SME

Keď nestačí ani Oscar

Keď spoločnosť New Line Cinema oslavovala minulý rok v Cannes štyridsiate výročie vzniku a promovala film Zlatý kompas, určite netušila, že stojí na pokraji priepasti, z ktorej sa jej už nepodarí vyliezť. Strata 180 miliónov dolárov za neúspešný megafilm

Veľkofilm Zlatý kompas a jeho 180- miliónová strata znamenala koniec jedného filmového gigantu.Veľkofilm Zlatý kompas a jeho 180- miliónová strata znamenala koniec jedného filmového gigantu.

bola príliš veľká, aby to bolo možné ustáť.

Filmový gigant, ktorý vznikol v roku 1967 ako nezávislé štúdio a jeho prvým úspechom nebola produkcia, ale distribúcia antimarihuanového filmu Reefer Madness z roku 1936, ktorý bol začiatkom 70. rokov veľmi populárny na amerických internátoch, sa položil.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Nočná mora ožila

Medzitým však New Line Cinema stihli vypustiť do sveta také trháky ako trilógia Pán prsteňov, ktorej posledný diel vyrovnal v Oscaroch rekord Ben Hura. Ani to nestačilo na večnú slávu.

Tú si ponechá azda len kultová postava zabijaka Freddyho Krugera s popálenou tvárou, klobúkom, pruhovaným tričkom a hlavne rukavicou s kovovými koncami, prvé skutočné terno, s ktorým spoločnosť prerazila na trhu. Nemenej úspešné boli aj série zmutovaných mladých ninja korytnačiek a paródia na bondovky Austin Powers.

SkryťVypnúť reklamu

Teraz však New Line Cinema zaniká, no zostáva súčasťou Warner Bros. Tí síce plánujú prepustiť 600 pracovníkov, no bývalé štúdio bude naďalej pôsobiť ako samostatná jednotka. Pre warnerovcov je ich akvizícia výborným krokom, pretože získali mnoho potenciálnych kasových trhákov, akými by mali byť Sex v meste a v neposlednom rade Hobbit, do ktorého sa vrátil Peter Jackson ako výkonný producent. Pôvodné štúdio by malo produkovať približne osem filmov ročne a zameriavať sa na komédie typu Ako uloviť družičku a horory Fredy verzus Jason.

Nepomohol ani Woody

Devätnásť rokov svietilo na filmovom nebi súhvezdie Orion a nebol to zanedbateľný svit. Filmová spoločnosť, ktorá vznikla v roku 1978, má na konte nejednu filmovú klasiku. Okrem série filmov

Woodyho Allena, vrátane Oscarovej Hany a jej sestier, sa pýšila aj ďalšími tromfmi ocenenými zlatou soškou: Amadeus, Tanec s vlkmi a Čata. Podobne ako New Line Cinema aj Orion Pictures priviedli na plátno kultové postavy - robota zabijaka v Terminátorovi a robota policajta v Robocopovi.

SkryťVypnúť reklamu

Náročnejší diváci vďačia súhvezdnému štúdiu za montypythonovskú paródiu na ukrižovanie Krista Život Briana a dodnes neprekonaný príbeh o kráľovi Artušovi a svätom gráli Excalibur. Začiatkom 90. rokov sa štúdio dostalo do finančných problémov a v roku 1992 vyhlásilo bankrot, pričom stihlo ešte odpredať práva na filmy Mlčanie jahniat a Rodina Addamsovcov, ktoré neskôr úspešne bodovali.

Rambo ich nezachránil

Posledným príkladom štúdia, ktoré malo potenciál slávy, je spoločnosť Carolco Pictures. Založili ju dvaja filmoví investori - Mario Kassar a Andrew Vajna v snahe produkovať áčkové filmy, čo sa im spočiatku aj darilo. Mali šťastie na hviezdu Sylvestra Stalloneho a jeho postavu vietnamského veterána, ktorý nepadol do oka miestnemu šerifovi. Prvá krv neskôr s pridaným menom Rambo I priniesla hrdinu, ktorý bol síce strojom na zabíjanie, ale minimálne v prvom dieli viac z donútenia ako z vlastnej vôle.

