Bratislava 18. apríla (TASR) -
"Program je zostavený z bonbónikov, ktoré bývajú uvádzané ako prídavky na koncertoch," potvrdil pre TASR promotér turné Július Jackuliak z bratislavskej agentúry Feeling. Podľa jeho slov sú to strhujúce čísla nielen pre záujemcov o vážnu hudbu. Medzi ne patrí Paganiniho Cantabile a Capriccio No. 13, Cigánske melódie od Pabla Sarasateho, Bazziniho Tanec škriatkov. Tiež skladby Petra Parničana Zlaté husle, Jána Grenera Ruža, Miroslava Šmída Vyletel vták, Štefana Molotu Vandrovali hudci až po strhujúci D-dur čardáš od šéfa Zlatých huslí Martina Sleziaka.
"Veľký úspech mali na februárovom koncerte v talianskej Perugii," spomenul jeho účastník Jackuliak. K výbornému zážitku a propagácii slovenskej kultúry prispela vhodná akustika tamojšej historickej radnice, ktorá bola zaplnená aj vzácnymi hosťami.
Spolupráca Dalibora Karvaya s orchestrom sa začala pred dvoma rokmi, keď ako hosť 55-členných Zlatých huslí predviedol pred vypredaným hľadiskom NTC v Bratislave skladbu Franza Waxmana Carmen Fantasy, s ktorou vyhral prestížnu Cenu Eurovízie v Berlíne. Ohlas u publika dal podnet pre vznik projektu koncertu so Zlatými husľami v sedemčlennom obsadení, s programom postaveným na číslach svetového i slovenského repertoáru.
Karvay so Sleziakom sa poznajú dlhšie, študovali na konzervatóriu v Žiline u profesora Bohumila Urbana, ktorý je známy celou plejádou úspešných žiakov. Spolupráca dvoch výnimočných huslistov rôznej generácie a žánrov vytvorila javiskový program, ktorý je unikátny svojimi aranžmánmi aj interpretačným prevedením. O tom sa môžu presvedčiť návštevníci koncertov v Bratislave (28. apríla), o deň neskôr v Banskej Bystrici, v Prievidzi (14. mája) a v Levoči 15. augusta. "Termíny sme museli prácne prispôsobiť možnostiam interpretov," zdôvodnil Jackuliak.
V máji sa Karvay zúčastní koncertného turné s japonským komorným orchestrom, ktorý je zložený len zo samých sólistov pod taktovkou svetoznámeho dirigenta Seiji Ozawu. Tiež sa pripravuje na niekoľko súťaží, ktoré sa uskutočnia na jeseň tohto roka a denne na husliach cvičí aj desať hodín v prenajatom viedenskom byte alebo v škole v centre rakúskej metropoly. V novembri 2007 koncertoval v pražskom Rudolfíne, kde ako hosť Slovenskej filharmónie hral Čajkovského husľový koncert s veľkou odozvou divákov i odborníkov, ktorí ho prirovnávajú k českej husľovej legende Václavovi Hudečkovi. Tesne pred finále koncertu Daliborovi praskla struna v takej časti skladby, kde musel celý orchester zastaviť. Dalibor si vymenil husle s koncertným majstrom a bravúrne ho dohral za obrovského aplauzu publika. Zaujímavosťou je, že niečo podobné sa na tej istej scéne stalo v mladosti aj Václavovi Hudečkovi. Vlani na jeseň mohli slovenského virtuóza vidieť i počuť diváci v Mexiku na koncertoch s klaviristom Danielom Buranovským.
Zlaté husle odohrajú v prvom polroku 2008 vyše 30 predstavení s umeleckým súborom Lúčnica a ďalších viac ako 50 samostatných koncertov doma i v zahraničí. V lete sa pripravujú na vrchol sezóny, koncert veľkého orchestra Zlaté husle s atraktívnymi hosťami na Bratislavskom hrade, ktorý sa po vlaňajšej mimoriadne úspešnej premiére opäť uskutoční koncom augusta.