KOŠICE. Film by nemal byť len lacnou formou zábavy. Mal by viesť ľudí k tomu, aby premýšľali nad sebou i okolitým svetom, aby sa vyvarovali pascám, ktoré často nevedomky sami sebe chystajú.
Taký je odkaz dvoch velikánov európskeho filmu – Věry Chytilovej a Istvána Szaboa, ktorí vo štvrtok v rámci Febiofestu uviedli svoje diela v košickom filmovom klube Cinefil.
((1))Potížistka Chytilová
„Je pre mňa samozrejmé, že hovorím, čo si myslím a myslím si to, čo hovorím. Najmä mužom to nesmierne prekáža. Väčšinou ma vnímajú ako nepríjemnú bytosť. Preto ma niektorí kolegovia označujú za 'potížistku',“ povedala s úsmevom na besede s divákmi po projekcii dokumentu Potížistky ikona českého filmu, režisérka a scenáristka Věra Chytilová(na snímke SITA naľavo).
Päťdesiatminútový dokument je obžalobou systému, ktorý redukuje funkciu ženy na nástroj reprodukcie a slúžku silnejšiemu pohlaviu.
S typickým sarkazmom o ženách a Novej Guinei
O svojich bežných problémoch, ktoré spoločnosť ignoruje, vypovedajú jednoduché ženy z obce Třešť, herečka zo Zlína či vedecká pracovníčka z Prahy. Všetky sú rozhodnuté bojovať na svojom poli za rovnosť šancí.
Chytilová sa v Košiciach predstavila nielen ako skvelá režisérka, ale aj v úlohe výborného rozprávača s typickým sarkazmom. „Zastúpenie žien v politike je v Čechách asi také ako v Novej Guinei. V severských krajinách je v politike nadpolovičná väčšina žien. Nechápem, čoho sa bojíme, nerozumiem, prečo väčšina žien, aj keď je nespokojná so svojím životom, mlčí. Ja som si svoju pozíciu vydupala, vybojovala. Bojujte a dupte,“ vyzvala dámy.
((2))Košických fajnšmekrov rovnako potešila aj prítomnosť Oscarom ovenčeného maďarského režiséra Istvána Szabóa. Cenu Americkej filmovej akadémie získal za film Mefisto (1981). Na Febiofeste premietli snímku Plukovník Redl. Svetovo rešpektovaný režisér svoj film nielen uviedol, ale dlho do noci debatoval s divákmi.
„Keď si ráno otvorím noviny a čítam, kto chce koho odstrániť, zlikvidovať, zničiť, kto koho nenávidí, rozmýšľam, kde to všetko má korene. Myslím si, že ich treba hľadať v dejinách strednej Európy,“ hovoril o svojich dielach 70-ročný uznávaný umelec.
Szabóova stredná Európa
Plukovník Redl je vzorným dôstojníkom rakúsko-uhorskej armády. Jeho ochota bezvýhradne slúžiť rozpadávajúcej sa monarchii sa nakoniec obráti proti nemu. Sám sa stane obeťou režimu.
„Hoci sa tento skutočný príbeh odohral v rakúsko-uhorskej monarchii, podobné sa môžu stať aj dnes. Každá moc je schopná kohokoľvek zneužiť vo svoj prospech. A keď ho nepotrebuje, odkopne ho. Toto je stredná Európa,“ hovoril Szabó.