SME

Hudobný kalendár na stredu - Roy Orbison

Spevák a gitarista Roy Orbison patril a dodnes patrí medzi predných interpretov rockovej éry. Počas svojej dráhy si vyslúžil pomenovanie Mistr Big O. Narodil sa 23. apríla 1936 v meste Vernon v americkom štáte Texas...

Bratislava 22. apríla (TASR) - Roy Orbison, *23.apríla 1936, +6.decembra 1988

Spevák a gitarista Roy Orbison patril a dodnes patrí medzi predných interpretov rockovej éry. Počas svojej dráhy si vyslúžil pomenovanie Mistr Big O. Narodil sa 23. apríla 1936 v meste Vernon v americkom štáte Texas. Už na strednej škole spieval so skupinou "Wink Westerners". Po ukončení školy študoval geológiu na West Texas State University. Jeho spolužiakom na univerzite bol ďalší známy Američan, spevák Pat Boone. V roku 1955 spieval so skupinou "Teen Kings". Prvé piesne nahral Roy Orbison v mestečku Clovis v Novom Mexiku. Tam mal štúdio Norman Petty, manažér ďalšieho známeho Američana Buddy Hollyho. Tam neuspel a demo snímky poslal do spoločnosti Sun v Memphise. V júli 1956 prišiel do Memphisu osobne. Konkurz u Sama Phillipsa v spoločnosti Sun Records bol úspešný. Ešte v júli nahráva skladbu "Ooby, Dooby". Tá sa stala jeho prvým hitom.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Po úspešnom odpichu u firmy Sun v Memphise sa v roku 1957 presťahoval Roy Orbison do Nashville, ktoré bolo v tej dobe kolískou americkej country hudby. Prvým hitom na novom mieste bola skladba Claudette, ktorú zložil pre svoju manželku. V zástupe hviezd, ktoré v tej dobe v Nashville pôsobili, si Orbison netrúfal vydať sám túto skladbu. Preto ju ponúkol už vtedy známej dvojici Everly Brothers. Ich nahrávka vyšla v máji 1958 a bola úspešná.

Prvý vlastný veľký úspech si na svoje konto pripísal Roy Orbison v júli 1960. Prerazil vlastnou skladbou s názvom "Only The Lonely". Najprv ju ponúkol Elvisovi Preslymu, ten odmietol, podobne aj Everly Brothers. Tak ju nahral sám a oplatilo sa. Pieseň sa dostala na 2. miesto americkej hitparády. Predaj platní prevýšil sumu milión kópií. V Británii bola táto skladba ešte úspešnejšia, hitparádu viedla dva týždne. Skladba "Only The Lonely" priniesla Royovi Orbisonovi popularitu. Gratuláciu poslal aj Elvis Presley, ktorý ju odmietol nahrať. Povzbudený týmto úspechom nahráva Orbison ďalšie piesne. Jedna z nich "Running Scared" viedla v júni 1961 viedla americký rebríček, predaj prevýšil milión kópií. Za ňu si pripevnil Orbison na stenu úspechov druhú zlatú platňu. Ani tá tretia na seba nenechala dlho čakať. Dostal ju v októbri 1961 za pieseň "Cryin", štvrtú potom v marci 1962 za skladbu "Dream Baby".

SkryťVypnúť reklamu

Rok 1963 začal Roy Orbison úspešne. V hitparáde bodovala počas marca skladba "In Dreams". V máji pri ceste do Alabamy na koncert si v lietadle zabudol dioptrické okuliare. Tak si nasadil tmavé slnečné. Keďže po koncerte hneď odlietal na britské turné v spoločnosti Beatles a Gerry & The Pacemakers, bol nútený nosiť tmavé okuliare ďalej. Množstvo fotografií z tohto turné Orbisona prezentovalo do tej miery, že tmavé okuliare ostali ako súčasť jeho image. V septembri 1963 si turné po Británii zopakoval v spoločnosti skupín Searchers, Brian Poole & Tremeloes a Freddie & The Dreamers. Úspešný rok 1963 ukončil Roy Orbison v novembri hitom "Blue Bayou".

