Bratislava 3. apríla (TASR) -
Predstavenie s členmi činohry SND režijne naštudoval Ľubomír Vajdička, text dramaturgicky upravil Peter Pavlac, scénu navrhol Jozef Ciller, kostýmová tvorba bola v rukách Milana Čorbu, hudbu zložil Peter Mankovecký.
Dom v stráni napísal Kukučín po odchode zo Slovenska na chorvátsky ostrov Brač. Inšpirovali ho príbehy, ktoré ako lekár počúval i zažil na vlastnej koži, atmosféra a špecifické prímorské prostredie. Dielo nie je len farebným realistickým žánrovým obrázkom zo života rôznych spoločenských tried na ostrove Brač začiatkom 20. storočia, ale aj povzdychom za "odchádzajúcim" a stonom nad "prichádzajúcim".
"Slovenskí divadelníci sa musia nejakým spôsobom stretnúť so slovenskými autormi, so slovenskými klasikmi a nájsť si k nim cestu. Nemyslím si, že je to povinnosť každého divadelníka, ale povinnosťou divadla to každopádne je," uviedol na dnešnej tlačovej besede režisér Ľubomír Vajdička.
Absurdná a nenaplnená láska težackej (sedliackej) Katice k miestnemu mladému aristokratovi Nikovi, spočiatku silno romantizujúca, sa končí v tichej trápnosti. Akoby reflektovala stav nastupujúcich neistôt slobodných rozhodnutí, ktoré človeku umožňuje nová doba.
"Príbeh dvoch mladých ľudí, ktorí zahoria voči sebe vášnivou láskou nenaberie síce tragický, ale v každom prípade zlý koniec. Je to aj príbeh pre rodičov, ktorí sa trápia pre deti, ktoré si zvolili partnerov, s akými oni nie celkom súhlasia," dodal Vajdička.
Do hlavných úloh režisér obsadil Emíliu Vášáryovú ako Anzulu Dubčič a Mariána Geišberga do postavy Mateho Beraca. Mladý pár Nika Dubčiča a Katicu stvárnili Ján Koleník a Kristína Turjanová. V ďalších úlohách účinkujú Anna Maľová, Ivana Kubáčková, Erika Havasiová, Peter Trník, Ivana Kuxová, Ján Slezáček, Soňa Valentová-Hasprová, Richard Stanke a ďalší.
Kukučín je pozorovateľ, ale nebráni sa byť účastníkom, svedkom vnútorného sveta postáv, ktoré akoby až na javisku dostali šancu sa s ním konečne porozprávať. Tam kdesi sa skrýva aj kľúč k novej adaptácii Kukučínovho románu, ktorá je pokračovaním dramaturgického smerovania Činohry SND cielene prinášať adaptácie prozaických textov známych slovenských spisovateľov.