SME
Štvrtok, 21. január, 2021 | Meniny má VincentKrížovkyKrížovky

V sobotu sa začína festival Multiplace

Multiplace je sieť ľudí a organizácií, venujúcich sa interakcii médií a technológií s umením, kultúrou a spoločnosťou. Vyvrcholením aktivít siete je každoročný festival, ktorý sa koná zároveň na viacerých miestach sveta v rovnakom čase. Jeho program sa sk

Multiplace je sieť ľudí a organizácií, venujúcich sa interakcii médií a technológií s umením, kultúrou a spoločnosťou. Vyvrcholením aktivít siete je každoročný festival, ktorý sa koná zároveň na viacerých miestach sveta v rovnakom čase. Jeho program sa skladá z dielní, inštalácií, diskusií, koncertov, performance, výstav, prezentácií, či projekcií a streamu.

Siedmy ročník medzinárodného festivalu sieťovej kultúry MULTIPLACE sa začína už počas víkendu. V sobotu 26. apríla 2008 sa uskutoční otvorenie festivalu v Bratislave, kde sa o 19:00 koná vernisáž Soundbusu potulnej galérie nomadSPACE, ktorý bude "zaparkovaný" pred A4 - nultým priestorom. O 20:00 návštevníkov čaká premiérový koncert novej slovenskej elektronickej formácie BULKLADUNG, po ktorej nasleduje party VERMIN v Subclube.

Organizátori vás pozývajú vychutnať si novinky z oblasti elektronickej, či experimentálnej hudby, do ktorých produkcie sa môžete aj tvorivo zapojiť, pozrieť si netradičné umelecké diela, výstavy, videá, či filmy, pobaviť sa s kurátormi súčasného umenia, či samotnými umelcami o videoumení, či s internetovými profesionálmi o znovunadobudnutí médií. Môžete si skúsiť stať sa súčasťou happeningu, či dokonca počítačovej hry.

Multiplace sa uskutoční v dňoch 26. apríla - 3. mája 2008 v šestnástich mestách a miestach sveta s infocentrami v Bratislave a Brne. Pre lepšiu orientáciu vás upozorňujeme na najzaujímavejšie udalosti v rôznych mestách, celý program môžete nájsť na www.multiplace.sk.

BÁHOŇ (FreeDom):

1.5. 2008 o 17:30 - Choreografia HTML kódu (Viera Levitt v diskusii s Ursulou Endlicher)

Ursula Endlicher predstaví svoj projekt html_butoh, ktorý vracia ľudské telo naspäť do technického sveta internetu

Skype to: verster_freedom

Mladý papagáj Verster čaká na Skype na váš telefonát... naučte ho rozprávať svojou rečou, aby ste si mohli kedykoľvek spolu poklábosiť.

BANSKÁ BYSTRICA (Europa Culture Centre):

26.4. 2008 o 20:00 - Multiplace BB I. - Juraj Hubiňák / Romina Daniele / Maroš Rovňák

Hudobné vystúpenia a audiovizuálna performance

28.4. 2008 o 19:00 - Multiplace BB II. - SoundBus / videoart / TABLE / Job Karma

Soundbus - audiovizuálna galéria na kolesách, viedoset z umeleckých škôl v Brne, Košiciach a Banskej Bystrice, audiovizuálne performance TALBLE (Roman Štetina a Dominik Gajarský) a Job Karma.

BERLÍN:

26.4. - 3.5. 2008 - INTERCITY TELEPORT

Internetová inštalácia, ktorá napodobňuje prácu na hre ako Super Mario.

27.4. o 15:00 - Gaby Bila-Gunther aka Lady Gaby (Kreuzberg)

Verejná performance, ktorá používa hovorené slovo spolu s grafiti tagom „POET" ako pozadím, ktoré reflektuje špecifické kultúrne, politické a mestské aspekty časti Berlína Kreutzberg.

