SME
Streda, 28. október, 2020 | Meniny má DobromilaKrížovkyKrížovky

V sobotu sa začína festival Multiplace

Multiplace je sieť ľudí a organizácií, venujúcich sa interakcii médií a technológií s umením, kultúrou a spoločnosťou. Vyvrcholením aktivít siete je každoročný festival, ktorý sa koná zároveň na viacerých miestach sveta v rovnakom čase. Jeho program sa sk

Multiplace je sieť ľudí a organizácií, venujúcich sa interakcii médií a technológií s umením, kultúrou a spoločnosťou. Vyvrcholením aktivít siete je každoročný festival, ktorý sa koná zároveň na viacerých miestach sveta v rovnakom čase. Jeho program sa skladá z dielní, inštalácií, diskusií, koncertov, performance, výstav, prezentácií, či projekcií a streamu.

Siedmy ročník medzinárodného festivalu sieťovej kultúry MULTIPLACE sa začína už počas víkendu. V sobotu 26. apríla 2008 sa uskutoční otvorenie festivalu v Bratislave, kde sa o 19:00 koná vernisáž Soundbusu potulnej galérie nomadSPACE, ktorý bude "zaparkovaný" pred A4 - nultým priestorom. O 20:00 návštevníkov čaká premiérový koncert novej slovenskej elektronickej formácie BULKLADUNG, po ktorej nasleduje party VERMIN v Subclube.

Organizátori vás pozývajú vychutnať si novinky z oblasti elektronickej, či experimentálnej hudby, do ktorých produkcie sa môžete aj tvorivo zapojiť, pozrieť si netradičné umelecké diela, výstavy, videá, či filmy, pobaviť sa s kurátormi súčasného umenia, či samotnými umelcami o videoumení, či s internetovými profesionálmi o znovunadobudnutí médií. Môžete si skúsiť stať sa súčasťou happeningu, či dokonca počítačovej hry.

Multiplace sa uskutoční v dňoch 26. apríla - 3. mája 2008 v šestnástich mestách a miestach sveta s infocentrami v Bratislave a Brne. Pre lepšiu orientáciu vás upozorňujeme na najzaujímavejšie udalosti v rôznych mestách, celý program môžete nájsť na www.multiplace.sk.

BÁHOŇ (FreeDom):

1.5. 2008 o 17:30 - Choreografia HTML kódu (Viera Levitt v diskusii s Ursulou Endlicher)

Ursula Endlicher predstaví svoj projekt html_butoh, ktorý vracia ľudské telo naspäť do technického sveta internetu

Skype to: verster_freedom

Mladý papagáj Verster čaká na Skype na váš telefonát... naučte ho rozprávať svojou rečou, aby ste si mohli kedykoľvek spolu poklábosiť.

BANSKÁ BYSTRICA (Europa Culture Centre):

26.4. 2008 o 20:00 - Multiplace BB I. - Juraj Hubiňák / Romina Daniele / Maroš Rovňák

Hudobné vystúpenia a audiovizuálna performance

28.4. 2008 o 19:00 - Multiplace BB II. - SoundBus / videoart / TABLE / Job Karma

Soundbus - audiovizuálna galéria na kolesách, viedoset z umeleckých škôl v Brne, Košiciach a Banskej Bystrice, audiovizuálne performance TALBLE (Roman Štetina a Dominik Gajarský) a Job Karma.

BERLÍN:

26.4. - 3.5. 2008 - INTERCITY TELEPORT

Internetová inštalácia, ktorá napodobňuje prácu na hre ako Super Mario.

27.4. o 15:00 - Gaby Bila-Gunther aka Lady Gaby (Kreuzberg)

Verejná performance, ktorá používa hovorené slovo spolu s grafiti tagom „POET" ako pozadím, ktoré reflektuje špecifické kultúrne, politické a mestské aspekty časti Berlína Kreutzberg.

