Fotografka Lucia Nimcova získala minulý rok Cenu Oskára Čepana za svoj projekt Work demonstration, v ktorom pracovala s oficiálnym fotografickým archívom humenského Regionálneho kultúrneho strediska z obdobia jej detstva a dospievania – teda z obdobia normalizácie. Pripísala si zaň aj ďalšie dve ocenenia, vďaka čomu aktuálne vystavuje v Ríme.
Práca na Work demonstration nespočívala len v znovuobjavení, triedení a výbere fotografií, ale najmä v ich následnej vlastnej reinterpretácii. Inšpirovala sa ich špecifickou nekvalitou a dobovými spoločenskými absurditami, čo v knihe Unofficial komentuje: „Stojíš pred nejakou komisiou, ktorá o tebe rozhoduje.“ Nafotila teda kolekciu fotografií, v ktorých pre seba rekonštruovala vizuálne fragmenty minulosti.
Nimcová aktuálne pôsobí na Rijksakademie van beeldende kunsten v Amsterdame. Projekt Work demonstration dokončila a teraz jej prináša ohlasy na medzinárodnej úrovni. V poslednom čase zaň získala ďalšie, rovno dve ocenenia. Prvým bolo víťazstvo v talianskej fotografickej súťaži Fotografia Baume & Mercier International Award. Vďaka tomu sa aktuálne koná v reprezentatívnom Palazzo delle Esposizioni v Ríme výstava, na ktorej prezentuje komplexnú inštaláciu humenských fotografií pod konečným názvom Unofficial. Súčasťou ceny bolo aj vydanie citovanej knihy, ktorá definitívne uzaviera dvojročný osobný ponor do normalizačnej minulosti jej mesta.
Celkom čerstvé je víťazstvo v prestížnej súťaži profesionálnych fotografov Cena Oscara Barnacka, ktorú od roku 1979 udeľuje značka Leica. Porota tu z projektu Unofficial ocenila výlučne kolekciu dvanástich ňou vytvorených fotografií, v ktorých narúša stereotypné estetické definície pojmu „pekná“ fotka.
Autor: Ľubica Hustá, autorka je kunsthistorička