BRATISLAVA 17. apríla (SITA) - Za prvých desať dní ju navštívilo viac ako 2 500 návštevníkov. V SNM bude výstava do 31. augusta.
Výstava mapuje štyritisíc rokov dynastického obdobia Egypta, teda obdobia faraónskej kultúry na brehoch Nílu. Demonštruje to viac ako 200 najvzácnejších zbierkových predmetov z ôsmich múzeí z Česka, Slovenska a Nemecka. Unikátny projekt vznikol v spolupráci s pražským Národným múzeom - Náprstkovým múzeom ázijských, afrických a amerických kultúr a je jedným z najlepšie strážených v dejinách SNM. Pavel Onderka, ktorý je spolu s Janou Mynářovou autorom výstavy, tvrdí, že každý exponát má dôvod, prečo sa na výstave ocitol. Divácky najpríťažlivejšou je rakva hodnostára Kenamona, ktorý v starovekom Egypte zastával funkciu porovnateľnú s dnešným ministrom financií. Popri Kenamonovi uvidia návštevníci výstavy ešte jednu múmiu, a to egyptskej ženy Hereret. K lákadlám patrí aj reliéfny blok s vyobrazením Nefertiti a originálne predmety z hrobiek slávnych faraónov.
Miesto, kde boli pochovaní egyptskí králi, popisuje 17 chronologických panelov. Každá z trinástich miestností predstavuje jedno obdobie. Atmosféru navodzuje prechádzka stiesneným labyrintom, ktorý tvoria hrobky. Časť z nich kopíruje svoje predlohy z Théb, napríklad stĺpová sieň kráľovskej hrobky alebo dom staviteľov týchto hrobiek. Unikátnou je časť Údolie kráľov. Vďaka rekonštrukcii vybavenia izby a hrobky remeselníka získa návštevník presnú predstavu o tom, ako žili a pochovávali starovekí Egypťania.