SkryťVypnúť reklamu

V rámci erotickej klasiky nemožno vynechať Základný inštinkt z roku 1992 s dlho neprekonaným duom Sharon Stone a Michael Douglas. Projekt, ktorý pochoval spoločnosť Carolco Picturtes, bol jedným z najväčších prepadákov filmových čias - Ostrov hrdlorezov fínskeho režiséra Renyho Harlina v hlavnej úlohe s jeho vtedajšou manželkou Geenou Davisovou.

Svetská sláva, poľná tráva

Aj keby sa na prvý pohľad mohlo zdať, že v zábavnom priemysle prúdi nevysychajúci tok peňazí, pretože ľudia chodia do kín predovšetkým za oddychom a smiechom, predchádzajúce príklady ukazujú, že šťastena nepraje každému. Nie je preto až takým veľkým prekvapením, keď niekto siahne po overených tituloch. Na rozdiel od čias minulých, keď boli pokračovania skôr výnimkou ako pravidlom, dnes sa recykluje vo veľkom. Tam, kde sa nedá urobiť pokračovanie, napríklad pre úmrtie alebo zostarnutie hercov, spraví sa predpokračovanie v podobe nultého dielu. Jeden príklad z mnohých - Star Trek.

SkryťVypnúť reklamu

A pre istotu sa už vypúšťajú aj číslovky a filmy majú názvy ako Nový začiatok a podobne. Čas ukáže, ako dlho možno prevárať vylúhovaný čaj a kedy toho začne mať divák dosť. Osud vyššie spomínaných štúdií môže poľahky nasledovať nejeden dnešný gigant.

Mediálne konglomeráty a ich filmové spoločnosti

  • Sony - Sony Pictures, Columbia Pictures, MGM, United Artists, TriStar Pictures
  • News Corporation - 20th Century Fox, Fox Searchlight
  • The Walt Disney Company - Buena Vista Motion Pictures, Walt Disney Pictures, Touchstone Pictures, Miramax Films, Hollywood Pictures
  • Time Warner - HBO, Warner Bros. Pictures, Castle Rock Entertainment
  • Viacom - Paramount Pictures, DreamWorks SKG
  • General Electric / Vivendi - NBC Universal, Universal Studios

Zaujímavosti o filmových štúdiách

SkryťVypnúť reklamu

Prvým filmovým štúdiom na svete bola Čierna Mária Thomasa AlvuEdisona, ktorú postavili v jeho laboratóriách vo West Orange v roku1893. Edison tu natáčal krátke filmy pre svoje kinetoskopy. Budova sadokázala otáčať za slnkom.

Prvé ateliéry na území Los Angeles začali vznikať hneď začiatkom 20.storočia, keďže Kalifornia bola známa veľkým počtom slnečných dní.Elektrinu ako náhradu za svit si v tom čase nemohli štúdia dovoliť.

Prvé hollywoodske štúdio bolo Nestor Studios a vzniklo v roku 1911,v tom istom roku sa usadilo na hollywodskej pôde ďalších 15 nezávislýchštúdií.

V čase tzv. zlatého veku filmových štúdii v 30. a 40 rokoch 20.storočia patrili hviezdy strieborného plátna jednotlivým štúdiám a tieich zmluvne zaväzovali nielen k zákazom svadieb a otehotneniam. Vniektorých prípadoch boli podmienky aj tvrdšie. Napríklad Joan Crawfordmala určené, kedy ma ísť späť a kamenná tvár slávneho komika BusteraKeatona bola tiež výsledkom dohody so štúdiom.

SkryťVypnúť reklamu

Najznámejšou značkou filmového štúdia je lev v logu štúdia MetroGoldwyn Meyer. Prvá verzia z roku 1924 bola nemá a čiernobiela. Levzačal revať od roku 1928 a v roku 1934 mu Technicolor dodal aj farbu.Do dnešného dňa bolo použitých celkovo päť levov.

