SME

Bol by v tom čert, ak v tom nie je loby

Milan Sládek sa vrátil do Nemecka, Stoku zbúrali, v Propeleri už open-air koncert nezažijeme. A teraz je v hlavnom meste aktuálna otázka, čo bude s A4 - nultým priestorom.

A4 – nultý priestor ponúka univerzálne využitie pre divadlo, koncerty, filmové projekcie a tanec.A4 – nultý priestor ponúka univerzálne využitie pre divadlo, koncerty, filmové projekcie a tanec. (Zdroj: ARCHÍV A4)

Pred mesiacom vyšla originálna knižka s názvom BA!, ktorej jedna kapitola nesie názov A4 – Úspešný pokus o ne­komer­čné centrum. Úspešný? Tiež sme si to niekedy mysleli. Ale veci sa menia.

Vyvolávanie duchov

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Budova Domu umenia na Námestí SNP, na ktorú pamätníci radi pozerajú cez minulosť legendárneho Véčka, zase raz nevie, kto v nej bude o pár mesiacov sídliť, čo sa v nej bude diať a najmä pre koho bude existovať. Ministerstvu kultúry napadla originálna myšlienka - vzkriesiť ducha bigbítu. Trochu mimo v roku 2008.

SkryťVypnúť reklamu

A4-nultý priestor je progresívny, otvorený návštevníkom. Prevádzkujú ho ľudia z Asociácie združenie pre súčasnú kultúru. Sú to ľudia schopní doma v byte naskúšať divadlo, ktoré vytvára u publika závislosť vidieť tú istú hru viackrát, alebo tu dokážu zorganizovať festival, ktorý privedie do Bratislavy aspoň na pár dní slovenských vynikajúcich tanečníkov roztrúsených po svete. 800 – to je to číslo, ktoré A4-nultý priestor vykazuje ako počet akcií, ktoré sa v ňom doteraz za štyri roky uskutočnili. Netreba, zvykli sme si, že sa v ňom stále niečo deje a nehrajká sa len na slovenskom piesočku.

Zakliaty priestor

No jasné, po bigbíte ani stopy. A zjavne to je ten problém. A potom ešte jeden – nákladná rekonštrukcia priestoru. A ešte, že takýto lukratívny priestor v centre mesta je pridobrý na súčasné umenie. Preto „Áštvorka“ musí do konca júna opustiť svoje táborisko. Akoby ten priestor, ale tiež súčasné umenie u nás, boli zakliate. Nie prvýkrát sa šéf združenia Ľubo Burgr oprávnene obáva o existenciu A4.

SkryťVypnúť reklamu

„Dianie okolo Domu umenia je príznačné. Je to horúci zemiak, ktorý sa na ministerstve kultúry pohadzuje,“ hovorí SME Andrej Zmeček. Za čias ministra kultúry Rudolfa Chmela, v roku 2003, pôsobil v jeho rezorte a namiesto toho, aby nostalgicky nariekal nad diskotékou vo Véč­ku, presviedčal okolie, že Dom umenia je ako stvorený pre Kunsthalle. Mal pred sebou vzor – škótske historické mestečko Edinburg, kde Centrum súčasného umenia zmenilo život, kde sa bežne stretáva študent s umelcom a vedú dialóg.

„Dom umenia má potenciál, ktorý treba zúročiť – má genia loci a je univerzálny pre zlúčenie rôznych druhov umenia,“ veril Andrej Zmeček vtedy aj dnes. Vznikli návrhy, ako by mal byť priestor spravovaný a štúdia rekonštrukcie, horné dve poschodia boli dokonca zrekonštruované.

SkryťVypnúť reklamu

Za vlastným chrbtom

Budova je majetkom ministerstva kultúry a spravuje ju Národné osvetové centrum (NOC), ktoré ministerstvu priamo podlieha. Od roku 2002 na dramaturgii priestoru spolupracovala Asociácia združení pre súčasnú kultúru A 4. „Mal to byť príklad združeného – štátneho a neštátneho – financovania,“ hovorí Zmeček.

