Bratislava 9. apríla (TASR) - Slovenský filmový zväz (SFZ) dnes v Bratislave udeľoval ceny Igric 2008. Do súťaže sa prihlásilo 48 diel z oblasti audiovizuálnej tvorby roku 2007.
Porota na čele s profesorom Františkom Jurišičom rozhodla, že Igric v kategórii hraná tvorba pre kiná získal Juraj Nvota za réžiu filmu Muzika. V snímke podal autentické svedectvo o dobe, ktorá nás poznamenala a zanechala nezmazateľné stopy v našom živote. Tvorivé prémie (TP) v rovnakej kategórii získal Martin Repka za scenár a réžiu vo filme Návrat bocianov. Porota ocenila jeho snahu o aktuálne zobrazenie problematiky v generačných súvislostiach a konfliktoch vyúsťujúcich do našej súčasnosti. TP si odniesol aj Patrik Lančarič za réžiu filmu Rozhovor s nepriateľom, v ktorom moderným filmovým jazykom interpretoval poviedku Leopolda Laholu.
Za televíznu a dramatickú tvorbu dostal cenu Igric Róbert Šveda. V scenári a réžii filmu Démoni vykreslil psychologicky prepracované postavy. TP v tejto kategórii udelili Petrovi Kelíškovi a Martinovi Žiaranovi za kameru filmu Démoni. V rovnakej kategórii TP ocenili aj Ivana Fintu za kameru filmu Polčas rozpadu.
Cenu Igric za filmovú a televíznu dokumentárnu tvorbu získal Martin Šulík, ktorý sa postaral o réžiu filmu Martin Slivka - muž, ktorý sadil stromy. V snímke priblížil neznáme faktory zo života zakladateľskej osobnosti slovenského etnografického filmu. TP v tejto kategórii porota udelila Kristine Vlachovej za scenár a réžiu filmu Dračí setba komunizmu a Zuzane Piussi za réžiu filmu Stoka.
Igric za animovanú tvorbu získala Ivana Šebestová. Prostredníctvom scenára, réžie a animácie filmu Štyri originálne spracovala tému lásky a jej tajomstvá. TP si odniesla Daniela Krajčová za film Dĺžka podnájmu a Andrej Kolenčík za scenár, réžiu, kameru a animáciu filmu Izidor, v ktorom originálne karikoval pohľad na temné stránky života bezdomovca.
Igric za herecký výkon vo filmovom alebo televíznom diele získal Ľuboš Kostelný. Postavou Martina vo filme Muzika podľa poroty ukázal vyzretý herecký výkon. TP si odniesla Beáta Dubielová za postavu Kláry vo filme Démoni, keď na malej ploche poviedky psychologicky verne prekreslila obraz svojej hrdinky. TP získal aj Lukáš Latinák za postavu Mira vo filme Návrat bocianov.
TP za ostatnú televíznu tvorbu si odniesol Zdeno Vlach za scenár, kameru a réžiu filmu V pralesoch Karpát a Milan Homolka za námet, scenár a réžiu filmu Noc na švédskom vale.
V kategórii TP za študentskú tvorbu cenu získala Agnes Dimun za scenár, réžiu a kameru filmu Kde je?! a Iveta Grofová za scenár a réžiu filmu Gastarbeiteri.
TP za dvd a cd-rom získal Pavol Barabáš za snímku Tepuy - Cesta do hlbín zeme a Ján Šicko s Martinom Hasákom za dvd Azyl 2006-2007. TP za audiovizuálnu teóriu a kritiku získal Juraj Mojžiš za knihu Albert Marenčin - filmár na križovatkách času a Pavel Branko za knihu Straty a nálezy 3.
Na podujatí sa udeľovali aj ceny na základe hlasovania členov Klubu filmových novinárov Slovenského syndikátu novinárov.
Cenu slovenskej filmovej kritiky v kategórii dlhometrážne hrané filmy pre kiná získala snímka Róberta Švedu Démoni. V kategórii ostatná audiovizuálna tvorba film si cenu odniesol Martin Šulík za film Martin Slivka - muž, ktorý sadil stromy. V kategórii filmová kritika a publicistika cenu získala Hana Beranová za dlhoročnú a stále trvajúcu redaktorskú prácu v Slovenskom rozhlase. V kategórii najlepší zahraničný film v slovenských kinách v roku 2007 cenu získala nemecká snímka Životy tých druhých od Floriana Henckela von Donnersmarcka.
Cenu slovenských filmových novinárov získala distribučná spoločnosť Tatrafilm, ktorá v roku 2007 uviedla do kín najlepší zahraničný film (Životy tých druhých). Cenu získal aj Slovenský filmový ústav Bratislava za kolekciu dvd Slovenský film 70. rokov. Za koncepčné uvádzanie umeleckých filmov v programe získala cenu Slovenská televízia II.
Igric je najstaršia filmová cena udeľovaná na Slovensku. Prvé ceny boli udelené v roku 1967, ďalšie v rokoch 1968 a 1969. Pre politické postoje Slovenského filmového a televízneho zväzu (FITEZ), ktorý ceny udeľoval, k augustu 1968 a nekompromisné stanoviská pri oceňovaní slovenských filmárov bol FITEZ v roku 1970 Federálnym ministerstvom vnútra zakázaný a udeľovanie Igricov zrušené. V roku 1993 boli ceny Igric obnovené. Symbolom ceny je soška od akademickej sochárky Erny Masarovičovej. Igrice a tvorivé prémie sú dotované finančnou čiastkou Literárneho fondu.
Predseda poroty František Jurišič vidí slovenskú tvorbu pozitívne, hlavne v oblasti krátkomontážnych a animovaných filmov. "Ide len o to, aby výroba týchto filmov netrvala strašne dlho," upozornil. Nájsť dnes okrem tradičných finančných zdrojov aj iné zdroje je podľa jeho slov ťažké. "Preto to nazývam jednorukou tvorbou. Druhá ruka, manažersko-finančná, si drží peňaženku. Keď sa tieto dve ruky dajú spolu, tak potom tu bude aj kinematografia," dodal.