Modrý Kameň 28. marca (TASR) - V zámockej kaplnke vystavia Mrázové kresby, ilustrácie a komiksy a Bialovej maľby a grafiky.
Ako TASR povedala kurátorka tamojšieho Múzea hračiek a bábkarských kultúr Erika Antolová, tohtoročný program jediného múzea svojho druhu na Slovensku je atraktívny a bohatý.
Slávnostné otvorenie sezóny na hrade bude už koncom apríla, kedy sa uskutoční tradičné podujatie Noc v múzeu. V máji sa návštevníci múzea môžu zoznámiť s reštaurovaním obrazu sv. Kláry a sv. Dominika. Tento rok však bude na hrade Modrý Kameň venovaný najmä hračkám. V druhej polovici júna sa vo výstavných priestoroch barokového zámku uskutoční veľká výstava hračiek, ktorej bude predchádzať medzinárodná konferencia Hračky a hry v 21. storočí. Cieľom podujatia je podpora obnovy a zachovania tradičných regionálnych prvkov vo výrobe hračiek v nastupujúcej globalizácii kultúry a života. "Výstava i konferencia budú zamerané najmä na ekologické hračky," uviedla Antolová.
Na konferencii budú okrem domácich odborníkov diskutovať aj výrobcovia hračiek a muzeálni kurátori z Maďarska, Poľska a Českej republiky. Akcii bude predchádzať veľká burza hračiek, ktorá sa uskutoční pri príležitosti Medzinárodného dňa detí.
SNM v Modrom Kameni ponúka okrem dočasných výstav aj stále expozície zamerané na históriu a súčasnosť slovenského bábkového divadelníctva, divadelné bábky zo sveta, hračky na Slovensku v 20. storočí, národopisnú expozíciu regiónu, archeologické nálezy z Poiplia, históriu zubnej techniky a zubného lekárstva či expozíciu Bálint Balassa život a dielo.
Múzeum vlastní v súčasnosti viac ako 1300 divadelných bábok, medzi nimi napríklad aj z Indonézie či Indie a asi 2500 hračiek. Divadelné bábky prezentujúce tradičné i rodinné bábkové divadlo, súčasnú profesionálnu bábkarskú tvorbu i ochotnícke súbory sa nachádzajú v 8 miestnostiach hradu.
Hrad Modrý Kameň navštívilo vlani 36 000 ľudí, čo bolo o tretinu viac ako rok predtým. Z tohto počtu bolo vyše 16 000 detí, ktoré sa na hrade zúčastnili na vzdelávacom programe Škola v múzeu/Veda hrou.