V roku 2005 bol v úrade ministra kultúry František Tóth a na A4 sa znova vyvinul tlak. Podľa Zmečka je evidentné, že si ten priestor chcel niekto veľmi prenajať. Už vtedy sa v A4 obávali, či ho nestratia. O rok neskôr podpísali tri strany – A4, W Press a NOC zvláštnu dohodu o spolupráci. W Press sľubovala kaviareň vo vestibule, no žiadna rekonštrukcia sa nekonala.

Firmu W press okrem novinára Štefana Hríba, ktorý viedol v A4 debaty Pod Lampou, zastupoval aj Ladislav Rehák, šéf predstavenstva spoločnosti Or­a­­n­ge. Tá si v priestoroch NOC otvorila pobočku. Prostriedky z jej prenájmu pre činnosť A4 neboli využité, hoci sa o tom uvažovalo.

SkryťVypnúť reklamu

Je namieste otázka, čo robí ministerstvo kultúry za vlastným chrbtom. Vypovedanie zmluvy s A4 hádže na NOC, pričom šéf NOC Ján Tazberík nemá proti spolupráci s A4 výhrady. Predseda združenia Ľubo Burgr vidí riešenie v dialógu a myslí si, že ministerstvo by malo urobiť ďalší krok.

Problém má podľa neho prá­v­nu a morálnu stránku. „Keďže naša zmluva o spolupráci do roku 2011 neumožňuje silnejšie väzby, len odobruje dohodu za istých podmienok, ministerstvo môže tvrdiť, že ju malo prá­vo anulovať alebo pochopiť svoju morálnu povinnosť a nechovať sa ako realitná kancelária,“ hovorí Burgr. Vo výberovom ko­naní, ktoré ministerstvo chystá, totiž vyhrá najvyššia ponuka za prenájom. Bol by v tom čert, ak v tom nie je podnikateľská loby.

Ako fungujú podobné centrá na Slovensku

SkryťVypnúť reklamu

Stanica Žilina je priestor pre nezávislé umenie, ktoré sa prevádzkuje od roku 2003. Funguje podobne ako A4-nultý priestor. Respektíve podobne, ale predsa inak.

So železnicami podpísali zmluvu na 30 rokov, v ktorej sa zaviazali, že budú prevádzkovať neziskové kultúrne aktivity a že zabezpečia rekonštrukciu stanice a budú pokračovať v starostlivosti o ňu. „Stanicu sme zrekonštruovali za 10 miliónov, ktoré sme získali od sú­kromných sponzorov, dobrovoľníkov a Európskej únie. Rekonštrukcia trvala štyri roky,“ hovorí SME Marek Adamov, riaditeľ občianskeho združenia Truc sphérique, ktoré toto centrum prevádzkuje.

„Na prvý pohľad to vyzeralo veľmi nelákavo. Rekonštrukcia prebiehala ruka v ruke s istotou, ktorú nám dala dlhodobá zmluva. Som si istý, že keby mala aj A4–ka zmluvu na tridsať rokov, ak by si teda boli istí, že ich nikto nevyhodí, pustili by sa do rekonštrukcie tiež.“

SkryťVypnúť reklamu

Stanica Žilina nie je v príliš lukratívnej časti mesta, ale z centra je to 10 -15 minút. Truc sphérique si všetky akcie produkuje sám, lebo umelecká ponuka v Žiline neponúka veľa možných projektov na hosťovanie. Prevádzkuje tiež kaviareň a čakáreň na vlaky funguje aj ako galéria. Na rozdiel od A4 Stanica organizuje viac komunitných aktivít a viac sa tiež sústredí na architektúru. „Vychádza to z iných podmienok a potrieb Žilinčanov,“ tvrdí Marek Adamov.