Najstaršie filmové štúdio, v ktorom sa stále natáčajú filmy, sanachádza vo východnom Berlíne a začalo fungovať v roku 1912. BabelsbergFilm Studio vyrábalo filmy pod značkou UFA a počas existencie NDR podznačkou DEFA.

Najväčším filmovým štúdiom na svete je Universal City v Kalifornii,ktoré má 34 ateliérov. Prvé štúdio začalo pracovať v marci 1915.

Najväčším ateliérom na svete je Stage 007 v anglickom PinewoodStudios, ktorý postavili v roku 1976 pre bondovku Špión, ktorý mamiloval. Je 101 m dlhý, 42 m široký a 12 vysoký. Zmestilo sa do nehoštyri a pol milióna litrov vody, ropný tanker s hmotnosťou 600-tisícton a tri jadrové ponorky.

SkryťVypnúť reklamu

Traja objímajúci sa chlapci v pruhovanom tričku patria k najkrajšímlogám filmových štúdií. Navrhol ich animátor Zdeněk Miler, autornesmrteľného Krtka. Za odmenu dostal tri dni dovolenky. Štúdio Bratři vtriku vzniklo na pôde krátkeho filmu Praha v roku 1945.

Filmové štúdiá na bratislavskej Kolibe začali svoju činnosť 1. 9.1953 pod oficiálnym názvom Slovenská filmová tvorba - štúdio Koliba.Prvým filmom kompletne natočeným v novom štúdiu bol Piatok trinástehorežiséra Pavla Bielika. V 90. rokoch sa na Kolibe natáčali ajkoprodukčné filmy ako Fantaghiró - Jaskyňa zlatej ruže, Peacemakeralebo Dračie srdce.

Rambo.


Woddy Allen


Freddy Kruger


SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Kultúra

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 17 636
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 9 117
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 170
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 641
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 3 216
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 284
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 153
  8. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni 1 776
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

V Spomienke na Deža zohrá úlohu aj skupina Para.

Česká hudobná akadémia udelila 14 cien.


TASR 4
Jason Momoa, Emma Myers, Danielle Brooks a Sebastian Hansen v Minecraft vo Filme.

Vypočujte si tipy na filmové novinky v podcaste Vertigo.


a 3 ďalší 1
Riaditeľ Lúčnice Pavol Pilař.

Miesto Lúčnice je v spoločnosti silné, myslí si.


41
Herec Kristián Baran ako telocvikár v seriáli Sľub.

Emigroval z Prešova do Bratislavy.


  1. Daniel Bíro: Komiksy manga sú v súčasnosti tále populárne a obľúbené. Vedeli ste, že majú charakteristický štýl kresby a čítania?
  2. Melita Gwerková: Keď sa múza stane slávnejšou ako jej obdivovateľ
  3. Zuza Fialová: Viac konzumu - viac nešťastia. Súmrak modernity v dvoch zásadných knihách.
  4. Katarína Mikolášová: Banja Luka je dnes živým centrom kultúry a turistiky
  5. Adriana Boysová: Volajme ho Sam. Vypočutý Bohom.
  6. Martin Šuraba: Harry Potter: Čarodejnícky almanach
  7. Jozef Černek: Ako vznikajú kulisy
  8. Ľuboš Vodička: Technické múzeum vo Viedni
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 348
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 78 655
  3. Rado Surovka: Raši dostal padáka 59 163
  4. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 159
  5. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 439
  6. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 665
  7. Ivan Mlynár: Šutaj Eštok prirovnaním čurillovcov k vrahovi potvrdil, že zhora z neho vypadáva to isté ako zdola. 7 565
  8. Viktor Pamula: S Ruskom na večné časy a nikdy inak 7 429
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  5. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business
SkryťZatvoriť reklamu