Bratislava 30. marca (TASR) - Keď mala päť, príležitostne spievala v bare, kde boli rodičia zamestnaní. V dvanástich zložila prvú pieseň. Podporovali ju bratia a za ich pomoci nahrala prvé piesne. Chceli ich ponúknuť vydavateľstvu, ale nevedeli ako. Brat Michel zobral doma jednu z platní a na obale našiel meno producenta Rene Angeliho. Jemu poslali kazetu. Po týždňoch bez odpovede brat Michel zatelefonoval Angelimu a povedal: "Viem, že ste tie pesničky nepočúvali. Keby ste ich boli počuli, určite by ste zavolali späť."
Angeli si ich vypočul a ešte v ten deň zavolal a dohodol stretnutie so Celine. Nahrali prvé piesne, tie boli úspešné vo francúzskej časti Kanady. Úspech mala aj vo Francúzsku, vyhrala autorskú súťaž na Yamaha festivale v Japonsku. Keď mala 18 rokov videla v televízii show Michaela Jacksona a chcela byť takouto hviezdou. Angeli ju dal do anglickej školy, aby mala dobrú výslovnosť. Oplatilo sa, jej druhý album Unison bol úspešný aj v Spojených štátoch. Za rok 1992 dostala prvýkrát Cenu Grammy aj Oscara. Bolo to za titulnú pesničku do Disneyho kresleného filmu Kráska a zviera. Za rok 1996 preberala cenu Grammy dvakrát.
V polovici 80. rokov producent Rene Angeli vložil do hypotéky svoj dom, aby mohol robiť mladej Kanaďanke producenta. Priatelia ho odhovárali, nedal si povedať. On je hlavným strojcom úspechu Celine Dion. Po jednom z úspešných vystúpení v roku 1988 ju René prvýkrát pobozkal. Vekový rozdiel medzi nimi bol 26 rokov. V roku 1994 si ju v montrealskej bazilike Notre Dame zobral za manželku. Celine bola v tej dobe jednou z najtvrdšie pracujúcich hviezd šoubiznisu. Za štyri roky nahrala šesť albumov. Titulná pieseň z veľkofilmu Titanik dostala Oskara. V roku 1999 dostala ďalšie štyri ceny Grammy.
V roku 1999 objavili lekári Renému zárodok rakoviny. Celine odišla zo scény a pomáhala manželovi v terapii. Pre rodinu bola ochotná vzdať sa úspešnej kariéry. V januári 2001 prežili najšťastnejší rodinný okamih 25. januára sa im narodil syn René-Charles. V apríli 2007 prekročil svetový predaj albumov Celine Dion sumu 200 miliónov kusov. To ju radí medzi najúspešnejšie svetové hviezdy. Eric Clapton, *30. marca 1945
30. marca 1945 sa v mestečku Ripley v grófstve Surrey narodil Eric Patrick Clapp. Prišiel na svet ako nemanželský syn Patricie Molly Clapp a kanadského vojaka Edwarda Feyera, ktorý bol do Anglicka pridelený. Hneď po vojne sa Edward vrátil do Kanady. Potom sa Ericova matka vydala za iného kanadského vojaka Franka McDonalda. Sťahovala sa s ním najprv do Nemecka a potom do Kanady. Erica vychovali starí rodičia.
Po skončení základnej školy študoval na Kingston College Of Art obor design maľba na sklo. K 13. narodeninám dostal od starých rodičov prvú akustickú gitaru. V jeho rodine nikto nebol muzikantsky založený. Eric bol samoukom a jeho vzormi podľa ktorých sa učil hrať boli americkí černošskí blúzmeni Muddy Waters, Howlin Wolf či Robert Johnson. Jeho začiatky boli zaujímavé pouličný muzikant, potom cez deň stavebný robotník a večer gitarista v miestnej amatérskej kapele.
V januári 1963 sa pripojil ku skupine Roosters. Pozval ho tam Tom McGuiness, ktorý potom v 70. rokoch založil skupinu McGuiness Flint. To mal Eric 17. V nej sa stretol v Paulom Jonesom, ktorý potom prešiel do skupiny Manfred Mann. U Roosters vydržal do augusta, potom prešiel do skupiny Casey Jones & The Engineers. Už po dvoch mesiacoch dostáva novú ponuku a v auguste 1963 sa stal gitaristom rytm & bluesovej skupiny Yardbirds. V júni 1964 vydávajú prvý singel boli na ňom skladby Wish You Would a A Certain Girl.
