Let’s dance 2 je už štyri týždne v kinách a drží si prvenstvo v návštevnosti. Čím to bude? Málo slov, zúfalo chabý scenár, ale zato fantastický oduševnelý tanec. Tentoraz to takmer stačí.
Nezabudni na to, odkiaľ pochádzaš. Môžeš všetko. Buď sám sebou. Vzhľadom na to, že film Let’s dance 2 je dosť skúpy na dej, na duchaplné dialógy aj na aspoň trochu originálny scenár, takýchto dobrých rád ako prežiť – v džungli ulice či na umeleckej škole – rozdáva trochu priveľa.
Mohlo by to prekážať, keby sme zabudli na to, že tanec a konkurencia v ňom z veľkej časti takéto klišé vyžaduje.
V Let’s dance 2, ktorý má s filmom Let’s dance (1) podobný (našťastie) len názov, sa však najmä tancuje. Dobre a veľa.
Zabudnite na balet
Dopnúť priehlavky, interpretovať pohybom pokojnú hru na klavíri a elegantne zvládnuť pas de bourré – tak toto Andie ani náhodou nejde. Ale so svojou skupinou 410 dokážu fantastické hiphopové breakové tanečné kúsky. Hneď na úvod to tak roztočia v metre, že divákovi je jasné, že tentoraz sa bude viac vášnivo tancovať než randiť.
Na tanec využijú všetko – sedadlá vo vozni, tyče, eskalátor (to, keď už utekajú pred crew s trochu oficiálnejším názvom – polícia). Nepotrebujú sály s vyleštenými zrkadlami, biele trikoty ani ružové piškóty. No ich pohyb – dokonalá kombinácia presnosti a vášnivosti – dostane aj netanečného diváka.
Andie má však problém – jej mama už nežije a stará sa o ňu kamarátka. Tú už nebaví pozerať sa na televízne správy, kde crew 410 dostáva označenie vandali.
Andie dostane na výber – ísť na umeleckú školu alebo sa presťahovať do Texasu k tete. Prvá možnosť zvíťazí, ale Andy musí crew opustiť. Nič príjemné vzhľadom na to, že u nej suplovala rodinu. S blonďavým lámačom sŕdc a talentovaným tanečníkom Chasom Collinsom založia novú crew.
V tom momente sa môže divák pohodlne usadiť do kresla, dej pôjde tak, ako očakáva. Jediné, čo ho vyruší, sú momenty, keď si bude chcieť empaticky glgnúť nápoja za upotených hercov.
Lebo všetko, čo filmu chýba (a nie je toho málo), kompenzuje oduševnelý tanec, premakané zostavy jednotlivých tanečných skupín, živelný pohyb, ktorý dostane šancu prejaviť sa na battles v miestnom klube.
Medzi Rize a Fame
A keďže štýl street dance je založený na originalite, je v ňom na čo pozerať. Chvíľkami až divák zabúda, že sa pozerá na hollywoodsky doják – vtedy to pripomína fantastický dokument Rize o street dance od fotografa Davida LaChapelle. Len tam to LaChapelle poňal bez klišé, bez zrýchľovania záberov, čistý vizuálny zážitok.
Let’s dance 2 pripomína aj iné filmy – už príchod na umeleckú školu kopíruje film Fame – od architektúry cez vzťahy na škole, pestrú mozaiku zaujímavých týpkov až po túžby byť najlepší.
Fame bol však o dvesto percent vtipnejší a scenáre nemá zmysel porovnávať (hoci pri Let’s dance 2 sú podpísaní traja scenáristi!). V niečom však Let’s dance 2 Fame predbehol.
Keď sa v Bratislave nedávno na Febiofeste premietal Fame, v kine nás sedelo tak desať – pätnásť. Let’s dance 2 je v kinách už štyri týždne, no v rebríčku návštevnosti vedie s obrovským náskokom. Bez komentára.
Viac informácií o filme nájdete v rubrike kino premiér .
Recenzia / film
Let’s dance 2, Step Up 2: The Streets (USA, 2008, 98 min).
Réžia: Jon Chu. Scenár: Toni Ann Johnson, Karen Barna, Duane Adler. Kamera: Max Malkin. Hudba: Aaron Zigman.
Hrajú: Briana Evigan, Robert Hoffman, Adam G. Sevani, Cassie, Will Kemp, Danielle Polanco a ďalší.
Premiéra na Slovensku 3. 4.