Major armády USA, filmár, skladateľ a ilustrátor Theodor Geisel (1904 – 1991) síce umrel bezdetný, no i tak je pod pseudonymom Dr. Seuss jedným z najpopulárnejších amerických autorov literatúry pre deti. Jeho veršované knižky The Cat in the Hat, How the Grinch Stole Christmas aj Horton Hears a Who! sa u amerických detí dodnes tešia obľube a patria medzi klasiku, na ktorej vyrástli celé generácie Američanov.
Prirodzene, už v minulosti ich viac ráz sfilmovali pre televízie aj pre kiná. Prvý filmový príbeh sympatického slona Horton Hatches the Egg sa na plátnach kín objavil dokonca už v roku 1942! No svet Seussovej obrazotvornosti akoby sa vzpieral doslovnosti filmového pásu, o čom svedčí aj neúspech filmu Cat in the Hat s hviezdnym obsadením a rozpočtom 109 miliónov dolárov.
V našich končinách sa do povinného vianočného televízneho repertoáru dostala hraná snímka Grinch o huňatom zlomyseľníkovi, ktorý chce všetkým pokaziť Vianoce. I vďaka Jimovi Carreymu v hlavnej úlohe slávila úspech, u nás posilnený kongeniálnym prekladom (prebásnením) Zdeňka Svěráka, ktorý vo filme účinkuje aj ako rozprávač.
Opäť v mestečku čudných miniľudkov
Digitálne animovaný Horton sa odohráva (aj) na tom istom mieste ako Grinch – v mestečku čudných miniľudkov. Len kým v Grinchovi sa Kdovíkov nachádzal na snehovej vločke, tu je na zrnku prachu. Slon Horton jedného dňa začuje hlasy a zistí, že vychádzajú práve z prachového zrniečka. Vysvitne, že ho obývajú drobní Kdovíci, teraz bezmocne hnaní vetrom. Zodpovedný chobotnáč sa o Kdovíkov začne starať.
Problém je však v tom, že ostatné zvieratká mu neveria, považujú ho za výstredného až bláznivého či ešte horšie: nebezpečného fantastu a buriča. No a starosta Kdovíkova zasa musí presvedčiť spoluobčanov, že ich svet sa nachádza na zrnku prachu v kvietku ďateliny, ktorý nesie v chobote slon - a že práve tento slon je ich jedinou nádejou na spásu.
Svižné tempo i poetický humor
To, čo v detskej knižke pôsobí ako jednoduchý rozmarný príbeh, nadobúda v druhom pláne filmu nečakane priam rozmer drámy. Súboja pravdy a lži, individualizmu a kolektivizmu, zásadovosti a konformizmu. Pretože tvorcovia sa vyhli tézam, príbeh ponúka mnoho aplikácií – aj protirečivých. Ulahodí rovnako revolučne naladeným liberálom i hlboko veriacim konzervatívcom.
A – aby sme nezabudli – zabaví, rozosmeje a poteší dospelých aj deti. Vďaka dĺžke len 88 minút má dostatočné tempo, udržiava diváka v napätí, ale pobaví ho i jemným humorom s nádychom poetickej absurdity. Obraz strieda viacero techník i poetík s jemným nádychom parafráz a paródie, po výtvarnej stránke sa usiluje pridŕžať Seussových pôvodných ilustrácií a nemá ambície ohurovať technickou stránkou.
Oceniť treba i to, že tvorcovia českého dabingu, s ktorým sa Horton premieta aj na Slovensku, siahli opäť po Zdeňkovi Svěrákovi, čím otvorene nadväzujú na Grincha. Škoda len, že naša krajina je príliš nepatrná na to, aby sa vyplatilo pripraviť slovenský dabing. Lebo aj my u nás máme zopár šikovných autorov veršovanej detskej literatúry, ktorí sa stali klasikmi.
Recenzia/film
Horton (Horton Hears a Who!) USA 2008, 88 minút.
Námet: Theodor Geisel (ako Dr. Seuss). Scenár: Ken Daurio, Cinco Paul. Réžia: Jimmy Hayward, Steve Martino. Výtvarník: Thomas Cardone. Strih: Tim Nordquist. Hudba: John Powell.
V českom znení: Martin Dejdar, Petr Rychlý, Zdeněk Svěrák, Hana Talpová, Lukáš Hlavica, Tomáš Juřička, Filip Švarc, Jana Boušková, Hana Ševčíková a ďalší.
Premiéra v SR: 10. 4.