Rok 1964 začal Roy Orbison hneď v januári austrálskym turné spolu so skupinou Beach Boys. V marci už koncertoval v Británii. 28. narodeniny oslávil na večierku v spoločnosti skupiny Beatles. V júni viedol anglický rebríček so skladbou "It's Over". O tri mesiace si pripísal na svoje konto ďalší úspech. V septembri 1964 viedol americký rebríček so skladbou Pretty Woman. Rovnako prvá bola aj v Anglicku, predaj singlov prevýšil sumu milión výliskov a priniesol Orbisonovi šiestu zlatú platňu.

SkryťVypnúť reklamu

V novembri 1964 sa Roy Orbison s manželkou Claudette rozviedol. Odluka však trvala iba niečo viac ako rok a pol a v Nashville sa znova zobrali. V januári 1965 koncertoval Orbison v Austrálii vo dvojici s Rolling Stones. V marci 1966 je opäť na britskom turné. V Birminghame počas jazdy spadol s motocyklom a zlomil si nohu. Turné dokončil s barlami, pri koncerte sedel na stoličke. Druhá havária mu bola osudnou. 6. júna 1966 pri spoločnej jazde motocyklom spadla počas jazdy manželka Claudette a zraneniam podľahla. Mala 25 rokov.

Ešte sa poriadne nevyrovnal so stratou manželky a o dva roky zažil ďalšiu osobnú tragédiu. 14. septembra 1968 počas turné v Británii zachvátil jeho dom v Nashville požiar. V plameňoch zahynuli dvaja starší z jeho troch synov, Roy junior a Tony. Tieto dve rodinné tragédie poznamenali Orbisona na veľmi dlhú dobu. To sa prenieslo aj do koncertného imidžu. Stal sa uzavretým, počas vystúpenia stál na pódiu prakticky bez pohnutia, bez mimiky, iba s poďakovaním za potlesk.

SkryťVypnúť reklamu

Roy Orbison chcel na všetko zabudnúť. V anglickom Leedse sa zoznámil s Nemkou Barbarou Wellhonen, vzali sa, a v apríli 1970 sa aj s rodinou presťahoval do nemeckého Bielefeldu. Možno na to mala vplyv ešte jedna skutočnosť, Roy Orbison bol viac populárny aj ocenený v Británii než v rodných Spojených štátoch. V prvej polovici 70-tych rokov ustúpil Roy Orbison zo scény. Fanúšikom sa pripomenul v roku 1973 kompiláciou "All Time Greatest Hits". O tri roky vychádza ďalší výber hitov Best Of Roy Orbison. Na začiatku roka 1977 sa vrátil do Ameriky.

Prichádzajú zdravotné problémy a 18.januára 1978 sa v Nashville podrobil operácii srdca. To ho skoro na 10 rokov vyradilo z intenzívnej muzikantskej činnosti. V roku 1980 za duet so speváčkou "Emmylou Harris" dostal cenu Grammy. Na pódiu a v štúdiu sa objavoval sporadicky. Američania však na jeho úspechy nezabudli a v januári 1987 ho uviedli do Rockovej dvorany slávy.

SkryťVypnúť reklamu

V novembri 1988 sa Roy Orbison stal členom hviezdnej formácie Georgea Harrisona "Travelin' Wilburys". Hral v nej pod pseudonymom Lefty Wilbury. Do pätice patrili ešte Bob Dylan, Tom Petty a Jeff Lynn. Nahrali album s rovnomenným názvom. K tejto platni patrí aj príjemná historka. Pod neznámym menom "Travelin' Wylburys" ju ponúkli na vydanie viacerým vydavateľstvám všetky však odmietli s približne rovnakou odpoveďou stačilo kópie Dylana či Orbisona. Nakoniec ju vydali sami a viedla rebríčky na oboch brehoch veľkej mláky.

Projekt Traveling Wilburys pätice špičkových muzikantov Roy Orbison, George Harrison, Bob Dylan, Tom Petty a Jeff Lynn mal veľký úspech, pripravovalo sa koncertné turné a "Hviezdy" začali chystať druhú platňu. Z turné však nakoniec zišlo a druhú platňu už nahrali vo štvorici bez Roya Orbisna. Pár dní po vydaní prvého albumu, 6. decembra 1988 Roy zomrel na srdcový infarkt. Dva dni predtým ešte koncertoval v Clevelande. Starosta mesta Wink, kde Orbison vyrastal, vyhlásil 6. december za deň spomienky na Roy Orbisna.

