SME

Krstný otec amerického herectva - Marlon Brando

Dvojnásobný držiteľ Oscara Marlon Brando účinkoval vo filmoch viac ako pol storočia. Mnohí odborníci ho považujú za jednu z najvplyvnejších hereckých osobností v dejinách.

Marlon Brando.Marlon Brando. (Zdroj: AP Photo/Nick Ut)

BRATISLAVA 2. apríla (SITA) - Ako mladý sex-symbol zažiaril v snímkach Električka zvaná túžba (1951) alebo Divoch (1953). Do dejín kinematografie sa navždy zapísal ako Don Vito Corleone v Krstnom otcovi (1972). Angažoval sa aj ako aktivista v boji za ľudské práva. Americký filmový inštitút ho v roku 1999 zaradil na štvrté miesto rebríčka Najlepších hercov všetkých čias.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Legendárny herec Marlon Brando sa narodil 3. apríla 1924 v meste Omaha v americkom štáte Nebraska. Marlon Brando junior prišiel na svet do rodiny obchodníka Marlona a jeho manželky Dorothy. Jeho staršia sestra Jocelyn sa stala tiež herečkou. Herecký gén zdedili súrodenci po matke - amatérskej divadelníčke. Brandova druhá sestra Frannie sa uplatnila ako výtvarníčka. Obe sestry opustili stredozápad a vrhli sa na štúdium v New Yorku, kam ich Marlon nasledoval. Herectvo bolo to jediné, v čom bol vraj naozaj dobrý a preto, keď ho vyhodili zo školy, nezostávalo mu teda nič iné, ako divadelné dosky. Nemohol vstúpiť ani do armády, pretože si pri futbalovom zápase zranil koleno a "kaliku v armáde nikto nechcel". Herectvo bolo podľa neho v rodine dvoch alkoholikov jedinou cestou, ako získať pozornosť a lásku rodičov. "Obdivujem Marlonov talent, ale nezávidím mu bolesť, z ktorej sa zrodil," povedal kedysi Anthony Quinn Marlonovej prvej manželke Anne Kashfi.

SkryťVypnúť reklamu

Jednou z jeho učiteliek v New Yorku bola aj členka známeho Yiddish Theatre Stella Adler, ktorej prístup priniesol do americkej divadelnej školy nové odkazy. Z čias jeho štúdia u Adler sa traduje historka o tom, ako učiteľka chcela od žiakov, aby na hodine zahrali kuriatka. Keď potom dodala, že na nich spadne bomba, väčšina triedy začala splašene behať po miestnosti, ale Brando len pokojne sedel a predstieral, že sa chystá zniesť vajce. Keď ho Adler potom žiadala o vysvetlenie, povedal: "Som kura - Ako môžem vedieť, čo je bomba?"

Brando debutoval na Broadwayi 19. októbra 1944 v hre I Remember Mama. Aj keď začínal v divadle, a vyslúžil si chvály kritiky, koncentroval sa skôr na film. Slávnej Broadway dal "adieu" v roku 1949 a aj keď ho za jeho rozhodnutie mnohí kritizovali, Marlon ho obhájil. Svoj neskrotný talent predviedol vo filme už v 60. rokoch. Vtedy ešte netušil, že jeho výkony budú znamenať pre všetky ďalšie herecké generácie obrovskú výzvu a prinesú mu obdiv miliónov divákov.

SkryťVypnúť reklamu

Vo filme debutoval v roku 1950. Išlo o snímku Freda Zinnemanna - Muži. Do pozornosti sa ale dostal skôr vďaka postave Stanleyho Kowalského vo filmovej verzii diela Tennesseeho Williamsa - Električka zvaná túžba z roku 1951. Za herecký výkon ho o rok neskôr nominovali na Oscara. Brando priniesol na obrazovku nový druh realizmu. Nominácie na Oscara mu vyniesli aj ďalšie tri filmy v troch nasledujúcich rokoch - Viva Zapata! (1952), Julius Caesar (1953) a V prístave (1954). Vďaka týmto piatim filmom sa zapísal ako najvýznamnejší herecký talent na svete - dôkazom bol zisk britskej filmovej ceny BAFTA za hlavnú úlohu v troch rokoch po sebe - 1953 až 1955. Hrdinom mladej generácie sa stal vďaka stvárneniu motorkára Johnnyho Strablera v snímke Divoch (1953), ktorým vytvoril rebelský imidž éry rock`n`rollu. Režisér Nick Ray si imidž z filmu Divoch požičal do svojho Rebela bez príčiny (1955), čím ešte umocnil vplyv Branda na mládež. V rokoch 1951 až 1954 spravil Brando v americkej kinematografii revolúciu. Jeho herecké umenie, ako aj životný štýl sa snažili napodobniť James Dean, Paul Newman aj Steve McQueen. "Všetci sme Brandovými deťmi," povedal na jeho adresu Jack Nicholson v roku 1972. Brando sa stal skutočným krstným otcom amerického herectva. Iba jemu sa totiž podarilo do roku 1955 štyrikrát za sebou získať nomináciu na Oscara. V roku 1955 ho konečne dostal za film V prístave (1954).

