Euripidova Medea, dráma ženy, ktorá z pomsty nevernému manželovi zavraždí vlastné deti, inšpirovala v nedávnych mesiacoch viacerých slovenských tvorcov, hrajú ju vo Zvolene i v Žiline.
No opernú verziu Luigiho Cherubiniho (1797), v novodobých dejinách preslávenú Mariou Callas, slovenské javiská nepoznajú. V marcovom bloku ju s veľkým diváckym ohlasom uviedlo dramaturgicky progresívne viedenské divadlo Theater an der Wien.
Režisér Torsten Fischer výtvarne vymedzil miesto deja do súčasnej krajiny s diktátorským režimom. Muži i ženy nosia čierne uniformy, scéna je strohá, studená. Ani záblesk nádeje či ľudského tepla. V tejto odľudštenej spoločnosti sa ocitá Medea so svojimi vášňami, túžbami a hystériou.
Režisér postavil koncepciu na skutočnosti, že Medea prichádza do Korintu ako cudzinka, od hlavy po päty zahalená v čiernej burke. Žiaľ oklamanej manželky nevzbudzuje empatiu davu, okolie je voči nej naladené podozrievavo, nepriateľsky. Kráľ Kréon ju vyháňa, vojaci na ňu mieria puškami, ženy sa zaháňajú stoličkami. Len vládcova dcéra Dircé je človek so súcitnou dušou. Manžel Iáson, väzeň vlastnej ctižiadosti, obetuje túžbe po moci matku svojich detí, hoci ju neprestal milovať. Z tejto situácie nevychádza Medea ako chladnokrvná vrahyňa vlastných synov. Je obeťou okolností, zviera zahnané do kúta. To sa pri konflikte kultúr stáva.
Fischerova „zmäkčená“ kresba hlavnej hrdinky sa neprieči Cherubiniho hudbe. Navyše v gruzínskej sopranistke Iano Tamar (slovenskému publiku známa ako Leonora z vlaňajších Zámockých hier zvolenských) našiel skvelú interpretku svojej koncepcie. Tamar má bolesť v očiach i v hlase. Jej herectvo znesie činoherné kritériá, vokálne si je istá v každej polohe. Vo výškach vládne prierazným, no stále príjemným tónom, v scéne šialenstva je fascinujúca. Zážitkom bol i výkon málo známej Dánky Henriette Bonde-Hansen (Iásonova nová žena Dircé), sopranistky okúzľujúcej krásnym mäkkým hlasom. Muži - Srb Zoran Todorovič (Iáson), a najmä nemecká legenda Olaf Bär (Kréon) ťahali za kratší koniec. Výborné hudobné naštudovanie bolo v rukách temperamentného talianskeho dirigenta Fabia Luisiho.
Luigi Cherubini: Médée. Theater an der Wien, 15. marca 2008 l Hudobné naštudovanie Fabio Luisi, scéna Herbert Schäfer, kostýmy Andreas Haczyk, réžia Torsten Fischer.
Autor: Michaela Mojžišová (Autorka je operná publicistka)