Z mnohých fantastických príbehov s veľkou reklamou už môže byť publikum otrávené. Spiderwickovci sú však poctivou zábavou s napätím i nápadom.
V prvej dvadsiatke komerčne najúspešnejších filmov všetkých čias je šestnásť snímok žánru science fiction a fantasy, s celkovými tržbami 13,5 miliardy dolárov. Zvyšné (okrem prvého Titanicu) aspoň miešajú fantasy s inými žánrami. Jeden žáner vládne všetkým!
Lenže tvorba filmu trvá dlho, a tak sa občas stáva, že to, čo spočiatku vyzeralo ako zaručený úspech, sa premení na debakel. A naopak.
Čoraz väčšie príšery
Peter Jackson na prahu nového milénia pochopil, že digitálne technológie dozreli na to, aby dokázali vytvoriť presvedčivú ilúziu skutočnosti – a sfilmoval dovtedy nesfilmovateľného Tolkienovho Pána prsteňov.
Odvtedy publiku už nestačia netvory ako živé. Žiada si nové atrakcie, svojrázne obludy, originálne príšery. A príbeh – starý dobrý príbeh s happy endom, ale vyrozprávaný po novom.
Takže, keď sa po Harrym Potterovi a Pánovi prsteňov vyrojili všetky tie Narnie, Zlaté kompasy, Eragonovia a Hviezdne prachy, publikum bolo skôr otrávené ako nadšené. Mnohé z nich nie sú zlé, ale nedokázali uspokojiť prehnané očakávanie divákov.
A čo je smutnejšie, ich hlučná barnumská reklama načisto zatlačila do úzadia drobné skvosty fantastického žánru ako Rad nešťastných príhod alebo Most do Krajiny Terabithia. Preto už svet od ďalšej skúšobnej snímky série filmov podľa cyklu kníh ani nič nečakal – čo je azda to najlepšie východisko.
Neriešia problémy, zabávajú
A pritom pri filme Spiderwickovci tu náznaky boli: Jednou z producentiek je Kathleen Kennedyová, ktorá má na konte Indiana Jonesa, E.T. - Mimozemšťana, Gremlinov, Späť do budúcnosti, Jurský park a ďalšie klasické diela fantastického žánru. Caleba Deschanela päť ráz nominovali na Oscara za najlepšiu kameru. James Horner si už Oscara vyslúžil hudbou k filmu Titanic.
No a každá z piatich kníh The Spiderwick Chronicles spisovateľky Holly Blackovej a ilustrátora Tonyho DiTerlizzi sa v anglosaských krajinách stala bestsellerom. Režisér Mark Waters je v našich končinách neslávne známy komédiami Strelený piatok, A čo ak je to pravda? a Protivné baby, ale už svojím debutom The House of Yes si vydobyl uznanie kritiky i prestížne ceny z festivalov Sundance, v Deauville aj v Chicagu. Spiderwickovci, podobne ako Terabithia, stavajú fantazijný rozprávkový svet do protikladu súčasnej Ameriky. Sú však hravejší a menej vážni, neriešia problémy dospievania, chcú iba zabávať, tešiť vykresľovaním a rozprávaním.
Žiadne vychovávanie, poúčanie či nedajbože hodiny náboženstva ako v Narnii – alebo ateizmu ako v Kompase. Len poctivá zábava pre staršie deti akéhokoľvek veku, s množstvom akcie, nápadov, vtipom aj napätím, ktorej radi odpustíme i to, že veľa originality nepobrala a ku koncu jej trošku dochádza dych.
Kronika rodu Spiderwickovcov (The Spiderwick Chronicles), USA, 2007, 95 minút
Námet: Tony DiTerlizzi a Holly Black. Scenár: Karey Kirkpatrick, David Berenbaum, John Sayles. Réžia: Mark Waters. Kamera: Caleb Deschanel.
Hrajú: Freddie Highmore, Sarah Bolger, David Strathairn
Premiéra v SR: 20. marca