V Košiciach sa prevádzkuje IC Culture Train – Centrum súčasného umenia. Desať rokov sa snažili získať priestory v centre mesta, no nakoniec získali na 25 rokov od mestskej časti starý kultúrny domov, ktorý bol v tom čase „v brutálnom stave a nefunkčný.“

Na začiatok ho teda museli zrekonštruovať – v roku 2005 získali grant z Fondu sociálneho rozvoja, okolo 400 tisíc korún potom poskytla na dofinancovanie me­st­ská časť a posledné úpravy priestoru zabezpečovali organizátori z centra svojpomocne: „A4–ka je večne držaná v neistote,“ povedal SME riaditeľ centra Peter Radkoff. „Nechápem, ako im mohlo ministerstvo kultúry udeliť grant a následne vyhlásiť priestor za prebytočný.“ Radkoff spomína, že aj on sa dlhé roky stretával s nepochopením zo strany mesta aj od ministerstva kultúry.

SkryťVypnúť reklamu

Centrum sa nachádza v odsunutej mestskej časti za diaľničným obchvatom medzi rodinnými domami. „Naučili sme sem ľudí chodiť, ale nebolo to ľahké.“ IC Culture Train organizuje rovnako ako A4 rôznorodé akcie a tiež má vla­stné divadlo Na peróne.

(jak) FOTO – ARCHÍV STANICE A ICCT

Autor: Eva Andrejčáková © SME

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Kultúra

Komerčné články

  1. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  2. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  2. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  3. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  1. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 12 786
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody 5 582
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 5 434
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 3 290
  5. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 3 146
  6. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 2 799
  7. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 2 417
  8. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy? 2 395
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Daniel Bíro: Komiksy manga sú v súčasnosti tále populárne a obľúbené. Vedeli ste, že majú charakteristický štýl kresby a čítania?
  2. Melita Gwerková: Keď sa múza stane slávnejšou ako jej obdivovateľ
  3. Zuza Fialová: Viac konzumu - viac nešťastia. Súmrak modernity v dvoch zásadných knihách.
  4. Katarína Mikolášová: Banja Luka je dnes živým centrom kultúry a turistiky
  5. Adriana Boysová: Volajme ho Sam. Vypočutý Bohom.
  6. Martin Šuraba: Harry Potter: Čarodejnícky almanach
  7. Jozef Černek: Ako vznikajú kulisy
  8. Ľuboš Vodička: Technické múzeum vo Viedni
  1. Martin Ondráš: Slintačka a krívačka - prečo to celé nesedí 45 920
  2. Vlado Jakubkovič: Otvorený list Generálnemu prokurátorovi 19 546
  3. Michael Achberger: Revolučný trik na chudnutie: Ženy si ho pochvaľujú, trvá len 5 minút denne 19 244
  4. Natália Milanová: Ministerstvo kultúry objednalo tanečné odevy pre žiakov od stavebnej firmy 17 960
  5. Marcel Rebro: Armádny kaplán: všetci chlapci sú mŕtvi. Pošlite drony, nech ich pomstíme 13 514
  6. Rado Surovka: Keby blbosť kvitla 12 317
  7. Viktor Pamula: Rozklad ministerstva zahraničných vecí pokračuje 10 533
  8. Viera Gáliková: Pelíšky - prečo tri pokusy o samovraždu 10 346
  1. Radko Mačuha: To si vážne myslíte, že premiér bol postrelený a že nieje zaočkovaný?
  2. Radko Mačuha: Kotlár je génius, objavil Tučík.
  3. Marcel Rebro: Fico potvrdil účasť na májových oslavách v Moskve. Prispejme mu na letenku
  4. Věra Tepličková: Predveľkonočné pašie alebo Aký štát, také Turínské plátno
  5. Radko Mačuha: Prejav Roberta Fica v Moskve. ( fikcia)
  6. Marcel Rebro: Raketový útok v Sumoch je aktom štátneho terorizmu
  7. Radko Mačuha: Čurilla? Veď to je magor.
  8. Věra Tepličková: Opäť bližšie ku snu stať sa policajtom
SkryťZatvoriť reklamu