Od začiatku roku 1964 vystupovali Yardbirds v známom londýnskom klube Marquee. Nahrávajú ďalší singel a skladba Good Morning Little Schoolgirl sa dostala do anglického rebríčka. Prvým veľkých hitom Yardbirds bola skladba For Your Love. Tá sa v hitparáde dostala až na tretie miesto. Práve pri tejto skladbe došlo k sporu medzi Claptonom a manažérom Gomelským. Manažér chcel, aby hrali komerciu, čo bolo proti Ericovej vôli a v Yardbirds skončil. "To, čo hráme, už nie je blues" povedal pri odchode.
Po odchode zo skupiny Yardbirds bol už Eric Clapton známym gitaristom. Jeho miesto zaujal Jeff Beck. Eric sa na pár dní nasťahoval k priateľovi Benovi Palmerovi do Oxfordu, aby si na chvíľu odpočinul. To mal rovných 20. Tam mu zavolal John Mayall a ponúkol mu miesto vo svojej skupine Bluesbreakers. Mayall bol jednou z najväčších osobností britského rytm & blues. Eric jeho ponuku prijal a v apríli 1965 zaujal v Bluesbreakers miesto sólového gitaristu. Jeho prvou nahrávkou v tejto formácii bola skladba I'm Your Witchdoctor.
U Johna Mayalla sa Eric Clapton stretol s ďalšími známymi muzikantmi medzi inými to bol Jack Bruce, s ktorým neskoršie založili Cream či John McVie, ktorý v 70. rokoch prešiel do Fleetwood Mac. Vychádza komerčne úspešný album John Mayall BluesBreakers with Eric Clapton. Po jeho vydaní Eric Clapton od Mayalla odchádza. Prispeli k tomu dve záležitosti Mayall do poslednej chvíle nechcel, aby sa v názve albumu objavilo aj Ericovo meno. Tá druhá bola ešte horšia pri jednom z vystúpení fanúšikovia na Mayalla kričali nechaj hrať Erica!
Po odchode od Maylla hral chvíľu Eric Clapton vo formácii Greek Loon Band, prijali angažmán v Grécku nebola to žiadna sláva a domov sa vrátili bez zárobku aj bez aparatúry. Eric sa potom objavil párkrát na koncertoch so skupinou Spencer Davis Group. Ani to však nebol ono.
Basgitarista Jack Bruce a bubeník Ginger Baker hrali v skupine Graham Bond Organisation, s Bruceom sa Erik poznal od Mayalla. V júli 1966 založili trojčlennú formáciu, ktorá dostala názov Cream. Ich prvou nahrávkou, ktorá sa dostala do anglického rebríčka, bola skladba Wrapping Paper. Štvrtým do partie zvanej Cream mal byť Stevie Winwood, ten sa však nakoniec rozhodol ostať u Spencera Daviesa. Manažérom skupiny Cream sa stal Robert Stigwood ten Stigwoood, ktorý s Bee Gees produkoval film Horúčka sobotňajšej noci. Vychádza debutový album Fresh Cream.
Už v apríli 1967 štartujú Cream na svoje prvé americké turné. To bolo úspešné. V júni majú v hitparáde ďalšiu skladbu Strange Brew. Nasleduje britské turné. Vychádza druhý album skupiny Cream s názvom Disraeli Gears. Cream mali úspech. Desaťminútové sóla na koncertoch neboli ničím výnimočným. Vrátila sa sláva inštrumentalistov, ktorá končila v ére swingových bubeníkov a trubkárov. Zmenilo sa aj publikum. Už nechceli kúsok košele alebo triesky z gitary. Fanúšikovia kričali hraj čo chceš! V auguste 1968 vydávajú Cream dvojalbum Wheels Of Fire. Prvou skladbou je White Room, táto vyšla aj na singli a v Spojených štátoch sa dostala do prvej desiatky. Album Wheels Of Fire bol kombináciou štúdiových skladieb a nahrávok z koncertu v San Franciscu. V USA viedol štyri týždne rebríček albumov, doma na ostrovoch to bola 3. pozícia.
V novembri 1968 sa skupina Cream rozchádza. Skončila sa ich trojročná a skvelá etapa. Rozchod potvrdil aj názov ich posledného albumu GoodBye. Ten viedol rebríček v Británii, v Spojených štátoch bol druhý.
Po rozchode skupiny Cream zakladá Eric Clapton so Stevie Winwoodom skupinu Blind Faith. Tretím bol bubeník Ginger Baker, štvrtým bol basový gitarista Rick Grech zo skupiny Family. Predtým však vraj Clapton ešte dostal ponuku, aby v skupine Rolling Stones nahradil Briana Jonesa, ktorý sa utopil v bazéne svojej vily. Blind Faith mali premiéru 7. júna 1969 v londýnskom Hyde Parku. Potom vydali jeden album a "superskupina" ako ju označili kritici sa rozchádza. Clapton sa chvíľu hľadal. V septembri 1969 sa objavil vo formácii Plastic Ono Band Johna Lennona. Spolu vystúpili na koncerte v Toronte.
