BRATISLAVA 21. apríla (SITA) - ícii, pre ktorú ich urobili. Minulý rok všetky výstavy SNM videlo 1 191 577 návštevníkov. O sumáre výstavných aktivít SNM za rok 2007 informoval generálny riaditeľ SNM Peter Maráky. K najnavštevovanejším výstavám SNM patrili podľa Marákyho Mamuty na Slovensku a Operácia Anthropoid, Atentát na Heydricha. "Výstava Mamuty na Slovensku, ktorú sme po Bratislave zreprízovali aj v Martine, sa medzi návštevníkmi stretla s mimoriadne veľkou odozvou a jej reprízovanie v Martine vytvorilo nový rekord v návštevnosti tejto historickej expozície SNM," povedal pre agentúru SITA Peter Maráky.
Šéfa SNM potešil aj divácky záujem o unikátnu historickú výstavu Operácia Anthropoid, ktorá návštevníkom priblížila významnú udalosť z československých dejín - atentát na zastupujúceho protektora Protektorátu Čechy a Morava Reinharda Heydricha v Prahe v máji 1942. "Som rád, že aj takáto udalosť sa stretla medzi návštevníkmi SNM s veľkým ohlasom. Že bol o ňu nebývalý záujem. Splnili sme úlohu, pre ktorú naša inštitúcia existuje," pokračoval generálny riaditeľ SNM. "Zo zaujímavých výstav spomeniem ešte Chute a vône Slovenska, na ktorej sa podieľalo niekoľko našich odborných pracovísk a múzeí národnostných a etnických menšín na Slovensku. Jej prínosom bolo predstavenie slovenskej kuchyne a slovenského kulinárstva so všetkých, čo k tomu patrí," dodal Maráky.
Medzi najúspešnejšie projekty, ktoré pracovníci SNM minulý rok urobili v jeho sídelnej budove v Bratislave, patrila prehliadka celoživotnej tvorby Ignáca Bizmayera, jedného z najvýznamnejších slovenských keramikárov 20. storočia. Návštevníkov expozícií na Vajanského nábreží zaujala aj výstava Život bobra, výstava Jaroslav Ježek - Život je len náhoda a Nikola Tesla - človek, ktorý rozsvietil svet. Poslednú menovanú výstavu, ktorá bola v budove SNM na prelome rokov 2007/2008, videlo za osem týždňov viac ako 20-tisíc ľudí.
SNM je najväčšia kultúrna inštitúcia na Slovensku, ktorej hlavnou úlohou je zhromažďovať, ochraňovať a odborne spracovávať a zhodnocovať zbierkové predmety, ktoré dokumentujú slovenskú kultúru a kultúru etník žijúcich na území Slovenskej republiky. SNM v minulom roku nadobudlo celkom 87 826 kusov zbierkových predmetov. Vedenie SNM dnes na verejnom odpočte medzi najvýznamnejšie prírastky do zbierkového fondu zaradilo striebornú korunu na tóru, hromadný nález strieborných predmetov z doby rímskej z Tlstej hory pri Vrbovom a nález leténských predmetov z Pohanskej pri Plaveckom Podhradí. Z tohto počtu nových prírastkov sa pracovníkom SNM podarilo v roku 2007 odborne ošetriť 16 797 predmetov. "Novou aktivitou SNM, ktorá by mala prispieť k zlepšeniu organizácie práce v oblasti odbornej evidencie zbierkových predmetov, ktorých SNM doteraz zhromaždilo už 440 501 kusov, je elektronické spracovanie predmetov v druhostupňovej evidencii a digitalizácia kultúrneho dedičstva. Pre plnenie tejto úlohy 1. novembra 2007 v SNM založili oddelenie Centrálnej evidencie múzejných zbierok (CEMUZ) a k dnešnému dňu máme elektronicky zaevidovaných 147 396 zbierkových predmetov zo 48 slovenských múzeí, ktoré sa do tohto projektu zapojili," informoval Branislav Rezník, zástupca generálneho riaditeľa SNM. "V roku 2006 sme mali elektronicky zaevidovaných iba 32 546 zbierkových predmetov," dodal Rezník. Ako ďalej uviedol, medzi základné úlohy SNM patrí aj vedecko-výskumná činnosť. V rámci nej pracoviská SNM riešili minulý rok 154 úloh. "Najviac terénnych prieskumov a výskumov sa teraz realizuje v archeológii, a to najmä v tých lokalitách, kde je plánovaná výstavba diaľnice a iných významných investičných projektov," vysvetlil Branislav Rezník.
Podľa Marákyho významným činom tejto inštitúcie bola aj výstava Slovensko v 16. až 19. storočí, ktorú doteraz videli najmä zahraniční návštevníci v 23 krajinách a 33 lokalitách. "Základnou témou tejto výstavy je informácia o tej časti Európy - dedičstve Uhorského kráľovstva, v ktorom po roku 1918 žijú nástupnícke národy, medzi nimi aj Slováci. Sme radi, že SNM v úzkej spolupráci s Ministerstvom zahraničných vecí SR úspešne prezentovalo Slovenskú republiku aj v zahraničí. Výstavu už videli v Izraeli, Poľsku, Lotyšsku, Estónsku, Bielorusku, v troch mestách Francúzska a v Luxembursku," povedal Maráky. SNM dostalo vlani od Ministerstva kultúry SR na svoju činnosť takmer 183 miliónov korún. Okrem tejto sumy vedenie SNM získalo približne päť miliónov od Poštovej banky, ktorá je generálnym partnerom SNM a približne 12 miliónov Sk zo štrukturálnych fondov Európskej únie a Nórskeho kráľovstva. Financie z EÚ a z Nórska boli účelovo použité na opravu šindľových striech v Múzeu slovenskej dediny v Martine - Jahodnícke Háje. Nadácia SPP poskytla SNM päť miliónov korún na obnovu kaštieľa v Dolnej Krupej a ďalších viac ako 11 miliónov Sk SNM minulý rok čerpalo z grantu Európskeho sociálneho fondu na rozvoj ľudských zdrojov. Zásluhou týchto aktivít SNM jednu tretinu svojej celoročnej činnosti financuje z mimorozpočtových zdrojov, čo dnes pri bilancovaní roka 2007 ocenili aj zástupcovia Ministerstva kultúry SR.