Bratislava 25. apríla (TASR) -
Na medirytine z roku 1732 je Kostol a kláštor milosrdných bratov, keď dominoval na terajšom Námestí SNP. Z rovnakého i mladšieho obdobia je v akvarelovom, litografickom či kolorovaným leptom od rôznych autorov stvárnený Dóm svätého Martina. Okrem vonkajšej architektonickej podoby Kostola klarisiek možno na maľbe z roku 1840 vidieť aj jeho interiér. Medzi najstaršie diela patria podoby Kostola trinitárov (1815, 1937), korunovácia Ferdinanda V. (1830), tri kolorované lepty Kaplnky na Hlbokej ulici (1850), Veľký evanjelický kostol (1860) či Kostol a kláštor františkánov (1880).
Vzácne sú podoby už neexistujúcich synagóg - neologickej (1930) a ortodoxnej (1929, 1930, 1947) od rôznych i neznámeho autora. Medzi zobrazenými objektmi nechýba Modrý, Kapucínsky, Alžbetínsky, Uršulínsky a Blumentálsky kostol. Zaujímavý pohľad je na Kostol sv. Ladislava v širšom zábere Špitálskej ulice z roku 1830. Medzi 50 dielami je zobrazený aj Kostol Notre Dame, portál kaplnky sv. Jána Almužníka, Kostol Najsvätejšej Trojice na Zuckermandli a Stará radnica na Hlavnom námestí.
"Sakrálne architektonické pamiatky tvoria neoddeliteľnú súčasť nášho mesta," pripomenula na vernisáži kurátorka expozície Jana Luková. Sú to stavby zviazané so životom náboženskej komunity, fenomény odzrkadľujúce ducha doby, symboly a architektonické klenoty, ktoré významne formujú jeho stavebnú štruktúru. Obrazy sú výberom zo zbierok GMB a dokumentujú premenu mesta od 18. do druhej polovice 20. storočia.
Výstava sa koná pod záštitou primátora Andreja Ďurkovského pri príležitosti piateho ročníka podujatia Bratislava pre všetkých. Potrvá do 15. júna.