V januári 1970 sa Eric Clapton pridal k skupine Derek & Dominoes. Zároveň však vychádza aj jeho prvá sólová platňa s názvom Eric Clapton. V októbri 1970 sa do hitparády dostala jeho sólová skladba After Midnight.
So skupinou Derek & Dominoes spolupracoval Eric Clapton viac ako rok. Zišla sa v nej partia výborných muzikantov, medzi inými bubeník Jim Gordon a americký gitarista Duane Allman, známy z rodinnej formácie Allman Brothers Band. Určite najznámejším hitom Erica Claptona z jeho éry spolupráce s formáciou Derek & Dominoes je skladba Layla. Na singli vyšla v auguste 1972, dostala sa na 6. miesto v rebríčku albiónu. V reedícii vyšla ešte raz v marci 1982. Zaradená je aj na album Best Of Eric Clapton z roku 1982. Ak to nestačí - v akustickej verzii ju nájdeme na Unpluged albume, ktorý vydal Eric v roku 1992.
Na začiatku 70. rokov mal Clapton problémy s drogami. Tieto však vyriešil v priebehu ďalších štyroch rokov. Podarilo sa mu to aj za pomoci iných známych muzikantov Pete Townshenda zo skupiny Who aj Georgea Harrisona, ktorý ho pozval do skupiny na svoj Koncert pre Bangladéš. Úspešný comeback oslávil v júli 1974. Americký rebríček viedol so skladbou I Shot The Sheriff, ktorej autorom je Bob Marley.
V roku 1974 zakladá Eric Clapton sprievodnú skupinu Eric Clapton Band. K spolupráci prizval aj speváčku Yvonne Elliman, ktorá spievala postavu Márie Magdalény vo Weberovom muzikáli Jesus Christ Superstar. Spolu nahrali skladbu Swing Low Sweet Chariot, ktorá sa dostala do anglického rebríčka. V januári 1978 sa Eric v singlovej hitparáde objavil znova, bolo to so skladbou Lay Down Sally, ktorá sa dostala až na 3. miesto.
Po štyroch rokoch končí Eric Clapton Band a posledným hitom v tejto zostave bola skladba Wonderful Tonight, ktorú venoval svojej manželke Patti. V ďalších rokoch koncertoval s rôznymi formáciami. V septembri 1981 založil vlastnú značku Duck Records.
V júni 1988 podala Ericova manželka Patti žiadosť o rozvod. Eric Clapton sa opäť musel hľadať v novej pozícii. Hral pri rôznych príležitostiach na koncerte vo Wembley pri 70. narodeninách Nelsona Mandelu pridal sa k skupine Dire Straits. V máji 1989 dostal v New Yorku cenu Elvis ako najlepší gitarista.
6. júna 1990 pri udeľovaní cien International Rock Awards v New Yorku je Clapton ocenený ako legenda roka. Dva mesiace nato zahynú pri havárii vrtuľníka po jednom z koncertov vo Viskonzin štyria členovia jeho štábu. Eric odlet odložil na poslednú chvíľu. Ďalší otras prežil v marci 1991. Jeho štvorročný syn Conor vypadol z okna bytu na 52. poschodí domu v Manhattane pád neprežil. Synovej pamiatke venoval pieseň s názvom Tears In Heaven. V marci 1992 sa dostala do prvej desiatky albiónu a získala Cenu Grammy. Album Unplugged vydal Eric Clapton v septembri 1992. Dostal sa na druhú priečku v rebríčku albumov.
Po dvoch rokoch v septembri 1994 vydáva Eric Clapton ďalší album From The Cradle. Ten sa v Anglicku dostal na prvé miesto. Aj druhú polovicu 90. rokov mal Eric úspešnú. Na Cenu Grammy za rok 1997 bola nominovaná jeho skladba Change The World. Ešte v roku 1997 vychádza koncertný album Live In Montreux. V marci 1998 nahral Eric Clapton album s názvom Pilgrim. Nahrával ho v londýnskom Olympic štúdiu, kde často nahrávali aj Rolling Stones. Na albume je 14 skladieb, hneď prvá v poradí je My Father's Eyes. Eric za ňu získal Cenu Grammy.
V júni 2000 vydal Eric Clapton spolu s B.B.Kingom album Riding With The King. S Erikom Claptonom súvisí kus rockovej histórie. Na svojom konte má viac ako 50 albumov a kompilácií. Bol zbožňovaný aj zatracovaný. Bol označovaný za "legendu", ktorú stvoril gitarový Boh, aj za nudného rutinéra. Skutočný obraz však dáva jeho diskografia na viac ako 40-ročnej muzikantskej dráhe.