SkryťVypnúť reklamu

Okrem herectva koketoval aj s réžiou. Film Jednookí dolníci (1961) nielen režíroval, ale vznikol aj pod hlavičkou jeho produkčnej spoločnosti Pennebaker Productions. Pôvodne ho mal režijne pripraviť Stanley Kubrick, no napokon sa nezhodli. V 60. rokoch si zahral vo filmoch Vzbura na Bounty (1962), Morituri (1965), Štvanica (1966), Grošovaný kôň (1966), Odrazy v zlatom oku (1967) alebo Queimada (1969). Úplný debakel znamenali filmy Rozprávka na dobrú noc (1964), Grófka z Hongkongu (1967) a Noc budúceho dňa (1968).

Brando sa zapojil aj do boja za práva Afroameričanov a pôvodných obyvateľov Ameriky. V roku 1968 sa objavil na zhromaždení Čiernych panterov, čo mu v kritických rokoch nepomohlo. V juhovýchodných štátoch USA bolo na jeho filmy uvalené embargo. Od roku 1969 až do roku 1972 nenakrútil žiaden film. V roku 1972 prišla úloha v Krstnom otcovi, ktorým si zabezpečil druhého Oscara. Zahral si aj vo filme Posledné tango v Paríži (1972). V roku 1978 stvárnil Supermanovho otca Jor-Ela vo filme Superman. Začal pracovať aj na druhom, ale s tvorcami sa nedohodol na peniazoch. Zábery použili dva roky po jeho smrti v snímke Superman sa vracia (2006). V roku 1980 ohlásil odchod do dôchodku, no priebežne sa objavoval vo vedľajších úlohách rôznych filmov, ako Biele obdobie sucha (1989), Nováčik (1990) alebo Don Juan DeMarco (1995). Vo svojom poslednom filme - kriminálnej dráme Kto z koho (2001) si zahral s Robertom De Nirom a Edwardom Nortonom.

SkryťVypnúť reklamu

Jeho úspešnú kariéru poznačili psychické problémy, obezita a konflikty s deťmi. Na sklonku života sa utiahol. Brando vedel, že aj keď jeho legenda bude žiť ďalej, jeho koniec sa blíži, preto si detailne napísal scenár vlastného pohrebu. Zomrel 1. júla 2004.

Filmový velikán bol trikrát ženatý. So svojimi troma manželkami mal päť detí. Ďalšie tri deti s ním mala dlhoročná domáca - Maria Christina Ruiz.

Spracované podľa: en.wikipedia.org, www.imdb.com, www.csfd.cz.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Kultúra

Komerčné články

  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  5. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  6. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 386
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 069
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 7 074
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 849
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 108
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 917
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky? 2 615
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 513
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Daniel Bíro: Komiksy manga sú v súčasnosti tále populárne a obľúbené. Vedeli ste, že majú charakteristický štýl kresby a čítania?
  2. Melita Gwerková: Keď sa múza stane slávnejšou ako jej obdivovateľ
  3. Zuza Fialová: Viac konzumu - viac nešťastia. Súmrak modernity v dvoch zásadných knihách.
  4. Katarína Mikolášová: Banja Luka je dnes živým centrom kultúry a turistiky
  5. Adriana Boysová: Volajme ho Sam. Vypočutý Bohom.
  6. Martin Šuraba: Harry Potter: Čarodejnícky almanach
  7. Jozef Černek: Ako vznikajú kulisy
  8. Ľuboš Vodička: Technické múzeum vo Viedni
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 100 536
  2. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 51 024
  3. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 40 731
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 325
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 621
  6. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 17 860
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 17 709
  8. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom 9 835
  1. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  3. Tupou Ceruzou: Medvede
  4. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  5. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
  6. Radko Mačuha: Po MDŽ SMER pozýva na zabíjačku.
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente.
  8. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých
SkryťZatvoriť reklamu