Už niekoľko mesiacov sa presúvala ohlasovaná premiéra Muziky – v pondelok ju konečne uvidíme, rovno na otvorení Febiofestu. Príbeh Petra Pišťanka o muzikantských vystúpeniach v socialistických časoch zadaptoval režisér Juraj Nvota a je za to nominovaný na národnú cenu Slnko v sieti. Rovnako ako Táňa Pauhofová a Ľuboš Kostelný v hlavných úlohách.
Tradične aj netradične
Novým dokumentom v programe je Posledná maringotka. Výborné sú Slepé lásky Juraja Lehotského a veľa krásy má v sebe animovaný príbeh Ivy Šebestovej Štyri. Vyzeralo to tak, že na Febiofeste bude aj dokument Zuzy Piussi o zániku filmových ateliérov Koliba, veci sa však skomplikovali.
Naopak, návštevu Bratislavy potvrdil český režisér Miroslav Janek. Prinesie film, ktorý nie je tak úplne jeho – Občan Havel. V strižni ho dokončil po Pavlovi Kouteckom. Bol to veľký projekt, Koutecký 13 rokov nakrúcal Havla v prezidentskej funkcii a tvoril veľmi neformálny portrét zo zákulisia. Tragická nehoda Kouteckého však prišla skôr, než bol film hotový.
Podobne netradičný je dokument ..a bude hůř Petra Nikolaeva. Dráma o českom undergrounde sa držala avantgardy aj pri projekciách – pôvodne sa totiž dala vidieť iba v krčmách. Až neskôr prešla do kín a nedávno dostala Českého leva za najlepší strih.
Niečo staršie sa v programe Febia nájde tiež: študentské filmy Dušana Hanáka, Ela Havettu a Juraja Jakubiska. Len o pár rokov starší ako oni bol Evald Schorm, premietať sa budú jeho hrané filmy i dokumenty.
Retrospektíva zo sveta tentoraz patrí írskemu režisérovi Alanovi Parkerovi. V roku 1991 nakrútil ten často spomínaný film Commitments. Hovorí sa o ňom, lebo si ho Íri zvolili za svoj hit storočia a teraz už aj preto, že v ňom vystupuje oscarový Glen Hansard. Samozrejme, v Parkerovej sekcii je ešte Pink Floyd: The Wall, Polnočný Express i Horiace Mississipi.
Rumunská vlna
Keď sa tvoril program aprílovej prehliadky, myslelo sa na to, že v poslednom čase akosi vykvitol rumunský film. Takmer rok sme po víťazstve v Cannes čakali na film 4 mesiace, 3 týždne a 2 dni. California Dreamin má podobný príbeh ako Občan Havel – jeho režisér, talentovaný Cristian Nemescu tesne pred dokončením havaroval. Nové rumuské filmy sa vracajú k socializmu, vojnovým konfliktom a prevratom, medzi nimi je však i komédia Byt.
Novú sekciu pripravil časopis Kino-Ikon. Vybral diela, ktoré si naše distribučné spoločnosti nevybrali, ale vidieť by sme ich mali. Napríklad islandské filmy Rodičia a Deti či drámu Juliana Schnabela Skafander a motýľ.
Febiofest sa po týždni z Bratislavy presúva do Nitry, Banskej Bystrice, Prešova, Košíc, Martina, Popradu a do Žiliny.