BERLÍN. „Evidentne sa stalo módou urážať islam,“ posťažoval sa šéf islamskej rady Nemecka Ali Kizilkaya. Reagoval tak na divadelné spracovanie Satanských veršov Salmana Rushdieho, ktoré ako prvé pripravilo divadlo v nemeckom Postupime. Iba pár dní predtým holandský politik Geert Wilders zverejnil na internete svoj kritický film o islame, čo vyvolalo obavy, že môže ísť o ďalšiu rozbušku medzi Európou a moslimských svetom.
Divadlo Hans-Otto v Postupime (známe pod skratkou HOT) v nedeľu odpremiérovalo Satanské verše za zvýšených bezpečnostných opatrení. Polícia pre istotu kontrolovala divadelné priestory a strážila aj okolie budovy. K žiadnym problémom však nakoniec nedošlo.
„Myslím, že je čas, aby moslimský svet povedal, čo presne považuje v tejto knihe za provokatívne. Jednoducho, povedať, že ich kniha uráža, už nie je dosť,“ povedal riaditeľ divadla Uwe Eric Laufenberg. Podľa neho pri bližšom rozbore knihy mnohé obvinenia zostanú prázdne.
Laufenberg sa pustil do inscenácie aj preto, že o Satanských veršoch väčšina ľudí počula, ale len málokto ich aj naozaj čítal. V hre vystupuje dvanásť hercov a celé predstavenie trvá tri a pol hodiny.
Sála pre štyristo ľudí bola na premiére zaplnená do posledného miesta, niektorí diváci však tvrdili, že predstavenie bolo zbytočne dlhé a nudné.
Rushdie je rodený indický moslim, ktorý získal vzdelanie v Británii. Moslimovia sa mu už takmer dvadsať rokov vyhrážajú smrťou. Iránsky duchovný vodca ajatolláh Chomejní naňho uvalil fatwu, pretože jeho verše urážajú islam. Spisovateľ sa musí už roky skrývať. Dostal aj pozvánku na premiéru do Postupimu, ale v hľadisku ho vidieť nebolo. Britská kráľovná Alžbeta II. ho vlani povýšila do šľachtického stavu, čo vyvolalo ďalšiu nevôľu fundamentalistov.
Nemeckí moslimovia na premiéru hry reagovali kriticky, ale zdržanlivo. „Aj keď verše urážajú islam, väčšina moslimov odmieta cenzúru,“ povedal generálny sekretár Centrálnej moslimskej rady Aiman Mazyek pre rádio Multikulti. Podľa neho sú útoky na islam zámienkou na získanie pozornosti a väčšej návštevnosti.
Ďalší moslimský predstaviteľ Ali Kizilkaya však v denníku Schweriner Volkszeitung premiéru odsúdil a povedal, že ide o ďalšiu zo série provokácií, ktoré prekračujú hranice normálnej debaty. Sloboda umenia je podľa neho dôležitá hodnota, ale treba pritom vždy rešpektovať aj ostatných.