Proti extrémizmu sa dá bojovať aj kreatívnym spôsobom. V Nemecku vytlačili komiks, v ktorom sa tínedžeri rozprávajú o islame, teroristoch a ich ideológii. Hlavným hrdinom je chlapec Andy, nosí trendovú bejzbalovú šiltovku a hiphopové oblečenie.
Frajerka Aysha a jej brat
S nápadom prišli ešte vlani úrady v najľudnatejšom spolkovom štáte Severné Porýnie - Vestfálsko. Dnes si už komiks čítajú žiaci v školách a je taký úspešný, že oň majú záujem aj v zahraničí.
Krátky 38stranový príbeh opisuje osudy mladíka Andyho, ktorý má tureckú frajerku Ayshu. Jej brat Murat má krízu, cíti sa nepochopený a útočisko nachádza u radikálnych islamistov. Jeho nový kamarát Harun ho presvedčí, aby prestal hrať basketbal, vyhýbal sa „inovercom“ a zakazoval sestre, aby chodila do kina s Andym. Príbeh graduje, venuje sa aj vojne v Iraku a nakoniec sa končí klasickým happyendom.
Podobný komiks mal úspech už pred štyrmi rokmi. Andy vtedy bojoval proti xenofóbii, rasizmu a neonacistickým hnutiam. Jeho nové príbehy vyšli v náklade stotisíc kusov a úrady ho rozposlali do každej školy v spolkovom štáte. Cieľom je vzdelávať žiakov o islame a ukázať im rozdiely medzi jeho mierumilovnými vyznávačmi a extrémistami.
Komiks sa používa na hodinách náboženstva a občianskej náuky pre deti vo veku 12 až 18 rokov. „Učíme sa od našich protivníkov. Toto je presne vek, keď sa islamisti pokúšajú ovplyvňovať mladých ľudí,“ hovorí Hartwig Moeller z vestfálskeho ministerstva vnútra pre Reuters. Výroba komiksu stála iba 30tisíc eur a úrady si dali záležať na tom, aby nevyvolali hnev moslimov karikovaním ich náboženských symbolov.
Andy sa páči aj moslimom
Rada moslimov v Nemecku reagovala na Andyho príbehy pozitívne. Kópie komiksu sa však rozhodla distribuovať aj do mešít po celom Nemecku. Na internetových stránkach však ľutovala, že ju úrady vopred o iniciatíve neinformovali.
Zástancovia kreslených príbehov hovoria, že ide o mimoriadne šikovný nápad, ako sa priblížiť mladým. Komiks ide ďalej ako obyčajný text, hrá sa s predstavivosťou a tínedžerom je blízky aj ich slovník.
Text vysvetľuje aj ťažšie pojmy, ako je napríklad odluka štátu od cirkvi, šaría či základné ľudské práva. Komiks sa krátko po vydaní uchytil aj v Hamburgu a záujem majú aj v Rakúsku, Dánsku, Amerike a Japonsku.
Nie všetkých nápad oslovil. Kritici hovoria, že nereálna je najmä postava Ayshe. Nosí šatku a je silne veriaca, ale zároveň má aj liberálne názory.
Autor: Berlín