Viedeň 7. apríla (TASR) - vu zatvoriť.
Príčinou sporu, ktorý rakúske médiá označili za viedenskú obdobu nezhôd okolo karikatúr proroka Mohameda, je retrospektívna výstava na počesť obľúbeného rakúskeho výtvarného umelca Alfreda Hrdlicku, ktorý tento rok oslavuje 80. narodeniny.
Nie každý však želá Hrdlickovi veľa šťastia. Riaditeľ Múzea Dómu sv. Štefana Bernhard Böhler a viedenský arcibiskup kardinál Christoph Schönborn sa dostali pod paľbu kritiky niektorých návštevníkov múzea a katolíckych webových stránok.
Cirkev dala rýchlo preč hlavný obraz - "homosexuálne orgie" apoštolov, ako ho Hrdlicka nazval. Na veľké prekvapenie maličkého múzea, ktoré sídli v úzkej uličke v historickej gotickej štvrti Viedne, však protesty pokračujú.
Riaditeľ Böhler bráni Hrdlickovo dielo aj svoje rozhodnutie vystaviť umelcove kontroverzné podoby biblických obrazov v múzeu, ktoré patrí katolíckej cirkvi.
"Myslím si, Hrdlicka má právo zobrazovať ľudí týmto živočíšnym, drastickým spôsobom," uviedol Böhler vo svojej malej kancelárii, hneď oproti veľkolepému Dómu sv. Štefana. Podľa jeho slov múzeum nikdy nemalo v úmysle urážať ľudí, ale umeniu treba dovoliť, aby provokovalo diskusie.
"Nevidím v tom žiadne rúhanie," uviedol riaditeľ pred obrazom ukrižovania, na ktorom je vojak, ktorý bije Ježiša a zároveň si drží prirodzenie.
Mimoriadnu kritiku niektorých návštevníkov vyvolala aj socha Ježiša na kríži bez tváre a bedrového rúška. Podľa viacerých kresťanov je urážajúca.
Najväčšie diskusie však podnietila "Leonardova Posledná večera podľa Piera Paola Pasoliniho". Obraz znázorňuje vystrájajúcich apoštolov, rozvalených s roztiahnutými nohami na stole s večerou, ako si navzájom vykonávajú masturbáciu.
Hrdlička uviedol, že mužov tak znázornil preto, lebo na maľbe Leonarda da Vinciho, ktorá ho inšpirovala, nie sú žiadne ženy. Pasolini bol kontroverzný taliansky filmový tvorca a autor, ktorého v 70. rokoch zavraždili.
Viedenská výstava vyvolala ostrú kritiku na cirkevných blogoch v Rakúsku, Nemecku a dokonca v USA. Podľa pobúrených reakcií ide o "znesvätenie" a "rúhanie".
Múzeum na žiadosť kardinála Schönborna odstránilo obraz Posledná večera po vyše týždni od otvorenia výstavy s názvom "Náboženstvo, telo a sila".
Hrdlicka do telefónu tlačovej agentúre Reuters povedal: "Dosť ma prekvapilo, že múzeum chcelo vystaviť obraz hneď na prvom mieste. Ak má teraz problémy, nie je to moja vec. Musí si to vyriešiť samo."
Marxista a ateista Hrdlicka ešte dodal, že Biblia je najvzrušujúcejšia kniha, akú kedy čítal.
Správu priniesla tlačová agentúra Reuters.
![]() |
Návštevníci výstavy pred obrazmi Geisselung (Sebatrýzeň) a Kreuzigung (Ukrižovanie). (Foto: Reuters/Heinz-Peter Bader) |
![]() |
Alfred Hrdlicka so svojou sochou Der Schreibtischmoerder (Stolový vrah) inšpirovanou vraždami v opere. (Foto: TASR/AP/Lilli Strauss) |
Autor: TASR (1 jam dem), sb