BRATISLAVA:

26.4. o 19:00 - Soundbus / nomadSPACE - vernisáž pred A4 - nultým priestorom

Potulná galéria nomadSPACE prezentuje súčasné tendencie rakúskeho soundartu. Soundbus pokračuje navštíviť aj ostatné lokácie festivalu

26.4. o 20:00 - LETOM NETOM (A4 - nultý priestor)

Premierový koncert novej formácie BULKLADUNG (v preklade "hromadný náklad"), ktorá predstavuje sociálnu sieť hudobníkov z domácej scény experimentálnej elektronickej hudby otrávených konceptuálnym hraním: Oliver Rehák, Slávo Krekovič, Marek Piaček, dskg, Daniel Tóth, Jonatán Pastirčák

26.4. o 22:00 - VERMIN (Subclub)

Akcia, ktorá sa snaží vyplniť prázdny priestor na poli bratislavskej klubovej scény, kde alternatívnejšie a extrémnejšie štýly tanečnej (i netanečnej) elektronickej hudby nemajú veľké zastúpenie. Vystúpia: To Live And Shave In L.A. (US), The Teknoist (UK), Sickboy (BE), Sepix (AT), Urbanfailure (SK), Misyar (SK)

27.4. o 18:00 - Akurátni kurátori - Projekt 40jahrevideokunst.de (Galéria 13 kubikov)

V rámci cyklu Akurátni kurátori prezentuje Maria Schmidt /DE/ projekt 40jahrevideokunst.de Súčasťou jej rozprávania o „videoumení dnes" bude projekcia výberu videí z monumentálneho projektu spolkovej nadácie Kulturstiftung des Bundes.

30.5. 2008 o 19:00 - Mikroskop 01 - záver výstavy Mateja Bezúcha (Galéria 13 kubikov)

Prednáška a diskusia s autorom a jeho hosťom na tému ich vlastnej tvorby v kontexte využitia nových technológií v súčasnom vizuálnom umení a dizajne.

3.5. 2008 o 20:00 - MULTIPLES (A4 - nultý priestor)

Planningtorock (UK), AIDS Wolf (CA), Michal Valent (SK) (dskg), Georgij Bagdasarov (RU)

Záverečný festivalový hudobný večierok s exkluzívnymi zahraničnými hosťami: britská veľvyslankiňa z Iabelu Chicks On Speed Records, šialené kanadské noise-rockové kvarteto a elektronické duo, ktoré vytvorí internetový audiomost medzi Petrohradom a Bratislavou

26.4. - 3.5. Placetellers Bratislava-Vienna (verejný priestor)

Projekt prepojí ľudí, miesta a príbehy v Bratislave a vo Viedni. Jeho cieľom je poľudštiť mestskú krajinu, sprístupniť stopy, ktoré ľudia zanechávajú v urbánnych vzorcoch a snažiť sa ich čítať ako kolektívny príbeh.

BRNO:

26.4. 2008 o 12:00 - 21:00 Elektro Jam (Dům pánů z Kunštátu)

Spontánny hudobný happening elektro nadšencov, ošľahaných profíkov, mcs aj synth freaks.

26.4. 2008 o 22:00 - REACTOR RBMK2008 (Dům pánů z Kunštátu)

Zvuková inštalácia. Počítač (teda reaktor) s Pure Data aplikáciou, ktorá bude na základe špecifického algoritmu 24 hodín denne spracovávať a modulovať zvukové dáta.

28.4. 2008 o 14:30 Webové archivy, databáze a projekty zprostředkování umění (Dům pánů z Kunštátu)

Blok prednášok a prezentácií Nové médiá. Mnohost perspektiv, hostia: Michal Čudrnák, Martin Micka, Terezie Nekvindová, Jan Vidlička, František Zachoval, Jan Habrman,
Michal Klodner a Lenka Dolanová, Dušan Barok

29.4. 2008 o 12:30 - 16:30 Nová média ve vzdělávání a nová média v teoriích (Dům pánů z Kunštátu)

Blok prednášok a prezentácií Nové médiá. Mnohost perspektiv, hostia: Jaroslav Vančát, Jan Svoboda, Barbora Škaloudová a Lucie Štůlová Vobořilová, Magdalena Kobzová, Jana Horáková, Denisa Kera,
Lenka Dolanová, Filip Cenek

1.5. 2008 o 17:00 Welcome to FaVU Electronic Cafe Obsessions (Kunštátksá trojka+FaVU)

Imaginárna kaviareň na FaVU, ktorú budú pomocou streamu tvoriť štyri obľúbené kaviarne v Brne, Prahe, Hradci Králové a Budapešti.

