Cloverfield je (akože) krycí názov operácie ministerstva obrany USA. Týka sa demolácie New Yorku kolosálnou nepriateľskou entitou. Je to tiež pôvodný názov filmu, ktorého reklamná kampaň v zahraničí dlhé mesiace fungovala na teasingovom princípe (akože) amatérskych záberov, zachytávajúcich túto katastrofu. U nás sa film na rovinu divákom prezentuje ako Monštrum.
Počin režiséra Matta Reevesa sa otvorene inšpiruje Záhadou Blair Witch. Všetko sledujete z pohľadu domácej digitálnej kamery. Akurát komornosť je nahradená godzillovským efektom a dekapitáciou Sochy slobody.
Roztrasená kamera v rukách Huda vás na rozlúčkovej párty zoznámi s hlavnými postavami. Odtiaľ sa (akože) neplánovane presúva do ulíc a podzemia devastovaného New Yorku. Sleduje tam osudy provizórnej záchrannej jednotky na čele s Robom, ktorý sa vybral do epicentra krízovej oblasti zachrániť svoju vyvolenú. Hnaný láskou, no stále trochu nepochopiteľne, sa vrhá na miesta, odkiaľ všetci normálni ľudia utekajú. Ostatní účastníci výpravy, tiež s poruchou pudu sebazáchovy, ho ešte nepochopiteľnejšie nasledujú.
A to je presne moment, ktorý sa bije so snahou o atmosféru autenticity. Film chce (akože) dokumentárne sprostredkovať osudy a správanie ľudí v hraničnej situácii. Blockbusterový scenár, prežitý z pohľadu obyčajného človeka. Fakt, že v takejto situácii by nenatáčal ani chronický tvorca videoblogov na Youtube, ilúziu autenticity búra. Starali by ste sa o panorámy pri úteku z padajúceho Brooklynského mosta? Tu svieti červená kontrolka aj v podstatne nebezpečnejších chvíľach.
Berúc do úvahy, že ide o efektný kinohit s vysokým rozpočtom, by ste nad týmto detailom boli ochotní prižmúriť oči. Je tu však ďalší problém. Sledovať hodinu a pol roztraseného videozáznamu je fyzicky namáhavé pre oči, pre slabšie žalúdky je tu ešte pridaná hodnota dávivého efektu. To je vysoká daň za umelé a nefungujúce sprostredkovanie realistickej atmosféry. Na druhej strane, len o málo filmoch môžete povedať, že ste sa pri nich skoro povracali, a pritom to nemyslíte ako metaforu.
Štýl podávania príbehu má našťastie aspoň nejaké klady. Monštrum pri prvom kontakte nevidíte v efektnom spomalenom zábere z krúžiacej helikoptéry. Servírujú ho po kúskoch a vy sa nemôžete dočkať, kedy ho uvidíte v plnej kráse. Milovníci sci-fi žánru v ňom asi spoznajú vzdialeného bratranca Rancora z Hviezdnych vojen, ktorý si cestou na Zem vyzdvihol na pomoc aj nejakých tých Votrelcov v rannom štádiu vývoja.
Keďže do nezeditovaného materiálu romantické flashbacky príliš nepasujú, (akože) neplánovane vystrkuje rožky v tých správnych momentoch pôvodný záznam na páske so silne sentimentálnym nádychom. Ošúchaný koncept katastrofických filmov preto zostáva zachovaný a príliš nenadchne. Rovnako ako výkony hercov.
Najväčšou hodnotou Monštra tak zostávajú digitálne efekty a vydarená zvuková stopa, čo však rozhodne pre celok ako taký nie je lichôtka. Pozrite si ukážku, (akože) uvidíte celý film.
Recenzia / film
Monštrum (Cloverfield), USA, 2008
Réžia: Matt Reeves
Scenár: Drew Goddard, kamera: Michael Bonvillain
Hrajú: Lizzy Caplan, Jessica Lucas, T. J. Miller, Michael Stahl-David, Mike Vogel, Odette Yustman.
Premiéra v SR: 27. marca 2008