BRATISLAVA:

26.4. o 19:00 - Soundbus / nomadSPACE - vernisáž pred A4 - nultým priestorom

Potulná galéria nomadSPACE prezentuje súčasné tendencie rakúskeho soundartu. Soundbus pokračuje navštíviť aj ostatné lokácie festivalu

26.4. o 20:00 - LETOM NETOM (A4 - nultý priestor)

Premierový koncert novej formácie BULKLADUNG (v preklade "hromadný náklad"), ktorá predstavuje sociálnu sieť hudobníkov z domácej scény experimentálnej elektronickej hudby otrávených konceptuálnym hraním: Oliver Rehák, Slávo Krekovič, Marek Piaček, dskg, Daniel Tóth, Jonatán Pastirčák

26.4. o 22:00 - VERMIN (Subclub)

Akcia, ktorá sa snaží vyplniť prázdny priestor na poli bratislavskej klubovej scény, kde alternatívnejšie a extrémnejšie štýly tanečnej (i netanečnej) elektronickej hudby nemajú veľké zastúpenie. Vystúpia: To Live And Shave In L.A. (US), The Teknoist (UK), Sickboy (BE), Sepix (AT), Urbanfailure (SK), Misyar (SK)

27.4. o 18:00 - Akurátni kurátori - Projekt 40jahrevideokunst.de (Galéria 13 kubikov)

V rámci cyklu Akurátni kurátori prezentuje Maria Schmidt /DE/ projekt 40jahrevideokunst.de Súčasťou jej rozprávania o „videoumení dnes" bude projekcia výberu videí z monumentálneho projektu spolkovej nadácie Kulturstiftung des Bundes.

30.5. 2008 o 19:00 - Mikroskop 01 - záver výstavy Mateja Bezúcha (Galéria 13 kubikov)

Prednáška a diskusia s autorom a jeho hosťom na tému ich vlastnej tvorby v kontexte využitia nových technológií v súčasnom vizuálnom umení a dizajne.

3.5. 2008 o 20:00 - MULTIPLES (A4 - nultý priestor)

Planningtorock (UK), AIDS Wolf (CA), Michal Valent (SK) (dskg), Georgij Bagdasarov (RU)

Záverečný festivalový hudobný večierok s exkluzívnymi zahraničnými hosťami: britská veľvyslankiňa z Iabelu Chicks On Speed Records, šialené kanadské noise-rockové kvarteto a elektronické duo, ktoré vytvorí internetový audiomost medzi Petrohradom a Bratislavou

26.4. - 3.5. Placetellers Bratislava-Vienna (verejný priestor)

Projekt prepojí ľudí, miesta a príbehy v Bratislave a vo Viedni. Jeho cieľom je poľudštiť mestskú krajinu, sprístupniť stopy, ktoré ľudia zanechávajú v urbánnych vzorcoch a snažiť sa ich čítať ako kolektívny príbeh.

BRNO:

26.4. 2008 o 12:00 - 21:00 Elektro Jam (Dům pánů z Kunštátu)

Spontánny hudobný happening elektro nadšencov, ošľahaných profíkov, mcs aj synth freaks.

26.4. 2008 o 22:00 - REACTOR RBMK2008 (Dům pánů z Kunštátu)

Zvuková inštalácia. Počítač (teda reaktor) s Pure Data aplikáciou, ktorá bude na základe špecifického algoritmu 24 hodín denne spracovávať a modulovať zvukové dáta.

28.4. 2008 o 14:30 Webové archivy, databáze a projekty zprostředkování umění (Dům pánů z Kunštátu)

Blok prednášok a prezentácií Nové médiá. Mnohost perspektiv, hostia: Michal Čudrnák, Martin Micka, Terezie Nekvindová, Jan Vidlička, František Zachoval, Jan Habrman,
Michal Klodner a Lenka Dolanová, Dušan Barok

29.4. 2008 o 12:30 - 16:30 Nová média ve vzdělávání a nová média v teoriích (Dům pánů z Kunštátu)

Blok prednášok a prezentácií Nové médiá. Mnohost perspektiv, hostia: Jaroslav Vančát, Jan Svoboda, Barbora Škaloudová a Lucie Štůlová Vobořilová, Magdalena Kobzová, Jana Horáková, Denisa Kera,
Lenka Dolanová, Filip Cenek

1.5. 2008 o 17:00 Welcome to FaVU Electronic Cafe Obsessions (Kunštátksá trojka+FaVU)

Imaginárna kaviareň na FaVU, ktorú budú pomocou streamu tvoriť štyri obľúbené kaviarne v Brne, Prahe, Hradci Králové a Budapešti.

