BRATISLAVA. Biely a čierny – pozitív a negatív. Keď sa naše národné filmové ceny Slnko v sieti rozdávali po prvý raz, títo dvaja páni stáli na pódiu a celý čas sa hádali, či nakrúcať u nás filmy zmysel má, alebo nemá. Za nimi bolo postavené lešenie a pod ním bol schovaný červený koberec. Ešte ho vraj nebolo prečo vyberať, pretože naša kinematografia je iba v rekonštrukcii.
To bolo v roku 2006. V sobotu sa Slnká v sieti rozdávali po druhý raz, a už to vyzeralo trochu veselšie. Nominovaných filmov bolo jedenásť, a tí, čo ich chodili vyhlasovať, sa mohli trochu uvoľniť.
Väčšina bude urazená
Rečníci už neboli zaťažení patetickými rečami o tom, čo to vlastne film znamená a čo to vlastne sú, všetky tie filmové profesie. Petra Polnišová sa roztopašne lepila na Jiřího Bartošku, lebo je riaditeľom festivalu v Karlových Varoch, Csongor Kassai ako osvedčený prekladateľ z maďarčiny vyskúšal pretlmočiť aj prejav Romana Luknára v španielčine a Lukáš Latinák vysvetlil Monike Hilmerovej, že by nemala myslieť, pretože je herečka.
Situáciu na javisku prišiel z času na čas skontrolovať šarmantný hostiteľ večera Marián Labuda. Vyzeral spokojne. Mal síce podozrenie, že po rozdaní cien bude väčšina filmárov urazená, skúsil to však prekryť optimistickým zvolaním do budúcna: „Poďme rýchlo niečo nakrútiť, aj keď sa nám nechce!“
Úspešné koprodukcie
Minulé dva roky sme nakrútili aj koprodukcie, o Slnko v sieti súťažil Menzlov film Obsluhoval som anglického kráľa a Tajnosti Alice Nellis. Oba boli úspešné. Martin Huba, teda Hrabalov Skřivánek, má cenu za vedľajšiu postavu, a Iva Bittová, hrdinka filmu Tajnosti, sa stala najlepšou herečkou v hlavnej úlohe.
Väčšinu večera však odznievalo stále to isté slovo – Muzika. Stala sa najlepším filmom, cenu dostal i režisér Juraj Nvota a herci Ľuboš Kostelný a Jana Oľhová. Iný film sa spomínal už len vtedy, keď cenu za kameru dostával Richard Krivda, on je totiž kameramanom dokumentu Martin Slivka: Muž, ktorý sadil stromy.
Zabudnutí debutanti
Bolo celkom prirodzené, že v sobotu večer sa hovorilo aj o dokumente Marka Škopa Iné svety a animovanom filme Ivy Šebestovej Štyri. Prvý už zvíťazil aj v Karlovych Varoch, druhý pôjde o pár týždňov na slávny festival animovaného filmu do Annecy.
Aj tak to však nebol úplný obraz našej najsúčasnejšej kinematografie. Žiadna cena nezostala filmom Polčas rozpadu a Návrat bocianov. A do nominácií cez hlasovanie akadémie ani len neprešli filmy Démoni a Rozhovor s nepriateľom.
Minulý rok ich nakrútili debutujúci režiséri. Podarilo sa im zohnať peniaze, hoci ešte nemajú meno ako Jiří Menzel. Keby sa im v sobotu večer pri odovzdávaní Slnka v sieti ušla minútka navyše, mohla pokročilá rekonštrukcia našej kinematografie vyznieť ešte optimistickejšie
Slnko v sieti
Najlepší film: Muzika
Najlepšia réžia: Juraj Nvota (Muzika)
Najlepší scenár: Ondrej Šulaj (Muzika)
Mužský herecký výkon v hlavnej úlohe: Ľuboš Kostelný (Muzika)
Ženský herecký výkon v hlavnej úlohe: Iva Bittová (Tajnosti)
Mužský herecký výkon vo vedľajšej úlohe: Martina Huba (Obsluhoval som anglického kráľa)
Ženský herecký výkon vo vedľajšej úlohe: Jana Oľhová (Muzika)
Najlepšia kamera: Richard Krivda (Martin Slivka: Muž, ktorý sadil stromy)
Najlepšia hudba: Róbert Mankovecký (Muzika)
Najlepší strih: Alois Fišárek (Muzika)
Najlepší zvuk: Tom Korr (Muzika)
Najlepší výtvarný počin: Mona Hafsahl, Peter Čanecký, Juraj Steiner, Emil Drličiak (Muzika)
Najlepší dokumentárny film: Iné svety
Najlepší animovaný film: Štyri
Najlepší zahraničný film: Grbavica (Bosna a Hercegovina)
Cena za prínos slovenskej kinematografii: kameraman Vincent Rosinec, strihač Maximilián Remeň
Cena 300 000 Sk pre mladého tvorcu: Iva Šebestová