SkryťVypnúť reklamu

Roy Orbison sa stal ešte za života legendou, jeho piesne počúvali fanúšikovia popu, country aj pravoverní rokeri. Poslednej zlatej platne za skladbu "You Got It" sa už nedožil. Tá bola úspešná v hitparádach mesiac po jeho smrti. Vyšla na singli aj albume, ktorý nahral tesne pred smrťou "Mystery Girl". Rovnako sa už nedožil ceny Grammy za koncertný album "Black And White Night", čo bol záznam vystúpenia z roku 1987. Pri ňom spoluúčinkovali známe tváre ako Bruce Springsteen či Elvis Costello.

Mistr Big O., to bol prívlastok, ktorý dostal Roy Orbison. Pri jednom z koncertov sa stretol aj so skupinou U2. Slovo dalo slovo a dvojica Bono - Edge mu zložila skladbu "She's A Mistery To Me". Aj túto nájdeme na albume "Mistery Girl". V hitparáde mal Roy Orbison 23 piesní a jeho muzikantskú dráhu dnes mapuje viac ako 45 albumov a množstvo rôznych kompilácií.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Kultúra

Komerčné články

  1. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  2. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  2. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  3. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  1. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 12 864
  2. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 5 625
  3. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody 4 669
  4. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 3 731
  5. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 3 222
  6. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 3 152
  7. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 2 704
  8. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy? 2 256
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Daniel Bíro: Komiksy manga sú v súčasnosti tále populárne a obľúbené. Vedeli ste, že majú charakteristický štýl kresby a čítania?
  2. Melita Gwerková: Keď sa múza stane slávnejšou ako jej obdivovateľ
  3. Zuza Fialová: Viac konzumu - viac nešťastia. Súmrak modernity v dvoch zásadných knihách.
  4. Katarína Mikolášová: Banja Luka je dnes živým centrom kultúry a turistiky
  5. Adriana Boysová: Volajme ho Sam. Vypočutý Bohom.
  6. Martin Šuraba: Harry Potter: Čarodejnícky almanach
  7. Jozef Černek: Ako vznikajú kulisy
  8. Ľuboš Vodička: Technické múzeum vo Viedni
  1. Martin Ondráš: Slintačka a krívačka - prečo to celé nesedí 45 960
  2. Vlado Jakubkovič: Otvorený list Generálnemu prokurátorovi 19 584
  3. Michael Achberger: Revolučný trik na chudnutie: Ženy si ho pochvaľujú, trvá len 5 minút denne 19 487
  4. Natália Milanová: Ministerstvo kultúry objednalo tanečné odevy pre žiakov od stavebnej firmy 18 132
  5. Marcel Rebro: Armádny kaplán: všetci chlapci sú mŕtvi. Pošlite drony, nech ich pomstíme 13 303
  6. Radko Mačuha: To si vážne myslíte, že premiér bol postrelený a že nieje zaočkovaný? 11 266
  7. Viktor Pamula: Rozklad ministerstva zahraničných vecí pokračuje 10 563
  8. Viera Gáliková: Pelíšky - prečo tri pokusy o samovraždu 10 531
  1. Radko Mačuha: To si vážne myslíte, že premiér bol postrelený a že nieje zaočkovaný?
  2. Radko Mačuha: Kotlár je génius, objavil Tučík.
  3. Marcel Rebro: Fico potvrdil účasť na májových oslavách v Moskve. Prispejme mu na letenku
  4. Věra Tepličková: Predveľkonočné pašie alebo Aký štát, také Turínské plátno
  5. Radko Mačuha: Prejav Roberta Fica v Moskve. ( fikcia)
  6. Marcel Rebro: Raketový útok v Sumoch je aktom štátneho terorizmu
  7. Radko Mačuha: Čurilla? Veď to je magor.
  8. Věra Tepličková: Opäť bližšie ku snu stať sa policajtom
SkryťZatvoriť reklamu