02.5.2008 o 16:00 - Mladá Míza (Dům pánů z Kunštátu)

Verejná prezentácia hudobných projektov a experimentov vzniknutých z elektronického podhubia miestnej umeleckej scény

26.4. - 3.5. 2008 UCHOKO - PŘEHLÍDKA SOUČASNÉ HUDEBNĚ OBRAZOVÉ TVORBY A KOMUNIKACE (Dům pánů z Kunštátu)

Behom jedného týždňa predstaví UCHOKO celú škálu umeleckých prístupov, tvorivých postupov a foriem súčasnej audiovizuálnej scény.

BUDAPEŠŤ:

26.4. - 3.5. 2008 - INTERCITY TELEPORT

Internetová inštalácia, ktorá napodobňuje prácu na hre ako Super Mario.

GLASGOW:

26.4. - 3.5. 2008 - INTERCITY TELEPORT

Internetová inštalácia, ktorá napodobňuje prácu na hre ako Super Mario.

KOŠICE:

23.4. 2008 o 20:00 - Job Karma /PL/ (IC Culture Train - Centrum súčasných umení)

Projekt, ktorý vznikol v r. 1997 v poľskej Wroclawi ako audiovizuálna formácia, ktorá objavuje trans-ambientnú a postindustriálnu estetiku.

29.4. 2008 o 20:00 - Niečo je červené (Kasárne - Kulturepark)

Multimediálna performance, ktorá je výsledkom medzinárodného tvorivého workshopu francúzskych a slovenských umelcov pod vedením francúzskej režisérky Nathalie Veuillet.

NITRA:

29.4. 2008 o 18:00 - Parazit (Nitrianska galéria / Bunker)

Vernisáž výstavy mladého sochárskeho umenia v galérii s netradičným prístupom, kde umelec neprezentuje svoje umenie v galérii, ale na nej (objekty sú spracované priamo do stien galérie), zahrá kapela Nové mapy

OSTRAVA:

28.4. 2008 o 17:30 - Prenos z divokých mariánskych hor (Fakulta umění Ostravská univerzita)

koncert

PRAHA:

25.4. 2008 o 15:30 - Beer Barrel Polka Accordion Teremin Reunion (park na Dejvickém náměstí v Praze 6)

Spoločná hra na akordeón a teremin bude sprostredkovaná pomocou internetového prenosu vo viacerých miestach sveta v rovnakom čase.

26.4. - 3.5. 2008 Personal Tarot Mobiles

Inštalácia,ktorá pripomína interaktívnu virtuálnu veštiareň. Jednotlivé mobily nesú mená tarotových kariet a obsahom aj významom kartám zodpovedajú. Návštevník má možnosť niektorej z kariet zavolať a vypočuť si jej názor, nechať správu, napísať sms či mms, skrátka komunikovať.

REYKJAVÍK:

1.5. 2008 o 19:00 - Movement Freedom Sound

Performance na vrchole hory Blafjoll na Islande s výhľadom na Atlantický oceán

TRNAVA (Galéria Jána Koniarka - Synagóga):

29.4. 2008 o 19:00 - Tesne pod éterom

Najnovšie predstavenie medzinárodnej alternatívnej divadelnej skupiny priamo z Londýnskeho West Endu! Originálny mix tradičného divadla, bábkoherectva, filmu, audiovizuálnych efektov, pôvodnej hudby a najmä neobmedzenej predstavivosti.

30.4. 2008 o 19:00 - Dva uzly: Medzinárodný videoprojekt

Projekt v sebe zahŕňa presieťovanie videoartu z rôznych častí Európy, Ameriky a Ázie v dopravnom kumulačnom uzle Trnavy. Veľkorozmerné večerné premietanie na fasádu galérie, bude po zvyšné dni trvania festivalu prebiehať v slučke na LCD monitoroch v priestoroch galérie.

ŽILINA (Stanica Žilina - Záriečie):

26.4. 2008 o 20:00 - Job Karma: Černobyl

Dark-ambientný, audiovizuálny projekt Job Karma kombinuje v precízne pripravených hudobných podkladoch analógové a digitálne zvuky so slučkami filmových sekvencií. Projekt Černobyľ priamo odkazuje na jednu z najväčších novodobých katastrof a je venovaný všetkým jej obetiam.

