V tejto edícii vyšlo koncom marca päť pozoruhodných titulov v škále od intímneho pesničkárstva až po elektroniku.
Medzi novými CD titulmi nájdeme známe mená, ale aj tri debuty. Svoje prvé albumy vydali herec Robo Roth, bubeník Marcel Buntaj a elektronická formácia Nové Mapy, zatiaľ čo partie Home Mutant a Double Affair patria k stáliciam slovenskej alternatívnej hudby.
Domáci mutant
Za Home Made Mutant sa skrýva združenie hudobníkov okolo speváka a skladateľa Maroša Hečka, niekdajšieho člena Free Faces. Tretím albumom Made Home Hečko uzavrel plánovanú trilógiu platní „o láske a spolunažívaní“, ktorú začal ešte v roku 2002 nahrávkou Hig Voltage Resistance a pokračoval na albume Pittbul Report (2005).
Home Made Mutant nadväzuje svojimi introvertnými piesňami v angličtine na hudbu Deža Ursinyho. V skupine hrá aj bubeník Marcel Buntaj, na basu zasa známy hudobník Martin Gašpar a na albume vypomohol aj Oskar Rózsa.
„Mutant si vytvoril priestor, kde sa cíti dobre. Na prvom albume sme sa chceli predovšetkým hrať, to boli naše detské roky. Na druhom sme prežívali svoje revolučné obdobie. Trojka je o vytvorení zázemia,“ opisuje túto trilógiu Maroš Hečko, ktorý zároveň stojí aj za združením Azyl. To sa okrem hudby venuje filmu, literatúre alebo grafickému dizajnu.
Roberta Rotha poznáme predovšetkým ako slovenského herca a súčasného predstaviteľa Hamleta. Jeho priatelia však vedia, že má veľmi blízky vzťah k hudbe. Dôkazom toho je jeho debutový album Klamanie telom, šansónovej kolekcii piesní na spôsob Jara Filipa.
„Všetci ho poznajú v rockovej podobe. Má rád Rolling Stones, Patti Smith alebo Davida Bowieho. Mal som však pocit, že má aj inú stránku vo svojom hudobnom alter egu. Vie byť jemný, intímny, zraniteľný. S Marcelom Buntajom sme mu spravili album, ktorý ho dostal do inej polohy,“ opisuje Maroš Hečko, ktorý na Rothov album prispel textami. O hudbu sa postaral Marcel Buntaj.
Ďalším debutom, ktorý vychádza na Azyl Music, je album Veselé od elektronickej formácie Nové Mapy. Kapela vznikla z ambientného združenia mindMap. „Previazanosť medzi oboma skupinami je malá,“ vysvetľuje člen Nových Máp Martin Hasák, ktorý zároveň pôsobí aj ako gitarista v Home Made Mutant. „mindMap boli predovšetkým elektronickou skupinou, postavenou na beatoch. V Nových Mapách hrajú veľkú úlohu aj živé nástroje,“ dodáva.
Virtuálny azyl
Marcel Buntaj je známy ako štúdiový a koncertný bubeník, ktorý hral možno s celou slovenskou hudobnou scénou, ale až teraz sa mu podarilo nahrať svoj vlastný rovnomenný album „Je to niekde medzi pesničkami a atmosferickými plochami, kde si rytmiku robil vlastným telom – ústami, rukami, búchaním do pŕs. Na albume pracoval päť šesť rokov. V súčasnosti ho to tak chytilo, že pracuje na ďalších nápadoch. Možno v budúcnosti pôjde viac autorskou cestou ako v minulosti,“ vysvetľuje Maroš Hečko.
Posledným projektom Azyl Music je skupina Double Affair, za ktorou stojí známy bratislavský hudobník a divadelník Jozef Vlk. Cloudsmaker je druhým albumom tejto partie, ktorej hudbu kritici označujú ako inteligentnú elektroniku. „Cloudsmaker je viac zovretý ako prvý album Circulation, možno aj preto, že nepoužíva až tak pesničkovú formu. Je to elektronická hudba, ktorá má svoje publikum,“ dodáva Hečko.
Azyl je podľa neho virtuálnym svetom, ktorý chce podporovať nezávislú slovenskú scénu. Zároveň je aj komunitou ľudí, ktorých spája podobný pohľad na svet, o čom svedčí previazanosť jednotlivých hudobníkoch na posledných piatich albumoch edície. „Azyl je komunita ľudí, ktorí sa nestretli náhodou, všetkých nás spájajú dlhoročné priateľstvá. Sme partia, ktorá funguje už dlhé obdobie. Vzájomne sa dopĺňame a vymýšľame si spoločné projekty.“