Los Angeles 8. apríla (TASR) - Predstavenie maďarského autora Gábora Görgeya Na koho to slovo padne si prišlo pozrieť vyše dvesto členov slovenskej komunity z južnej Kalifornie. Divadelný súbor tak v meste anjelov oslávil svoje 18. narodeniny.
Pôvodne študentské predstavenie, s ktorým vtedajší tretiaci na Vysokej škole múzických umení debutovali 27. januára 1998, vzniklo pritom náhodou. Účinkovali v ňom Róbert Jakab, Juraj Kemka, Vladimír Kobielsky, Marián Miezga a Lukáš Latinák. Herci odmietli, že by ho pripravili ako pánsku jazdu.
"Bola to úplná zhoda okolností. Baby vtedy skúšali predstavenie Orchester a my sme zostali a nevedeli sme, čo budeme sami skúšať. A táto hra sa vyskytla náhodou," vysvetlil jeden z piatich protagonistov Görgeyovej drámy, Vladimír Kobielsky. "My sme zostali iba chalani, takže sme hľadali hru, kde hrajú iba chalani," zdôvodnil herec výber výsostne mužského divadelného diela, ktoré prináša pohľad na variácie vnímania moci piatimi postavami s veľmi odlišnou osobnou históriou. Muži uzavretí v miestnosti s jedným nabitým revolverom groteskne zápasia o moc a o svoje ideály, ale aj o jednoduché ľudské potreby.
Päť svojráznych charakterov divadelnej hry Na koho to slovo padne prinieslo na americké pódium slovenskú atmosféru. Mnohí Slováci v Los Angeles sú v Spojených štátoch amerických už dlhšie, a preto viacerí z nich súbor Astorka Korzo 90 nemali šancu predtým na Slovensku spoznať. Niektorí emigrovali ešte za čias komunizmu a iní využili hneď po roku 1989 lotérie o zelené karty, či jednoducho prišli do USA študovať a neskôr si tu našli prácu. Mladých hercov prišla podporiť aj v Los Angeles žijúca herečka Silvia Šuvadová, ktorá sama v minulosti na Slovensku v divadle Astorka pôsobila.
Vzácny kultúrny zážitok si okrem členov miestnej slovenskej komunity nenechali ujsť ani českí imigranti a niekoľkí Američania, ktorí sa na divadelné predstavenie vybrali aj za cenu toho, že textu nerozumeli. Niektoré výrazy však neboli ľahké ani pre slovenských rodákov. "Tie írečité výrazy si doniesol Lukáš, ani ja som niektoré nepoznal," dodal Kobielsky na margo archaických výrazových prostriedkov Lukáša Latináka, ktorý v hre stvárnil jednoduchého sedliaka.
Krajanské podujatie v spolupráci s Astorkou a miestnou slovenskou a českou komunitou zorganizoval Generálny konzulát Slovenskej republiky v Los Angeles. Generálny konzul František Hudák pri príležitosti stretnutia rodákov zorganizoval pred predstavením aj neformálnu recepciu.
Členovia divadla pricestovali do USA 26. marca a počas necelých dvoch týždňov v Kalifornii navštívili miestne zaujímavosti a neobišli ani kasína v Las Vegas. Stretli sa aj so slovenskými hokejistami Los Angeles Kings a prešli sa po známom Hollywoodskom bulvári a chodníku slávy. S úsmevom komentovali aktuálny vývoj kurzu koruny a výhodné nákupy darčekov pre svoje rodiny a blízkych. Divadlo Astorka Korzo 90 sa vráti na Slovensko v stredu 9. apríla.
(spolupracovníčka TASR Mária Ondruchová) gon