02.5.2008 o 16:00 - Mladá Míza (Dům pánů z Kunštátu)

Verejná prezentácia hudobných projektov a experimentov vzniknutých z elektronického podhubia miestnej umeleckej scény

26.4. - 3.5. 2008 UCHOKO - PŘEHLÍDKA SOUČASNÉ HUDEBNĚ OBRAZOVÉ TVORBY A KOMUNIKACE (Dům pánů z Kunštátu)

Behom jedného týždňa predstaví UCHOKO celú škálu umeleckých prístupov, tvorivých postupov a foriem súčasnej audiovizuálnej scény.

BUDAPEŠŤ:

26.4. - 3.5. 2008 - INTERCITY TELEPORT

Internetová inštalácia, ktorá napodobňuje prácu na hre ako Super Mario.

GLASGOW:

26.4. - 3.5. 2008 - INTERCITY TELEPORT

Internetová inštalácia, ktorá napodobňuje prácu na hre ako Super Mario.

KOŠICE:

23.4. 2008 o 20:00 - Job Karma /PL/ (IC Culture Train - Centrum súčasných umení)

Projekt, ktorý vznikol v r. 1997 v poľskej Wroclawi ako audiovizuálna formácia, ktorá objavuje trans-ambientnú a postindustriálnu estetiku.

29.4. 2008 o 20:00 - Niečo je červené (Kasárne - Kulturepark)

Multimediálna performance, ktorá je výsledkom medzinárodného tvorivého workshopu francúzskych a slovenských umelcov pod vedením francúzskej režisérky Nathalie Veuillet.

NITRA:

29.4. 2008 o 18:00 - Parazit (Nitrianska galéria / Bunker)

Vernisáž výstavy mladého sochárskeho umenia v galérii s netradičným prístupom, kde umelec neprezentuje svoje umenie v galérii, ale na nej (objekty sú spracované priamo do stien galérie), zahrá kapela Nové mapy

OSTRAVA:

28.4. 2008 o 17:30 - Prenos z divokých mariánskych hor (Fakulta umění Ostravská univerzita)

koncert

PRAHA:

25.4. 2008 o 15:30 - Beer Barrel Polka Accordion Teremin Reunion (park na Dejvickém náměstí v Praze 6)

Spoločná hra na akordeón a teremin bude sprostredkovaná pomocou internetového prenosu vo viacerých miestach sveta v rovnakom čase.

26.4. - 3.5. 2008 Personal Tarot Mobiles

Inštalácia,ktorá pripomína interaktívnu virtuálnu veštiareň. Jednotlivé mobily nesú mená tarotových kariet a obsahom aj významom kartám zodpovedajú. Návštevník má možnosť niektorej z kariet zavolať a vypočuť si jej názor, nechať správu, napísať sms či mms, skrátka komunikovať.

REYKJAVÍK:

1.5. 2008 o 19:00 - Movement Freedom Sound

Performance na vrchole hory Blafjoll na Islande s výhľadom na Atlantický oceán

TRNAVA (Galéria Jána Koniarka - Synagóga):

29.4. 2008 o 19:00 - Tesne pod éterom

Najnovšie predstavenie medzinárodnej alternatívnej divadelnej skupiny priamo z Londýnskeho West Endu! Originálny mix tradičného divadla, bábkoherectva, filmu, audiovizuálnych efektov, pôvodnej hudby a najmä neobmedzenej predstavivosti.

