane sú Arabi, na druhej Berberi, ktorí majú odlišné pohľady na svet. Vláda im dala sídliská, ale zabudla na integráciu. Divadlo sa preto sústredilo na programy, ktoré podporujú ich vzájomné pochopenie. Pracuje s mladými Arabmi aj Berbermi a so ženami, ktoré mali spočiatku veľké zábrany hrať. Arabskí muži boli dokonca proti tomu, aby takéto divadlo v ich štvrti pôsobilo. Našťastie, vláda pochopila veľký prínos divadla a podporuje ho.“

SkryťVypnúť reklamu

Na Slovensku sa tradícia komunitného divadla iba rodí, ale vy s ňou skúsenosti máte. Už trinástu sezónu funguje Divadlo z Pasáže, ktoré tvoria mentálne postihnutí herci. Pri jeho zrode ste plánovali iba jednu hru. Ako ho vidíte dnes?

„Štyridsať rokov socializmu narobilo obrovské škody. Vnútorné do­zretie bolo prvotným impulzom pri zakladaní divadla. Pôvodne som naozaj chcela urobiť iba jednu inscenáciu. Netušila som, že raz vznikne divadlo, ktoré musí prejsť krížovú cestu, aby dospelo do dnešnej podoby. Pri jeho budovaní som si uvedomila, čo znamená v praxi pojem budovanie občianskej spoločnosti. Je to zodpovednosť každého za seba, za druhých a tým aj za spoločnosť. Vytvorením divadla sme sa to pokúsili naplniť.“

Divadlo z Pasáže nemá iba ume­­lecké poslanie. Na čo sa sústreďuje?

SkryťVypnúť reklamu

„Snažíme sa našich hercov vzdelávať a začleniť ich do bežného života. Po tých rokoch vidím, že sa naučili otvorenejšie rozprávať svoje príbehy, aby im spoločnosť rozumela. Divadlo nehrajú iba pre svoje potešenie, ale otvárajú spoločnosť aj vo vzťahu k všetkým postihnutým. To je naše hlavné poslanie – vzdelávať vo vnútri i navonok.“

Je slovenské publikum pripravené vnímať takéto divadlo ako hodnotný umelecký súbor?

„Od prvej inscenácie sme zaznamenali výrazný posun. V Banskej Bystrici máme publikum, môžeme robiť šnúry po Slovensku. Niekedy však musíme chodiť na kultúrne centrá a presviedčať, aby nás zobrali. Že uvidia normálne, profesionálne divadlo a nebudú to žiadne malé javiskové formy, kde dotiahneme za ruku pár postihnutých a ukážeme sociálne cítenie. Chce­me ľudí presvedčiť, že prichádza di­vadlo, ktoré garantuje umelecký zážitok.“

SkryťVypnúť reklamu

V súvislosti s vašim súborom sa občas objaví označenie večné deti. Vy ten pojem nemáte rada. Prečo?

„Lebo to považujem za veľmi povrchné. Za tie roky poznám ich tajomstvá, lebo som ich chcela poznať. Našla som si na nich dostatok času. Keď odkryjú jednoduché ľudské tajomstvá, dáva vám to silu a zároveň vás to napĺňa pokorou. Obohatili ma a verím, že tak nás berie aj publikum. Divadlo už nemá iba umeleckú časť, ale aj chránené bývanie a stacionár.“

Do júna je divadlo začlenené pod Divadelný ústav, potom si musíte hľadať inú cestu. Máte už predstavu, ako by ste mohli fungovať ďalej?

„Máme, otázne je, do akej miery sa naplní. V našich podmienkach nemôžeme uvažovať nad úplným osamostatnením, mohlo by nás však ministerstvo kultúry začleniť pod svoju inštitúciu v Banskej Bystrici. Reálnym východiskom by mohlo byť samostatné divadlo pod mestom, ale na to tiež treba vnútorne dozrieť.“

SkryťVypnúť reklamu

Od septembra už nie ste riaditeľkou divadla. Vychovali ste si tím, na ktorý sa dá úplne spoľahnúť?

„Divadlo už dokáže bezo mňa existovať. Chcem sa venovať skôr vzdelávaniu ľudí bez rozdielu, medzinárodnému festivalu komunitných divadiel a divadelnej tvorbe.“

Tvrdíte, že v oblasti komunitných divadiel by mohlo byť Slovensko akousi spojnicou medzi bývalými komunistickými krajinami a zvyškom sveta. Ako si to predstavujete?

„Cítim potrebu otvárať cez komunitné divadlo svet. S výnimkou Slovenska a čiastočne niektorých krajín Balkánu komunitné divadlo v bývalom komunistickom bloku prakticky neexistuje. Naším cieľom je vytvoriť most a otvoriť túto oblasť umenia. Vezmime si ako príklad Čečenov, ktorí cez nás utekajú zo svojej vlasti. Ak by sme dokázali cez komunitné divadlo hovoriť o ich údele, celkom inak by sme vnímali ich, aj našu existenciu. Práve v tom vidím obrovskú perspektívu komunitných divadiel.“

SkryťVypnúť reklamu

Tento rozhovor robíme tesne pred vaším odchodom do Londýna na pobyt u známeho hudobného terapeuta Williama Longdena. Čo na jeho prístupe obdivujete?

„Ako dokáže poľudšťovať hudbou a divadlom. Zažila som ho v rôznych situáciách. Postihnutého sa opýtal, či niekedy spieval. Po zápornej odpovedi ho presvedčil, že spievať vie a dotiahol prácu tak ďaleko, že mu vydal cédečko. Alebo sa rozhodol vyrobiť hudobný nástroj pre človeka, ktorý vôbec nehýbal rukami. Špekuloval dovtedy, kým sa mu to nepodarilo. Tieto stretnutia mi dávajú silu ísť ďalej, vykročiť z minulosti, nikdy na ňu nezabudnúť a začať otvárať priestor novým myšlienkam.“

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Kultúra

Komerčné články

  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  5. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  6. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 450
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 116
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 7 008
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 655
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 067
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 931
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky? 2 587
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 539
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Daniel Bíro: Komiksy manga sú v súčasnosti tále populárne a obľúbené. Vedeli ste, že majú charakteristický štýl kresby a čítania?
  2. Melita Gwerková: Keď sa múza stane slávnejšou ako jej obdivovateľ
  3. Zuza Fialová: Viac konzumu - viac nešťastia. Súmrak modernity v dvoch zásadných knihách.
  4. Katarína Mikolášová: Banja Luka je dnes živým centrom kultúry a turistiky
  5. Adriana Boysová: Volajme ho Sam. Vypočutý Bohom.
  6. Martin Šuraba: Harry Potter: Čarodejnícky almanach
  7. Jozef Černek: Ako vznikajú kulisy
  8. Ľuboš Vodička: Technické múzeum vo Viedni
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 101 146
  2. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 50 971
  3. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 40 064
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 328
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 637
  6. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 17 869
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 17 857
  8. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 10 291
  1. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  3. Tupou Ceruzou: Medvede
  4. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  5. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
  6. Radko Mačuha: Po MDŽ SMER pozýva na zabíjačku.
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente.
  8. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých
SkryťZatvoriť reklamu