27.4. 2008 o 20:00 - Romina Daniele: Aisthánomai, il dramma della coscienza (Dráma vedomia), Maroš Rovňák: Hyena, litánie

Talianska vokalistka Romina Daniele sa venuje výskumu hlasu. Viac ako muzikálnosť ju zaujíma akustika, jej hlas sa strieda v rôznych polohách, akoby strarobylý nádych niektorých melódii sa stretáva s modernými digitálnymi technológiami. www.rominadaniele.com,

Maroš Rovňák pracuje najmä s textom, ktorý je deklamovaný alebo spievaný s využitím elektronickej modulácie hlasu, za sprievodu niekoľkých na seba navrstvených hlasových a zvukových stôp a videoprojekcie. Obsahový rámec jeho vystúpení tvoria témy diskriminácie, odsúdenia a izolácie.

30.4. 2008 o 20:00 - Tesne pod éterom

Najnovšie predstavenie medzinárodnej alternatívnej divadelnej skupiny priamo z Londýnskeho West Endu! Originálny mix tradičného divadla, bábkoherectva, filmu, audiovizuálnych efektov, pôvodnej hudby a najmä neobmedzenej predstavivosti.


MULTIPLACE: 26.4. - 3.5. 2008 - Báhoň, Banská Bystrica, Berlín, Bratislava, Brno, Budapešť, Glasgow, Košice, Nitra, Ostrava, Praha, Reykjavík, Trnava, Wrocław, Žilina a internet

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Kultúra

Inzercia - Tlačové správy

 1. Pôžička bez úrokov a poplatkov? Áno, existuje
 2. Príjem vs. dôchodok. Realita, ktorú na ktorú sa treba pripraviť
 3. ARÓNIA a RAKYTNÍK - podporí tvoju imunitu v boji s vírusmi
 4. Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?
 5. Nenechajme jeden druhého bez pomoci a kontaktu
 6. Pohoda v domácnosti sa odvíja od jednej veci. Neuveríte, od akej
 7. Tlačová konferencia iniciatívy Stop hazardu so zdravím
 8. Ako začínali šéfovia digitálnych firiem? Vplyv malo už detstvo
 9. Developer roka YIT Slovakia je na Slovensku už desať rokov
 10. Pomáhajte čítaním
 1. Pohoda v domácnosti sa odvíja od jednej veci. Neuveríte, od akej
 2. Nenechajme jeden druhého bez pomoci a kontaktu
 3. Neodkladajte pre koronavírus vyšetrenie svojich očí
 4. BILLA podáva v kritickom období pomocnú ruku ľuďom z kultúry
 5. Vynovená predajňa v Smrdákoch
 6. Pôžička bez úrokov a poplatkov? Áno, existuje
 7. Tlačová konferencia iniciatívy Stop hazardu so zdravím
 8. Pandémia spomaľuje inovácie. Spoločnosti šetria
 9. Ako začínali šéfovia digitálnych firiem? Vplyv malo už detstvo
 10. Developer roka YIT Slovakia je na Slovensku už desať rokov
 1. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 32 547
 2. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí 23 726
 3. Ako začínali šéfovia digitálnych firiem? Vplyv malo už detstvo 21 030
 4. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh 16 981
 5. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY 14 145
 6. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 11 609
 7. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové 10 712
 8. Ako pracujú horskí nosiči? Vstávajú ráno o štvrtej 10 700
 9. Ako vidia budúcnosť deti zo základných škôl? Budete prekvapení 10 576
 10. ARÓNIA a RAKYTNÍK - podporí tvoju imunitu v boji s vírusmi 9 215
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Testovanie nielen môže bolieť, ale možno sa pri čakaní naň nakaziť. Ilustračná fotografia.
Dobré ráno

Dobré ráno: Monika Jankovská sa chce dohodnúť s políciou

Štátna tajomníčka zrejme chce spolupracovať.

Podcast Dobré Ráno.
Minister obrany Jaroslav Naď.
Autorská strana Samuela Marca

Keď príde šialenec a všetko zmení (píše Samo Marec)

Čo všetko je možné, keď ľudia uveria, že možné je všetko.

Marcelo Bielsa.

Neprehliadnite tiež

Vo veku 86 rokov zomrela beatnická poetka Diane di Prima

Diane di Prima napísala štyri desiatky kníh a jej diela boli preložené do dvadsiatich jazykov.

Ilustračné foto.
Americký novinár a spisovateľ Michael Finkel.
Členky Zohry - prvého ženského orchestra v Afganistane.