30.4. 2008 o 19:00 - Dva uzly: Medzinárodný videoprojekt

Projekt v sebe zahŕňa presieťovanie videoartu z rôznych častí Európy, Ameriky a Ázie v dopravnom kumulačnom uzle Trnavy. Veľkorozmerné večerné premietanie na fasádu galérie, bude po zvyšné dni trvania festivalu prebiehať v slučke na LCD monitoroch v priestoroch galérie.

ŽILINA (Stanica Žilina - Záriečie):

26.4. 2008 o 20:00 - Job Karma: Černobyl

Dark-ambientný, audiovizuálny projekt Job Karma kombinuje v precízne pripravených hudobných podkladoch analógové a digitálne zvuky so slučkami filmových sekvencií. Projekt Černobyľ priamo odkazuje na jednu z najväčších novodobých katastrof a je venovaný všetkým jej obetiam.

27.4. 2008 o 20:00 - Romina Daniele: Aisthánomai, il dramma della coscienza (Dráma vedomia), Maroš Rovňák: Hyena, litánie

Talianska vokalistka Romina Daniele sa venuje výskumu hlasu. Viac ako muzikálnosť ju zaujíma akustika, jej hlas sa strieda v rôznych polohách, akoby strarobylý nádych niektorých melódii sa stretáva s modernými digitálnymi technológiami. www.rominadaniele.com,

Maroš Rovňák pracuje najmä s textom, ktorý je deklamovaný alebo spievaný s využitím elektronickej modulácie hlasu, za sprievodu niekoľkých na seba navrstvených hlasových a zvukových stôp a videoprojekcie. Obsahový rámec jeho vystúpení tvoria témy diskriminácie, odsúdenia a izolácie.

30.4. 2008 o 20:00 - Tesne pod éterom

Najnovšie predstavenie medzinárodnej alternatívnej divadelnej skupiny priamo z Londýnskeho West Endu! Originálny mix tradičného divadla, bábkoherectva, filmu, audiovizuálnych efektov, pôvodnej hudby a najmä neobmedzenej predstavivosti.


MULTIPLACE: 26.4. - 3.5. 2008 - Báhoň, Banská Bystrica, Berlín, Bratislava, Brno, Budapešť, Glasgow, Košice, Nitra, Ostrava, Praha, Reykjavík, Trnava, Wrocław, Žilina a internet

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Kultúra

Inzercia - Tlačové správy

 1. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 2. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
 3. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 4. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 5. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
 6. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 7. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 8. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 9. Zákazníkov čoraz častejšie zaujíma pôvod výrobkov, ktoré kupujú
 10. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku
 1. Vynašli sme sa aj v čase korony. 3D showroom očaril klientov.
 2. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
 3. Prokrastinujete? 5 overených tipov, ako nestratiť radosť z práce
 4. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 5. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 6. Pandémia presúva zákazníkov do online priestoru
 7. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 8. Najobľúbenejšie auto Slovákov je opäť ŠKODA
 9. PLANEO Elektro funguje aj počas lockdownu - má akčný výpredaj
 10. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
 1. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente? 32 039
 2. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste? 30 174
 3. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku 13 167
 4. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 10 197
 5. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov 9 550
 6. Ohlúpli sme počas Covid roka? 7 577
 7. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 7 536
 8. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 6 727
 9. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 6 420
 10. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom? 4 842
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Vicepremiér a minister hospodárstva Richard Sulík (SaS).

Slávik vraj zdržiaval proces výstavby.

3 h
Čaká nás ďalšie kolo testovania.

PCR testy na Slovensku odhalili viac ako 231-tisíc nakazených koronavírusom. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 3 801 obetí. Na Slovensku prebieha plošné testovanie.

7 h
Ilustračné foto.

Rúško v mnohých prípadoch stačí.

19. jan
Paulína Fialková (vľavo), Ivona Fialková.

Biatlonistky podcenili vírus.

5 h